Přihlásit

V USA vznikají mateřské školky v lese (Denik.cz)

USA - Děti v mateřské školce Eriny Kennyové, které se učí ve volné přírodě, se obvykle neběží schovat, když začne pršet nebo sněžit. Zůstanou tam, kde právě jsou - v malém soukromém lese. To je jejich třída, píše agentura AP

 

"

 

Tráví tady tři hodiny denně, čtyři dny v týdnu, volně běhají pod cedry a jedlemi ve Vashon Island ve státě Washington.  Tato unikátní lesní mateřská školka nazvaná Cedarsong Nature School je jednou z několika, které byly otevřeny v posledních letech ve Spojených státech. Jejich cílem je odpoutat děti od televize a zavést je do světa přírody.

 

"Americké děti už netráví venku moc času," říká Kennyová. "Je stále více třeba upozorňovat rodiče, že jejich děti skutečně potřebují mít větší spojení s přírodou."

 

Kennyová otevřela Cedarsong v roce 2008 s pěti dětmi. Příští rok chce rozšířit školu na pětidenní. Školné je 100 dolarů denně (přes dva tisíce korun). Seznam žadatelů se prý stále rozrůstá.

 

Cedarsong je vlastně takový tábor. Jsou tam tři chatky, z nichž jedna slouží jako knihovna, v druhé je nářadí a třetí slouží jako záchod. Většina dětí prý ale stejně chodí čůrat přímo v lese.

 

Tábor má také místa, kde si děti hrají. Mají pohádkový domeček, což je lesní chatka pokrytá kapradím. Mají také stolky, na nichž pečou koláče z bláta, kyblíky a hrabičky, a také místo na táboráky. Připravuje se i polní kuchyně.

Lesní cukroví

 

Děti rády pojídají to, co jim nabídne les. A různé pupeny nazývají "lesním cukrovím".  Pro Kennyovou je mateřská školka vyvrcholením její práce s dětmi a lásky k přírodě. Malé děti by se podle ní neměly učit komplikované věci. Neměla by se do nich hustit matematika nebo jazyky. Prý často dostává otázku, co se tedy děti učí v její škole. Odpovídá, že tyto děti mají dobré znalosti ze základních věd o životním prostředí. Časem podle ní bude více důkazů, že tyto školy jsou vhodným modelem pro děti.

 

Kennyová tvrdí, že děti by měly zkoumat svět samy od sebe. Ona a její pomocnice využívají k výuce přirozenou dětskou zvídavost. V jejich škole rozhodují každý den děti, co budou dělat, nikoliv učitelé. Dopoledne třeba šplhají po stromech, potom se rozhodnou pro zpěv a odpoledne si upečou koláč z bláta.

 

"Lépe si tak zapamatují informace, protože si samy ohmatávají, ochutnávají a prociťují každou lekci," říká Kennyová.  Jedna z důležitých lekcí v této školce je určena rodičům.

 

Aby rodiče mohly posílat své děti do této školky, musejí vědět, jak je obléknout pro všechny druhy počasí. To je obzvlášť důležité v této části Washingtonu, kde v zimě téměř neustále prší a na jaře během minuty mohou sluníčko vystřídat přeháňky.  A tak i v květnu děti přicházejí v pláštěnkách, nepromokavých kalhotách a v rukavicích.

 

Jedna z matek Meghan Magonegilová říká, že si zpočátku nebyla jistá, zda bude školka v přírodě fungovat.  "Ale když jsem si přišla pro Finna a viděla jsem, že je celý mokrý a zablácený, ale směje se a je šťastný, věděla jsem, že je to skvělé," řekla o svém synovi.

 

Od té doby, co se školka otevřela, se děti jen jednou jedinkrát schovaly před počasím do chatky, říká hrdě Kennyová. Tehdy napadlo tolik sněhu, že se v něm nedalo chodit.

 

Čtyřletá Lorelei Fittererová považuje lesní školku za bezvadnou, hlavně když sněží.  "To si můžu malovat do sněhu a píchat do něj listy. A můžu si je také ochutnat. Je to moc fajn," řekla.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby