Přihlásit

Velký přebytek stlačil cenu dřeva na minimum (TV Nova)

Tereza JANDOVÁ, moderátorka
Kvůli kůrovcové kalamitě je rekordně levné dřevo. Je ho tolik, že Správa Lesů České republiky umožnila lidem natěžit si vlastní dříví určené k topení, to dosud nebylo možné.

osoba
Těžený strom se vždycky označí /nesrozumitelné/ sprejem.

Martin KOČÁREK, redaktor
Takto označených stromů jsou teď plné lesy, buď je zlikvidoval kůrovec nebo uschnuly a správa lesů už neví, co má s takovým množstvím dřeva dělat. Lesy po celém Česku jsou teď podobnými hromadami dřeva přeplněné. K ničemu jinému než k topení se většinou využít nedá. Zatímco před dvěma lety stál kubík palivového dříví okolo tisíce korun, teď si pro něj do lesa můžete přijet za 350, a když se domluvíte s lesníky a vybrané stromy si i sami pokácíte, vyjde vás stejné množství na pouhých 30 Kč.

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesů ČR
Poté, co lesník určí konkrétní strom, který se bude kácet, tak samovýrobci přijedou, strom pokácí, odvezou a dřevo zaplatí.

Petr KNOBLOCH, lesní správce Litoměřice
Ta cena se snižuje tak, jak postupuje kůrovcová kalamita. Na trhu v republice je přebytek dříví. Reagovali na jsme s cenou.

František KUČERA, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů
Dřeva je tolik, že ani /nesrozumitelné/.

Martin KOČÁREK, redaktor
Před kůrovcovou kalamitou se v Česku ročně vytěžilo okolo 20 000 000 krychlových metrů dřeva. Loni už to ale bylo 30 a z toho 20 000 000 je dřevo vhodné jen k topení. Podle odhadů bude letošní číslo ještě vyšší. Martin Kočárek a redakce, televize Nova.

 

Komentáře   

+3 # Rensa 2020-05-07 14:21
V době velké hospodářské krize 1929+ stát, na pomoc nestátních majitelů lesů, ve státních lesích nejdříve omezil a pak zastavil mýtní úmyslné těžby, později i těžby výchovné, aby uvolnil trh se dřevem pro dříví z lesů nestátních. A to v té době vlastnil něco přes 10% všech lesů (do roku 1938 17%).
Slyšel někdo něco podobného o LČR dnes od roku 2015?
Státe, státe, k čemu my občané tě vlastně máme?
-3 # Vladimír Pelíšek 2020-05-07 15:52
Jenže to neříkáte celou pravdu, pane Renso, a Vy to dobře víte, i když budete tvrdit opak.
V roce 1929 nebyly vůbec k dispozici dnešní ekosystémové poznatky o smrku. V roce 1929 měly naše lesy k dispozici mnhem více srážek a rostly při nižších teplotách, než dnes. Slyšel jste už o nejstudenějším dnu v novodobé historii, 11.2. 1929?

Takže cpát dnes vlastníkům (velkým, malým, největším, jakýmkoliv) prostředky státní podpory bez záruky, že tyto doslova nevyletí komínem, by bylo ze strany státu pošetilé a já to zcela chápu.

Jako banka nepůjčí další peníze nikomu, kdo má na krku exekuce a nesplácí úvěry u jiných bank (od toho máme registry dlužníků), tak by byl pošetilý i stát, kterému může vlivem naprosto nevhodné druhové skladby odejt během 10 let i 50% lesů, pokud by takové peníze nepodmínil zárukou, že budou využity na obnovu stanovištně vhodnými, nikoliv školkařsky a pilařsky protěžovanými dřevinami.

Jste ochotní takovou záruku poskytnout? Pokud ano, nepochybuji, že válečná sekera mezi "plantážníky" a "ochranáři" bude zakopaná.
+1 # Rensa 2020-05-07 18:11
Netuším, co jsem zatajil konstatováním, že za první republiky podpořil stát nestátní lesy omezením vlastní výroby.
A taky netuším, jak jste přišel na to, že bych orodoval za finanční podporu, když to stát mohl udělat jednodušeji a elegantněji omezením těžby ve vlastním.
To se to skutečně nedalo z textu pochopit, nebo mi záměrně podsouváte, co neříkám a nepíšu?
+1 # Vladimír Pelíšek 2020-05-07 21:22
Jak chcete za současné situace, kdy většina těžby je nahodilá, nařizovat omezování těžby (v kýmkoliv vlastněných lesích), pokud by takové omezení prokazatelně vedlo k dalším škodám vlivem lýkožroutů? Copak za situace, kdy hrozí dočasná deforestace až 50% lesních půd, může pomoci omezení úmyslných těžeb?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby