logo Silvarium tisk

BRNO Od roku 2011 tábořil oddíl skautů z brněnských Židenic na louce v Kostelní Myslové u Telče. Okolní lesy však během posledních několika let kompletně sežral kůrovec. Museli si tak najít tábořiště nové, o tři desítky kilometrů dál. A ani tady nemají jistotu, jak dlouho jim bude sloužit.

Kůrovcová kalamita krutě dopadla na tradiční místa, kam skauti z celé jižní Moravy léta jezdí. Většinou se na prázdniny „stěhují" těsně za hranice kraje na sousední Vysočinu. A ta je kůrovcem nejpostiženější oblastí. Trpí Telčsko, Třebíčsko, okolí Ledce nad Sázavou i Nového Města na Moravě.

Například už 15 let vyrážejí skauti z brněnského střediska Ignis na tábořiště ve Valdíkově kousek od Třebíče. Na místě se za léto vystřídají dva až tři turnusy. Kdysi zelená oáza však za poslední dva roky vzala za své. „Kůrovec sežral všechny smrky, tedy téměř všechny stromy v okruhu deseti kilometrů od tábora. Na dalším tábořišti ve Studenci je situace o malinko lepší. Ne všechny smrky jsou sežrané, ale za rok to bude horší," tuší vedoucí střediska Ignis Martin Kyselák.

Jelikož Lesy ČR, které tamní porosty vlastní, nestíhají kalamitní stav řešit, musí si skauti pomoci sami. „Musíme stromy nastojato odkupovat a těžit sami, abychom zajistili základní bezpečí dětí na táboře," vysvětluje Kyselák.

Státní podnik přitom dělá, co se dá. Na kalamitu ale ani všechny ruce, které jsou k dispozici, nestačí. „Na kalamitních lesních správách, tedy i na Vysočině, zapojujeme aktuálně do ochrany lesa více než 350 vlastních zaměstnanců dělnických profesí. Využíváme všechny kapacity, lidi i stroje," poznamenává mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

V sousedním kraji letos musí vytěžit 2,5 milionu kubíků dřeva, což je 165 procent loňské těžby. Jedná se o nejvyšší plánovaný nárůst těžby mezi všemi kraji. Ovšem i na jižní Moravě se musí těžit víc. Do konce roku to má být 1,6 milionu kubíků, tedy 138 procent loňské těžby.

Pily budou letos znít i na tábořišti u Šebkovic na Třebíčsku, kam skauti z brněnského střediska „A je to" jezdí už čtyři roky. „Loni už byly stromy na jednom místě trochu suché, teď jsou mrtvé úplně. Polovinu jich lesáci vykáceli, druhou půlku vytěží v létě. Domluvili jsme se, že po dobu táborů se kácet nebude," hlásí zástupkyně střediska Ludmila Nepomucká. „Nejspíš si musíme najít jiné tábořiště. Nenajdeme tam žádný stín, spíš to bude vypadat jako měsíční krajina," dodává.

Ivana Solaříková

Celý článek najdete v MF Dnes.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě