Přihlásit

Vichřice pokácela stovky stromů (Mladá fronta Dnes)

Název: Vichřice pokácela stovky stromů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 13.01.2007
Autor: JANA PŠENIČKOVÁ
Rubrika: Kraj Liberecký

Silný vítr zasáhl v Libereckém kraji především hory * Lidé by neměli chodit do lesů, hrozí tu pád stromů

Liberecký kraj - Stovky polámaných i vyvrácených stromů v kraji, poničené tyčové značení v horách i desítky poruch na elektrickém vedení. Vichřice, která se prohnala v noci ze čtvrtka na pátek po horách i městech, zaměstnala hlavně hasiče. Ti museli během noci a včerejšího rána vyjet k dvanácti případům. Lesníci varují, aby se lidé nevydávali do lesů. Hrozí totiž pád stromů, které mohou být větrem napůl vyvrácené.
 Podle Jaroslava Skřivánka z liberecké letecké stanice Českého hydrometeorologického ústavu dosahovala síla větru v nadmořské výšce kolem 400 metrů rychlosti vichřice. "V Liberci jsme naměřili kolem sedmdesáti kilometrů v hodině, na horách musel být ale vítr ještě silnější," podotkl.

Silný vítr může zranit lesníky

Škody, které vichřice napáchala, začínají pomalu sčítat lesníci. Zatím podle nich ale není situace nijak dramatická. "V celém kraji jde o stovky polámaných nebo vyvrácených stromů, na horách sice ještě stále silně fouká, ale nemáme hlášenou žádnou kalamitu," upozornil Ludvík Řičář, ředitel Inspektorátu Lesů ČR.
 Konečnou škodu ale zatím ještě nemohou vyčíslit. Lesníci se totiž dosud nevydali do horních porostů. "Je to nebezpečné. Vítr je stále dost silný, podíváme se tam, až se utiší," informoval Libor Dostál, lesní inspektor v Jizerských horách.
 To samé by prý doporučil turistům. "Raději by teď nahoru do lesa neměli chodit. Některé stromy totiž mohou být uvolněné a hrozí, že spadnou," podotkl inspektor.
 Podobně na tom jsou také lesy v Krkonoších. I tady kvůli vichřici padaly stromy, hlavně na hřebenech. "Nahoře určitě budou nějaké vyvrácené, ale zatím jsme nemohli provést kontrolu, protože silný vítr fouká dál a padající strom by mohl někoho zranit," zmínil Jiří Marek, pracovník harrachovské terénní služby Krkonošského národního parku.
 Odstraňovat následky silného větru museli i hasiči. Nejvíce práce měli v noci ze čtvrtka na pátek na Liberecku, kde zasahovali hned sedmkrát.
 V ulici Broumovská museli například večer zkontrolovat na panelovém domě uvolněné lešení. "Na pomoc byla povolána lezecká skupina profesionálních hasičů. Ti ve dvanáctém patře odřezali plachty na uvolněném zábradlí a ukotvili ho," upozornila Iva Michalíčková, mluvčí krajských hasičů. V jednu hodinu ráno pak museli odstranit spadlý smrk přes silnici poblíž restaurace Berlín v Horním Hanychově. V Raspenavě pak hasiči rozřezali rozpůlený strom, který ohrožoval řidiče na silnici.
Pokračování na straně B2

Vichřice v kraji pokácela stovky stromů
Pokračování ze strany B1
Jejich českolipští kolegové se zase museli postarat hned o tři spadlé stromy na silnici mezi Novým Borem a Sloupem. Také jablonečtí hasiči rozřezali a odstranili v průběhu včerejška ze silnic tři stromy. Jeden z nich spadl a zablokoval cestu z Rejdic směrem na Český Šumburk. "Šlo o velký strom, který má kmen široký osmdesát centimetrů. Kolegové s jeho rozřezáním a odstraněním ze silnice měli dost práce," sdělila operační důstojnice hasičů.
 Silný vítr zastavil také lanovku v Harrachově. Už od rána ji nemohli v lyžařském areálu spustit. "V nárazech má rychlost větru až dvacet metrů za sekundu. Za takových podmínek nemůže být v provozu," dodal Milan Goč, náčelník lanové dráhy ve Sportovním areálu v Harrachově.
 Silný vítr vydrží ještě v průběhu dnešního dopoledne, pak by měl postupně slábnout. "V neděli sice ještě bude foukat, ale už méně. V noci a ráno by měla rychlost větru v nižších polohách dosáhnout až pětadvaceti metrů za sekundu, na horách kolem sto deseti kilometrů za hodinu, místy ještě více," přiblížil Pavel Jůza, meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu. Počasí bude spíše deštivé a teploty se udrží nad nulou.

Foto popis: VYVRÁCENÉ STROMY. Silný vítr v Libereckém kraji přidělával včera problémy také lesníkům. Na fotografii obhlíží jeden z vývratů u přehrady na Černé Nise v Jizerských horách revírník Václav Vacek.
Foto Autor - Foto - MAFA - BOŘIVOJ ČERNÝ
O autorovi: JANA PŠENIČKOVÁ, s využitím ČTK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Lesnictví

Kůrovcová mapa (www.kurovcovamapa.cz) byla jako provozní testování nových způsobů využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou spuštěna na konci roku 2018. V dubnu 2019...

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby