Přihlásit

Vysadit strom na každou volnou plochu není univerzální dobro (enviweb.cz)

Češi milují stromy, přesněji jejich vysazování. Když chce firma ukázat, že to s péčí o planetu myslí vážně, vysadí stromek za každé prodané auto. Podobně naladěný politik slíbí třeba milion stromů pro Prahu. I festival Ekofilm se svého času chlubil loukou zalesněnou dubem a borovicí.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+2 # Starý 2019-07-11 07:45
Se stromy je to už jako s hmyzem a dalšími organizmy.
Poslední bašty prudce ustupují našemu hojně dotovanému zemědělství a tak mizí z lesů, od silnic a z mezí, včetně mezí...

Lesy a meze a stromořadí přeci "škodí, stíní, jsou brzdou v provozu a td..." tak je "odstraňujme" ono to nějak dopadne, hlavně nemít problém.

Pravý opak proti tvrzením naší vlády a tvrzení vrcholných úředníků.

Vše ve prospěch občanů .... ovšem na jak dlouho??
-1 # Vladimír Pelíšek 2019-07-11 09:54
Není to vůbec pravda a vy to dobře víte. Problém dotací, navíc v zemědělství, na který stočíte skoro každý svůj diskusní příspěvek, je úplně z jiného soudku.
Doporučuji projet Evropu a uvědomit si, že boreální dřeviny dnes z důvodu změny klimatu hynou úplně všude, bez ohledu na to, jestli se proti nim v dané zemi zasahuje, jak se zasahuje, jestli se zasahuje málo, moc, dobře, či špatně.
Hynou stejně tak bez ohledu na dotace, takové či makové, na velikost lánů, sortiment zemědělských plodin v okolí.
PROTOŽE PROBLÉM JE PODSTATNĚ HLUBŠÍ, NEŽ JAK SI HO UVĚDOMUJETE.
Doporučuji začít se zabývat pěstováním (dnes) exotických dřevin. Pochopíte, že každá dřevina má své neoddiskutovatelné nároky. Fíkovník vám přežije mírnou zimu bez ochrany, olivovník nikdy. Rakytník vydrží jakýkoliv mráz, cedry milují kamenitou půdu. Podobně naše "domácí" dřeviny - které jsou ale domácími v úplně jiných podmínkách, než v jakých je kriminální lesnictví 19. a 20. století vysazovalo.
Smrk zkrátka nelze pěstovat v žádné oblasti, která trpí pravidelnými několikaměsíčními suchy. Proschne-li půda hlouběji, začne prosychat i borovice. Opadá-li vlivem sucha listí dubu letního, po doplnění srážkového deficitu rostlina regeneruje, zatímco pokud z téhož důvodu ztratí jehličí boreální smrk (i bez vlivu kůrovce), je to pro něj konečná.
A tak lze pokračovat donekonečna. Je třeba nastudovat ekologické požadavky lesních dřevin, a pěstovat pak lesnicky pouze ty z nich, které mohou v daném klimatu prosperovat. Řada z nich by se sem přitom i bez vlivu člověka dostala zcela samovolně. Vývoj klimatu ve střední Evropě určitě nesměřuje ke ztrátě lesů, jak vědomě či nevědomě lžou plantážníci, pro něž je lesem pouze plantáž boreálních jehličnanů.
Vývoj směřuje k posunu vegetačních pásem, k postupné dominanci dřevin, které dobře snesou několikaměsíční letní sucho a přitom odolají běžným zimním mrazům do -20 st.C. Je třeba projet si země a regiony, kde takové klima už mají, a UČIT SE.
A které dřeviny to jsou? Poloopadavé a suchomilné duby - uherský, cer, šípák, Ambrózyho, Turnerův... Habrovec habrolistý, podél řek jasan úzkolistý. Cedry - především libanonský. Balkánské borovice. Kdo jel aspoň jednou někdy do Chorvatska, dobře ví, že i tam lesy rostou - a kolikrát mnohem nádhernější než trapné plantáže smrků a borovic, které nám tady zbyly jako smutná připomínka jedné slepé lesnické větve nazývané saským lesnictvím.
+2 # Starý 2019-07-11 12:17
Bohužel opět naopak nemohu souhlasit já s vámi.
Dotovanému zemědělci v jeho chamtivosti překáží stromy na škarpách, mezích a souvratích a dalších, protože stíní a je menší úroda /přilepšení k dotaci.

Řidičům vadí stromy u silnic, protože když jede jak prase a co to dá, tak občas nezvládne řízení a zabije se ....

Nesouvisí to náhodou se samotnou podstatou stromu, ať je jakýkoli .... a s lesem, ať tam roste cedr a nebo smrk !!!!

KOUKNĚTE NA MÉDIA A CO NÁM PŘEDHAZUJÍ. Stromy vadí všem a o tom jde informační šum a realita, vesměs nezáleží na druhu.

Ovšem takový je přístup vlády a této společnosti, který kritizuji.
No a v neposlední řadě dotace, které vše kazí !!!
To abych se neodchýlil od svých argumentů.

Tak pomalu plačme nad svým osudem :-(

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby