Přihlásit

Vichřice pokácela stovky stromů (Mladá fronta Dnes)

Název: Vichřice pokácela stovky stromů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 13.01.2007
Autor: JANA PŠENIČKOVÁ
Rubrika: Kraj Liberecký

Silný vítr zasáhl v Libereckém kraji především hory * Lidé by neměli chodit do lesů, hrozí tu pád stromů

Liberecký kraj - Stovky polámaných i vyvrácených stromů v kraji, poničené tyčové značení v horách i desítky poruch na elektrickém vedení. Vichřice, která se prohnala v noci ze čtvrtka na pátek po horách i městech, zaměstnala hlavně hasiče. Ti museli během noci a včerejšího rána vyjet k dvanácti případům. Lesníci varují, aby se lidé nevydávali do lesů. Hrozí totiž pád stromů, které mohou být větrem napůl vyvrácené.
 Podle Jaroslava Skřivánka z liberecké letecké stanice Českého hydrometeorologického ústavu dosahovala síla větru v nadmořské výšce kolem 400 metrů rychlosti vichřice. "V Liberci jsme naměřili kolem sedmdesáti kilometrů v hodině, na horách musel být ale vítr ještě silnější," podotkl.

Silný vítr může zranit lesníky

Škody, které vichřice napáchala, začínají pomalu sčítat lesníci. Zatím podle nich ale není situace nijak dramatická. "V celém kraji jde o stovky polámaných nebo vyvrácených stromů, na horách sice ještě stále silně fouká, ale nemáme hlášenou žádnou kalamitu," upozornil Ludvík Řičář, ředitel Inspektorátu Lesů ČR.
 Konečnou škodu ale zatím ještě nemohou vyčíslit. Lesníci se totiž dosud nevydali do horních porostů. "Je to nebezpečné. Vítr je stále dost silný, podíváme se tam, až se utiší," informoval Libor Dostál, lesní inspektor v Jizerských horách.
 To samé by prý doporučil turistům. "Raději by teď nahoru do lesa neměli chodit. Některé stromy totiž mohou být uvolněné a hrozí, že spadnou," podotkl inspektor.
 Podobně na tom jsou také lesy v Krkonoších. I tady kvůli vichřici padaly stromy, hlavně na hřebenech. "Nahoře určitě budou nějaké vyvrácené, ale zatím jsme nemohli provést kontrolu, protože silný vítr fouká dál a padající strom by mohl někoho zranit," zmínil Jiří Marek, pracovník harrachovské terénní služby Krkonošského národního parku.
 Odstraňovat následky silného větru museli i hasiči. Nejvíce práce měli v noci ze čtvrtka na pátek na Liberecku, kde zasahovali hned sedmkrát.
 V ulici Broumovská museli například večer zkontrolovat na panelovém domě uvolněné lešení. "Na pomoc byla povolána lezecká skupina profesionálních hasičů. Ti ve dvanáctém patře odřezali plachty na uvolněném zábradlí a ukotvili ho," upozornila Iva Michalíčková, mluvčí krajských hasičů. V jednu hodinu ráno pak museli odstranit spadlý smrk přes silnici poblíž restaurace Berlín v Horním Hanychově. V Raspenavě pak hasiči rozřezali rozpůlený strom, který ohrožoval řidiče na silnici.
Pokračování na straně B2

Vichřice v kraji pokácela stovky stromů
Pokračování ze strany B1
Jejich českolipští kolegové se zase museli postarat hned o tři spadlé stromy na silnici mezi Novým Borem a Sloupem. Také jablonečtí hasiči rozřezali a odstranili v průběhu včerejška ze silnic tři stromy. Jeden z nich spadl a zablokoval cestu z Rejdic směrem na Český Šumburk. "Šlo o velký strom, který má kmen široký osmdesát centimetrů. Kolegové s jeho rozřezáním a odstraněním ze silnice měli dost práce," sdělila operační důstojnice hasičů.
 Silný vítr zastavil také lanovku v Harrachově. Už od rána ji nemohli v lyžařském areálu spustit. "V nárazech má rychlost větru až dvacet metrů za sekundu. Za takových podmínek nemůže být v provozu," dodal Milan Goč, náčelník lanové dráhy ve Sportovním areálu v Harrachově.
 Silný vítr vydrží ještě v průběhu dnešního dopoledne, pak by měl postupně slábnout. "V neděli sice ještě bude foukat, ale už méně. V noci a ráno by měla rychlost větru v nižších polohách dosáhnout až pětadvaceti metrů za sekundu, na horách kolem sto deseti kilometrů za hodinu, místy ještě více," přiblížil Pavel Jůza, meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu. Počasí bude spíše deštivé a teploty se udrží nad nulou.

Foto popis: VYVRÁCENÉ STROMY. Silný vítr v Libereckém kraji přidělával včera problémy také lesníkům. Na fotografii obhlíží jeden z vývratů u přehrady na Černé Nise v Jizerských horách revírník Václav Vacek.
Foto Autor - Foto - MAFA - BOŘIVOJ ČERNÝ
O autorovi: JANA PŠENIČKOVÁ, s využitím ČTK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby