logo Silvarium tisk

Společným jmenovatelem prakticky všech řešení je přitom předpoklad, že se bude i nadále planeta Země i středoevropský prostor oteplovat a kvůli tomu v ČR neporostou smrkové lesy v nadmořských výškách pod 600 nebo 500 metrů. Jak to ale s vývojem počasí, teplot a srážek v následujících desetiletích skutečně bude, nemůže říct s jistotou nikdo. Téměř denně se lze v našich médiích i ve vyjádření politiků bohužel setkat pouze s jednostrannou interpretací matematických modelů, které ukazují jen a pouze faktor oteplování.

I mezi odbornou veřejností, například i v řadách pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), se lze ale setkat i s názory opačnými – opět ovšem předpovídajícími vývoj na základě matematických modelů, ale s jinými vstupními daty, tedy že současná několikaletá perioda rostoucích teplot a nižších (především ale nerovnoměrně rozložených) srážek se chýlí ke konci, a naopak že lze v příštích letech očekávat více dešťů a periodu ochlazování.

Jak přitom nedávno připomněl i populárně-vědecký server osel.cz., projevem jednostranné interpretace je i skutečnost, že média a politici sledují jen nárůst tropických dní a nocí, tedy data nad úrovní dlouhodobých průměrů, zatímco nárůst chladnějších dnů a nocí oproti dlouhodobým průměrům nechává společnou doslova chladnou. Dalším problémem je, že se při prognózách změn počasí vychází na jednu stranu ze známých dat za posledních 150 let a zároveň z neznámých a z velmi nereprezentativních vzorků, jakými jsou třeba právě letokruhy stromů či ulity mořských živočichů z období před 150 lety. Pokud se takto smíchají „hrušky s jablky“, dospěje se k trendům, které vůbec nemusí platit. Mnoho studií navíc konstatuje, že průměrné teploty ve středověku byly v řadě oblastí vyšší než dnes.

Autor: Petr Havel

Celý článek naleznete ve zpravodaji AGRObase.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě