Přihlásit

Za sázení invazních rostlin hrozí až stotisícová pokuta (TV Nova)

Martin POUVA, moderátor 
Až stotisícová pokuta může hrozit tomu, kdo si na pozemky nebo zahrady bude sázet invazní druhy rostlin. Počítá s tím připravovaná novela zákona Ministerstva životního prostředí. 

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka 
Jedná se o cizokrajné rostliny, které vytlačují původní vegetaci. Problém je, že ani sami zahrádkáři často nevědí, že na pozemku takové rostliny mají. 

František NYKLAS, redaktor 
Pokud si budete chtít udělat radost, buďte obezřetní, jakou rostlinu na své zahrádce vysadíte. Pokud by se jednalo například o netýkavku žláznatou, mohli byste se dostat do problémů. Zahrádkáři, se kterými jsem hovořil, by přitom proti její výsadbě nic neměli. Jestli se vám líbí? 

zahrádkářka 
Jojo, určitě, určitě. 

František NYKLAS, redaktor 
Líbí se vám? A oni jsou některý docela i pěkný jako na pohled, jo, podívejte se. 

zahrádkářka 
To je pravda, tohle je třeba zrovna hezký, že jo. 

František NYKLAS, redaktor 
Netýkavka ale patří mezi invazní rostliny a kontrola v budoucnu by pro vás nedopadla dobře. 

Dominika POSPÍŠILOVÁ, tiskové oddělení ministerstva životního prostředí 
Těm, kdo budou takový invazní druh sami aktivně vysazovat nebo jej prodávat, hrozí pokuta do výše sta tisíc Kč, firmám až do výše 2 000 000. 

František NYKLAS, redaktor 
A to samé se týká například i křídlatky české, vlčího bobu mnoholistého nebo invazních dřevinakátu či javoru jasanolistého. 

Jiří ŠINDELÁŘ, botanik 
Oni vlastně dokážou velmi rychle obsadit tu plochu, kde by měly růst jako normální kytky, a v podstatě všechny ostatní vytlačit. 

František NYKLAS, redaktor 
Zahrádkářům se pokuty nelíbí už proto, že se jim rostlina může líbit a zasadí si ji pro potěšení. A mnohdy ani neví, že jde o invazivní druh. 

zahrádkář 
Já myslím, že to je strašení zbytečný. Že by spíš měli poučit ty lidi. 

František NYKLAS, redaktor 
Mezi nejznámější invazní rostliny patří bolševník. Způsobuje vyrážku a puchýře. Teď v jarním období jsme tady na louce na Chebsku našli bolševník z loňska, vysušený, podívejte se, jak je mohutný, a hned vedle rašící. Ještě v devatenáctém století naši předci považovali tuto rostlinu za okrasnou. A do Čech si ho právě na zahrádku nechal z Kavkazu přivést kníže Metternich. Bolševník je už ale naštěstí tak nechvalně známý, že by si ho na zahradu dal málokdo. 

zahrádkářka 
Protože má strašně moc semen a hrozně se množí. 

František NYKLAS, redaktor 
Ministerstvo životního prostředí novelu připravilo na základě nařízení Evropské unie. Pokud si zahrádkáři nebudou jisti, která rostlina je a není invazivní, poradit by měly úřady ochrany přírody. František Nyklas, televize Nova.

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Aktualizováno 23. 9. Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby