Přihlásit

Vojenské lesy opraví Želnavský smyk na Šumavě, jímž plavily dřevo (ČTK)

Horní Planá (Českokrumlovsko) 4. prosince (ČTK) - Vojenské lesy a statky ČR (VLS) opraví technickou památku Želnavský smyk na Šumavě. Historická vodní cesta pro plavení dříví spojovala v letech 1887 až 1961 Schwarzenberský plavební kanál s Vltavou. Práce skončí v roce 2021, tedy 60 let poté, co tam Vojenské lesy naposledy splavily dříví. Náklady budou téměř 88 milionů Kč, velkou část pokryje dotace z česko-rakouského programu. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí VLS Jan Sotona.

Pracovníci VLS v těchto dnech čistí koryto vodní cesty. Příští rok chce státní podnik začít obnovovat dílo s pomocí replik historických kamenných desek na kilometrovém úseku, kde koryto chybí.

"Želnavský smyk je stejně jako celá stavba Schwarzenberského plavebního kanálu legendou lesnického hospodaření na Šumavě. Pro Vojenské lesy a statky má toto dílo o to větší historickou hodnotu, že příští rok oslaví náš státní podnik 70. výročí od převzetí provozu na kanálu. Mezi bývalými kolegy z lesnické divize v Horní Plané, kteří jsou dnes na penzi, stále máme pamětníky, jež ještě plavení na Želnavském smyku pamatují," uvedl ředitel VLS Petr Král.

Želnavský smyk je 3,8 kilometru dlouhé vodní dílo. Spojovalo překladiště v Želnavě s plavebním kanálem v místě dnešní křižovatky Klápa na hranici Národního parku Šumava. Díky smyku si Schwarzenberský plavební kanál udržel svůj význam i poté, co na konci 19. století přestala fungovat Vídeňská plavba. Smykem se přepravovalo dřevo z lesů k Vltavě, aby se dostalo na pražský či německý trh. "V provozu byl až do roku 1961, kdy jím Vojenské lesy a statky splavily posledních 2300 kubíků dříví," uvedl Sotona.

Smykem bylo možné plavit 19 metrů dlouhé kulatiny, v části i dříví dlouhé až 23 metrů. Hospodářský význam Želnavského smyku vzrostl po roce 1892, kdy začala fungovat železniční trať České Budějovice - Želnava. V Želnavě se pak nakládalo dříví plavené jak po kanále, tak i po Vltavě.

Vojenské lesy a statky obnoví i další, sedmisetmetrový úsek Schwarzenberského plavebního kanálu od bývalé osady Růžový vrch až ke státní hranici. Díky projektu bude přístupná i přírodní památka rašeliniště Bavorské nivy na rakouské straně hranice.

VLS spravují zhruba 140.000 hektarů půdy. Z toho asi 125.000 hektarů tvoří lesní pozemky převážně v armádních výcvikových prostorech. Firma s více než osmdesátiletou tradicí má přibližně 2400 zaměstnanců a vedle lesnictví podniká v zemědělství a rybářství. Loni jí meziročně klesl zisk o čtyři pětiny na 75,3 milionu korun. Tržby podniku vzrostly o zhruba čtvrt miliardy na 3,18 miliardy korun. Firma to uvedla ve výroční zprávě.

Komentáře   

+6 # najše 2019-12-05 18:50
Horní tok Schwarzenbergského plavebního kanálu se nachází na území NP Šumava, který se k opravě kanálu staví vlažně až odmítavě. Jsem moc rád, že lesníci z VLS ukazují, že úcta k tradici není jen minulostí. Zajímala by mne detailní studie efektivity plavení v současnosti - třeba není zas tak záporná, aby nemohla být využita - tím spíš, že právě NP nemá chránit pouze přírodní procesy bez člověka, ale také přírodní (kulturní) procesy s člověkem. Rozhodně lepší, než mluvit o sekundárním pralese a všechno lidské nechat pustnout (viz např. Roklanská hájenka prolezlá dřevomorkou, kterou Správa NP zřejmě hodlá nechat spadnout !)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

Lesnictví

Další 1,3 miliardy korun na kompenzace poklesu cen dříví budou k dispozici, až je schválí vláda. 23. 3. to v reakci na požadavek Sdružení vlastníků...

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

Lesnictví

V sobotu 21. března prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová jmenuje novou Vládu Slovenské republiky. Ministrem zemědělství a rozvoje venkova se stane poprvé lesník, Ing. Ján...

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Lesnictví

Pro zajištění účinného boje lesníků s kůrovcem a zachování lesů pro další generace podle SVOL nelze přestat těžit, přibližovat a asanovat kůrovcem napadené dříví. Při...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby