Přihlásit

Vítr uškodil lesům na Vysočině podstatně méně než kůrovec (ČTK)

Jihlava 12. února (ČTK) - Lesníci na Vysočině oslovení ČTK podle prvních prohlídek odhadují ve svých lesích rozsah stromů vyvrácených nebo zlomených silným větrem nejčastěji v řádu stovek až několika tisíců metrů krychlových. Kvůli špatnému počasí nejsou kontroly lesů dokončené, někde ještě pracovníci uvolňují zatarasené cesty. Podle majitelů a správců lesů se ukazují podstatně menší škody, než působí kůrovcová kalamita. Dřeva už je na trhu i tak velký přebytek.

V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku zaznamenali meteorologové v pondělí náraz větru s rychlostí 110 kilometrů v hodině. Hodně tam foukalo i v úterý. Lesní družstvo obcí sídlící v Přibyslavi ale má podstatně méně poškozených stromů než po vichřici z 29. října 2017. "Nedá se to srovnat, Herwart nám udělal desetinásobnou škodu," řekl ředitel Jiří Svoboda. Nynější rozsah polomů předběžně odhadl do 5000 metrů krychlových.

Stromy jsou z větší části vyvrácené, někde i zlomené. "Loni jsme vytěžili 130.000 kubíků dřeva, takže 5000 kubíků větrné kalamity není nic, co by nás vystrašilo," uvedl Svoboda. Družstvo má 5700 hektarů lesů. Jeho roční těžba dřeva se před kůrovcovou kalamitou pohybovala do 50.000 metrů krychlových.

Škody jsou i městských lesích Jihlavy zabírajících celkem 3800 hektarů, pracovníci tam dnes také odklízeli stromy z cest. Minulé dva dny se kvůli větru do lesa nedostali. "Větší ekonomická škoda nám paradoxně vznikla tím, že dva dny nemohly jet kamiony do lesa pro dřevo," řekl jednatel Správy městských lesů Václav Kodet s odkazem na vysoké kůrovcové těžby.

"Podle prvních jízd v terénu odhadujeme, že nám popadalo tak asi 400 až 1000 kubíků," řekl Petr Juračka, jednatel Lesního společenství obcí v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku k rozsahu polomů. Další stromy s poškozenými kořeny ještě padají.

Množství poškozených stromů je pro tuto firmu spravující 1200 hektarů lesů podle Juračky dost velké. "Je to v takových terénech, že se to bude hůř zpracovávat," dodal. I tato firma se ale musí vyrovnávat hlavně s kůrovcem Dřív těžila ročně do 8500 metrů krychlových dřeva, vloni už 22.000 metrů krychlových.

Na kůrovce doplácí také obec Hodice na Jihlavsku, jíž patří přes 100 hektarů lesů. Podle starosty Josefa Bakaje vítr nezpůsobil dramatické škody. "Ale je to i tím, že les už je z větší části vytěžený," řekl.

Jednatel Městské správy lesů Pelhřimov František Kučera předpokládá polomy na spravovaném majetku v řádu několika stovek metrů krychlových, což jsou podle něj běžné následky silnějšího větru. Správa hospodaří na více než 2000 hektarech lesů.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby