Přihlásit

Vichřice páchala škody i v lesních porostech (Kladenský deník)

Název: Vichřice páchala škody i v lesních porostech
Zdroj: Kladenský deník
Datum: 17.01.2007
Podtitulek: Česká pojišťovna řešila již 33 pojistných událostí
Autor: Petr Sklenička
Rubrika: KLADENSKO

Kladensko - Přestože od vichřice, která se prohnala celou naší zemí, uplynulo již několik dnů, na řadu jejích následků přišli lidé až o víkendu, kdy vyjeli zkontrolovat své rekreační objekty.
"Ke včerejšímu dni jsme na Kladensku zaznamenali třiatřicet pojistných událostí způsobených následky silného větru v druhé polovině minulého týdne. Nejvíc škod, které jsme v této souvislosti v uplynulých dnech řešili, vzniklo právě v tomto regionu, Praze a na Náchodsku. Většinou je způsobily vyvrácené stromy nebo jejich ulomené části," sdělil mluvčí České pojišťovny (ČP) Václav Bálek.
Jednomu z klientů ČP ulomená silná větev nejprve poničila střechu domu a pak ještě spadla na vozidlo, které měl u něj zaparkované. "Šlo vlastně o dvě pojistné události najednou. Jednu mu budeme likvidovat v rámci pojištění staveb a druhou v rámci havarijního pojištění automobilu," dodal mluvčí.
Majitelé některých rekreačních objektů měli velké štěstí. "Zhruba patnáct metrů vedle naší chaty vyvrátila vichřice jednu vysokou borovici. Byla už suchá, a tak stačilo asi už málo k tomu, aby padla. Ze silného větru máme vždy obavy, protože náš rekreační objekt stojí na skále," sdělil majitel jedné chaty v Malých Kyšicích.
Jaké škody napáchala vichřice v porostech, lesní správy teprve postupně zjišťují. Plošné polomy však prý region nezasáhly.
"Na základě dosavadních poznatků mohu říci, že bylo poškozeno přibližně sto padesát kubíků dřeva, což odpovídá zhruba jednomu procentu roční těžby," sdělil vedoucí Lesní správy Nouzov Jiří Berdych.
Vzhledem k tomu, že jsou větve listnáčů holé, vichřice škodila hlavně jehličnanům. "Situace ovšem zdaleka není tak vážná, jako například v sedmaosmdesátém roce. Při výsadbě nových dřevin vždy dbáme na to, aby odolnější listnáče měly přibližně čtyřicetiprocentní zastoupení," dodal vedoucí lesní správy. Jednotlivé zlomy a vývraty zvláště v zavlhlejších místech byly zaznamenány i v porostech patřících pod Lesní správu Nižbor. "Je to v mezích nahodilé těžby. Čekali jsme, že škody budou rozsáhlejší. Většinou je to do čtyř stromů v jednom porostu. Přiznávám, že to nakonec dopadlo nad očekávání dobře," vyjádřil se vedoucí LS Nižbor František Davídek.
Obavy má z případných dalších silných větrů, které by mohly poslat k zemi stromy, jež poslední vichřice pouze mírně nalomila. Takové poškození nemusí být v mnoha případech pouhým okem viditelné.

Petr Sklenička

Foto - Škody, které vichřice v porostech regionu napáchala, jsou podle lesních správ v mezích nahodilé těžby.

Foto - P. Sklenička

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Lesnictví

Americká společnost Forest Economic Advisors se v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu zabývá analýzou a zprostředkováním informací s využitím ekonomických modelů již mnoho let. Zpracované...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby