logo Silvarium tisk

Výmladkové lesy nabízejí dlouhodobě vyrovnané výnosy a jsou vhodné především pro drobnější vlastníky lesů, kteří obhospodařují nejvýše desítky hektarů. Doba, za kterou se les pro hospodářské účely vykácí (tzv. obmýtí), je totiž zhruba třicetiletá, zatímco u vysokého lesa se strom kácí po 100 letech. Náklady na obnovu s výjimkou ochrany proti zvěři jsou nulové. Na brněnské konferenci o přínosu a významu výmladkových lesů pořádané Hnutím Duha to dnes řekl odborný lesní hospodář a vlastník lesa Dušan Utinek. Současní lesníci však podle něj tomuto staletí prověřenému typu hospodaření nakloněni nejsou.

Výmladkový les je takový, který vzniká z pařezových a kořenových výmladků a využívá schopnosti některých dřevin tyto výmladky tvořit. Z jednoho místa tak vyrůstá několik kmenů. Ve středověku a novověku tyto lesy sloužily jako zdroj palivového dříví, lze z něj dělat například také ploty, sloužil i k pastvě. V polovině 19. století jej však hospodáři začali přeměňovat na vysoký les a v minulém století tento typ lesa v Česku prakticky vymizel.

I dnes se může hodit jako zdroj palivového dříví či na produkci biomasy. „Není to sice ekonomicky tak výhodné, ale menším vlastníkům to tolik nevadí. Navíc k ekonomickému zhodnocení dochází i třikrát za 100 let na rozdíl od vysokého lesa," řekl Utinek.

Sám takto hospodaří, některé lesy se na tento typ snaží předělat Agentura ochrany přírody. „Komunikuju hlavně s obcemi, které mají menší lesní majetky, ale problém je v tom, že lesníci vychovávaní našimi dvěma lesnickými fakultami tento typ lesa spíše odmítají," řekl Utinek. Proto se plochy výmladkových lesů rozšiřují jen pomalu. V západní Evropě jich je více, protože přetrvaly z minulosti. V Česku zanikly především za vlády komunistů.

Utinek na konferencích také vyvrací letité mýty, které podle něj výmladkové lesy provázejí. „Produkce je srovnatelná s vysokým lesem a rozhodně to není tak, že se tímto způsobem nesmí hospodařit. Zákon hovoří i o výmladkových lesích," řekl Utinek.

Mezi výhody patří také vyšší biodiverzita než v monokultuře, protože na menší ploše jsou stromy různého stáří a na malé ploše je více druhů stanovišť. Na místě také zůstávají původní dřeviny. Vhodné jsou pro tyto typy lesů například duby, lípy, topoly, vrby či habry, ale i další listnáče.

Podle Utinka je zatím pouze empiricky, nikoliv vědecky podloženo, že výmladkové lesy lépe odolávají důsledkům klimatických změn, jsou také odolnější proti silným větrům. „A v podstatě je zajištěná nekonečnost produkce. Sice se říká, že po dvou třech obmýtích se vyčerpá půda a les už není tak kvalitní, ale například u Moravského Krumlova existuje dlouho takový les na sprašových půdách a roste dobře," řekl Utinek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě