logo Silvarium tisk

Brno 21. února (ČTK) - Lesy na severu Brna se v nejbližších letech zásadně promění. Silně zastoupená borovice již mizí a bude ubývat ještě víc. Hladiny podzemních vod v písčitých půdách klesly natolik, že tento druh jehličnanů nemá kde brát vodu a plošně hyne. Místo borovic a také smrků, které likviduje sucho a kůrovec, zde plánuje Školní lesní podnik Křtiny vysazovat především listnaté stromy zdomácnělé na Balkáně. Mají výrazně lépe odolávat suššímu a teplejšímu klimatu, uvedl v tiskové zprávě ředitel podniku Tomáš Vrška.

Podnik je součástí Mendelovy univerzity v Brně a přestože v lesích řadu let hospodaří způsobem přírodě blízkým, i on se musí potýkat s dopadem změny klimatu. Jen není dopad vzhledem k druhově rozrůzněným lesům tak drastický jako tam, kde jsou smrkové či borové monokultury.

Aktuálně podnik těží mrtvé borovice v okolí Soběšic. Vrška se snaží vysvětlit, že jiné cesty než odtěžit mrtvé stromy a přichystat půdu pro nový les není. "Je třeba si uvědomit a připustit, že lesy v okolí Brna se budou měnit z hlediska druhové skladby i prostorového uspořádání. Je to nevyhnutelné a občané si na to budou muset zvyknout. Jehličnany budou dál nahrazovat v řadě míst listnaté stromy, které jsou stabilnější. To ale neznamená, že by lesy v okolí Brna něco ztratily na své pestrosti a rozmanitosti, spíše naopak," řekl Vrška.

Rozsah škod roste i kvůli vichřicím, protože když se vítr opře do rozvrácených a mechanicky labilních porostů, řada stromů nevydrží a vyvrátí se. V polomech se daří dobře kůrovci, který pak napadá i dosud zdravé stromy. "Toho jsme nyní svědky po orkánu Sabine," uvedl Vrška. V univerzitních lesích je zhruba pětina smrku, borovice jsou hojně zastoupené právě v okolí Soběšic.

"Snažíme se, aby nevznikaly holiny jako jinde v republice. Snažíme se o co nejšetrnější těžbu a životaschopné borovice ponecháváme jako kostru budoucího lesa. Maximálně využíváme listnaté stromy, které často rostou v nižší úrovni pod borovicemi, a to přesto, že se nejedná o tvárné jedince, kteří by představovali budoucí kvalitní produkci. Jde nám v první řadě o udržení krytu půdního povrchu, vytvoření mozaiky světla a stínu, kterou využije různorodá směs dřevin a může lépe odolat klimatickým změnám než stejnorodé jednodruhové porosty," řekl Vrška.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě