logo Silvarium tisk

Praha 22. června (ČTK) - Prvním krokem k naplnění cílů Pařížské klimatické dohody, aby se Česko podílelo na mezinárodním úsilí udržet růst teploty na maximálně dvou stupních Celsia do konce tohoto století, je Politika ochrany klimatu ČR. Strategický dokument ministerstva životního prostředí (MŽP) dnes schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Ekologické organizace však kritizují to, že materiál zcela selhává ve finanční pomoci chudým rozvojovým zemím. Přispět by měl naopak podle nich v přípravě antifosilního zákona, snížení závislosti na ropě, uhlí a plynu.

Dokument představuje novou strategii Česka v ochraně klimatu do roku 2030 a zároveň plán rozvoje nízkouhlíkového hospodářství do roku 2050. Zaměřuje se na opatření ke snižování emisí skleníkových plynů a adaptaci na změnu klimatu.

Záměrem MŽP je také meziročně navyšovat peníze na zahraniční rozvojovou spolupráci do roku 2030 o 115 milionů korun. Podíl státu na znečišťování vypočetly mezinárodní organizace však až na deset miliard korun ročně od roku 2020, ministerstvo tak podle ekologických organizací navrhuje finanční pomoc chudým státům de facto 1,8 miliardy od roku 2030.

"Návrh MŽP je realistický, pohybuje se na hranici možností rozpočtu," řekl ČTK ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu MŽP Pavel Zámyslický. Doposud ČR přispívala ročně na zahraniční rozvojovou spolupráci 170 miliony korun.

Podle několika ekologických organizací je to však málo. "Na žádost ministerstva financí je navíc částka uvedena jen jako odhad, a stát tedy nebude mít povinnost jí dosáhnout," uvedly dnes v tiskovém prohlášení. Jinak dokument vítají, ČR ho podle nich potřebuje. Upozorňují ale na to, že úspěch české klimatické politiky se bude měřit splněním konkrétních úkolů: přijatými zákony a nastavenými finančními mechanismy.

Na opatření pro snižování emisí skleníkových plynů, třeba v dopravě, zemědělství nebo průmyslu, bude MŽP spolupracovat s ostatními resorty. Dokument také stručně nastiňuje ekonomické aspekty změny klimatu a návrhy, jak se budou hodnotit. Patří mezi ně právě antifosilní zákon, zavádění chytrých řešení v obcích a městech, obnovitelné zdroje energie a podpora zalesňování nebo nakupování vozů s alternativním pohonem.

To už MŽP plánuje. Na podzim připravuje výzvu na nákup vozidel s alternativními pohony pro kraje, obce a jimi zřízené organizace. Zatím počítá se 150 miliony korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě