logo Silvarium tisk

Krušné hory - Na ošetření lesů poškozených imisemi půjde 41 milionů korun.

"Pokud v těchto dnech uvidíte nad Krušnými horami vrtulníky, tak se neděste. Nejde o armádní cvičení ani o pátrání policie po uprchlém vězni, ale o snahu ozdravit tamější lesy. A to konkrétně vápněním, které provádí ministerstvo zemědělství.
Na ošetření lesů poškozených imisemi padne letos zhruba 41 milionů korun. Peníze jdou z rozpočtu resortu. „Akce byla zahájena navážením materiálu a následně začaly i letecké práce. V plánu je ošetřit přibližně 4,6 tisíce hektarů v Krušných horách, a to v lokalitách Cínovec, Litvínov, Hora Svaté Kateřiny, Jirkov, Blatno, Kryštofovy Hamry, Vejprty, Kovářská a Jáchymov," informoval mluvčí ministerstva zemědělství Václav Tampír.
Půda v této oblasti je totiž vlivem působení imisí v 70. a 80. letech minulého století kyselá a silně ochuzená o základní živiny, jako je vápník a hořčík. Dřeviny, které na takto poškozených půdách rostou, postupně chřadnou. „Snížením vitality dřevin je pak ohrožena stabilita lesních porostů," vysvětlil zástupce ředitele krajského ředitelství Lesů ČR Stanislav Eigler.

Vápnění doplní chybějící živiny, přispěje k úpravě půdního pH, čímž se zlepší stav dřevin. „Vápněním je aplikován přírodní drcený vápnitý dolomit se zvýšeným obsahem hořčíku ve standardní dávce tři tuny na hektar," doplnil mluvčí resortu.
V letošním roce sypou hnojivo z nebe výhradně vrtulníky s podvěsnými rozmetadly. Letecké práce by měly skončit do konce října, do poloviny listopadu může ještě probíhat úklid manipulačních ploch. Aktuální vápnění je součástí schváleného víceletého projektu Vápnění lesů v Krušných horách. S jeho realizací se začalo před třemi lety.
„Od té doby zde bylo postupně povápněno cca 13 450 hektarů a v ideálním případě bude dokončen v roce 2020," uvedl mluvčí Tampír. Ministerstvo zemědělství má v úmyslu pokračovat s vápněním imisemi poškozených půd i v období od 2021 do roku 2030.

Vápnění lesů není žádnou novinkou. Ve větším rozsahu se začalo hnojení uplatňovat v 70. a 80. letech 20. století zvláště v severní Evropě jako prostředek zabraňující okyselování lesních půd. K tomuto postupu se přidala i Česká republika.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě