logo Silvarium tisk

Vysočina - Lesům na Vysočině hrozí kůrovcová kalamita. Lesníci proto majitele porostů prosí o včasné zákroky, aby nedošlo k přemnožení těchto škůdců.
„Loni k tomu vlastníci lesů na Žďársku přistoupili zodpovědně, tak věříme, že i letos se nám podaří velké kůrovcové kalamitě vyhnout," uvedl vedoucí žďárského odboru životního prostředí Jaroslav Doubek.
Napadené dřevo je dle něj třeba urychleně vyvézt z lesa nebo mechanicky či chemicky ošetřit, a to ve stanovených termínech. Stromy, jež uschly v průběhu zimy nebo právě usychají, je nutné zpracovat a odvézt do konce března. Dříví, které kůrovec napadne po 31.
březnu, musí být odstraněno do konce května. „Nejpozději však před výletem dospělců z napadeného dříví," dodal Doubek.
O tom, jak na tom Vysočina z hlediska napadení kůrovcem je, vypovídají i údaje Lesů České republiky (LČR). „Na Vysočině bylo ve státních lesích od srpna 2017 do konce února 2018 zpracováno 109 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadeného dříví, přičemž zpracovat zbývá asi 10 tisíc metrů krychlových," sdělila Eva Jouklová, mluvčí LČR.
Celkem tedy jde o 120 tisíc kubíků napadené dřevní hmoty, což je výrazně víc než kdysi. Například v letech 2011 až 2014 podnik zadával na Vysočině ke zpracování „jen" do deseti tisíc metrů krychlových „kůrovcového" dříví, v suchých letech 2015 a 2016 asi 30 tisíc kubíků.
„Je jasné, že lesy na Vysočině jsou nyní bez rozdílu vlastníka kůrovcem napadené. Možné gradující problémy předznamenal rok 2017. Nejhorší situace je v jižní a jihovýchodní části Vysočiny, na Telčsku. Na Žďársku jde o lesy u Měřína, Velkého Meziříčí nebo Křižanova - tedy jižně od Nového Města na Moravě," popsala Eva Jouklová.

LAPÁKY I NOVÉ METODY

Proti škůdcům chystají lesníci sérii opatření. Bojovat s nimi lze třeba návnadou, takzvanými lapáky. Ty se kladou do vybraných porostů. Strom se skácí, podloží, aby přirozeně podesychal, a přikryje haluzemi. Samičky kůrovce tam naletí a začne rozmnožovací cyklus.
Ve vhodné fázi vývoje brouků se strom odveze z lesa či chemicky ošetří.
Výskyt škůdců se sleduje s použitím lapačů, které samečky lákají na feromon, jaký vylučují samičky.
Vzhledem k potížím s odbytem dřeva a výrobními kapacitami ale například LČR počet klasických lapáků omezují. Boj proti kůrovci bude veden pomocí zhruba tří tisíc kusů, případně chemicky ošetřených. Využity budou i lapače a také nejnovější obranné opatření, což jsou insekticidní sítě.
„Na prvním místě však zůstává včasné vyhledávání a asanace kůrovcových stromů. To nenahradí žádné množství obranných opatření. V této souvislosti opakovaně ve spolupráci s orgány státní správy lesa vyzýváme okolní vlastníky ke včasné asanaci kůrovci napadených stromů a lesů," dodala Jouklová.

Komentáře  

+5 # zelení hájové 2018-03-16 13:23
Vysočině a nejen jí :-? JAKÝ HOSPODÁŘ, TAKOVÉ HOSPODÁŘSTVÉ...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě