Přihlásit

Vysadit strom na každou volnou plochu není univerzální dobro (enviweb.cz)

Češi milují stromy, přesněji jejich vysazování. Když chce firma ukázat, že to s péčí o planetu myslí vážně, vysadí stromek za každé prodané auto. Podobně naladěný politik slíbí třeba milion stromů pro Prahu. I festival Ekofilm se svého času chlubil loukou zalesněnou dubem a borovicí.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+2 # Starý 2019-07-11 07:45
Se stromy je to už jako s hmyzem a dalšími organizmy.
Poslední bašty prudce ustupují našemu hojně dotovanému zemědělství a tak mizí z lesů, od silnic a z mezí, včetně mezí...

Lesy a meze a stromořadí přeci "škodí, stíní, jsou brzdou v provozu a td..." tak je "odstraňujme" ono to nějak dopadne, hlavně nemít problém.

Pravý opak proti tvrzením naší vlády a tvrzení vrcholných úředníků.

Vše ve prospěch občanů .... ovšem na jak dlouho??
-1 # Vladimír Pelíšek 2019-07-11 09:54
Není to vůbec pravda a vy to dobře víte. Problém dotací, navíc v zemědělství, na který stočíte skoro každý svůj diskusní příspěvek, je úplně z jiného soudku.
Doporučuji projet Evropu a uvědomit si, že boreální dřeviny dnes z důvodu změny klimatu hynou úplně všude, bez ohledu na to, jestli se proti nim v dané zemi zasahuje, jak se zasahuje, jestli se zasahuje málo, moc, dobře, či špatně.
Hynou stejně tak bez ohledu na dotace, takové či makové, na velikost lánů, sortiment zemědělských plodin v okolí.
PROTOŽE PROBLÉM JE PODSTATNĚ HLUBŠÍ, NEŽ JAK SI HO UVĚDOMUJETE.
Doporučuji začít se zabývat pěstováním (dnes) exotických dřevin. Pochopíte, že každá dřevina má své neoddiskutovatelné nároky. Fíkovník vám přežije mírnou zimu bez ochrany, olivovník nikdy. Rakytník vydrží jakýkoliv mráz, cedry milují kamenitou půdu. Podobně naše "domácí" dřeviny - které jsou ale domácími v úplně jiných podmínkách, než v jakých je kriminální lesnictví 19. a 20. století vysazovalo.
Smrk zkrátka nelze pěstovat v žádné oblasti, která trpí pravidelnými několikaměsíčními suchy. Proschne-li půda hlouběji, začne prosychat i borovice. Opadá-li vlivem sucha listí dubu letního, po doplnění srážkového deficitu rostlina regeneruje, zatímco pokud z téhož důvodu ztratí jehličí boreální smrk (i bez vlivu kůrovce), je to pro něj konečná.
A tak lze pokračovat donekonečna. Je třeba nastudovat ekologické požadavky lesních dřevin, a pěstovat pak lesnicky pouze ty z nich, které mohou v daném klimatu prosperovat. Řada z nich by se sem přitom i bez vlivu člověka dostala zcela samovolně. Vývoj klimatu ve střední Evropě určitě nesměřuje ke ztrátě lesů, jak vědomě či nevědomě lžou plantážníci, pro něž je lesem pouze plantáž boreálních jehličnanů.
Vývoj směřuje k posunu vegetačních pásem, k postupné dominanci dřevin, které dobře snesou několikaměsíční letní sucho a přitom odolají běžným zimním mrazům do -20 st.C. Je třeba projet si země a regiony, kde takové klima už mají, a UČIT SE.
A které dřeviny to jsou? Poloopadavé a suchomilné duby - uherský, cer, šípák, Ambrózyho, Turnerův... Habrovec habrolistý, podél řek jasan úzkolistý. Cedry - především libanonský. Balkánské borovice. Kdo jel aspoň jednou někdy do Chorvatska, dobře ví, že i tam lesy rostou - a kolikrát mnohem nádhernější než trapné plantáže smrků a borovic, které nám tady zbyly jako smutná připomínka jedné slepé lesnické větve nazývané saským lesnictvím.
+2 # Starý 2019-07-11 12:17
Bohužel opět naopak nemohu souhlasit já s vámi.
Dotovanému zemědělci v jeho chamtivosti překáží stromy na škarpách, mezích a souvratích a dalších, protože stíní a je menší úroda /přilepšení k dotaci.

Řidičům vadí stromy u silnic, protože když jede jak prase a co to dá, tak občas nezvládne řízení a zabije se ....

Nesouvisí to náhodou se samotnou podstatou stromu, ať je jakýkoli .... a s lesem, ať tam roste cedr a nebo smrk !!!!

KOUKNĚTE NA MÉDIA A CO NÁM PŘEDHAZUJÍ. Stromy vadí všem a o tom jde informační šum a realita, vesměs nezáleží na druhu.

Ovšem takový je přístup vlády a této společnosti, který kritizuji.
No a v neposlední řadě dotace, které vše kazí !!!
To abych se neodchýlil od svých argumentů.

Tak pomalu plačme nad svým osudem :-(

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Lesnictví

Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Senát schválil novelu lesního zákona

Senát schválil novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 2. 11. 2019 K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, kterou 31. 10. schválil Senát. Zavede mimo jiné...

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Lesnictví

Aktualizováno 1. 11. 2019 Do sedmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva 2020+ v letech 2020 až 2024...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby