Přihlásit

Za velký úspěch označují vědci experimentální postřik proti jmelí, který testovali mimo jiné na javorové aleji v Přerově (Prima)

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka 
Za velký úspěch označují vědci experimentální postřik proti jmelí, který testovali mimo jiné na javorové aleji v Přerově. Zatímco jmelí postupně usychá, na stromech raší pupeny a vypadají naprosto zdravě. 

Tomáš PETRŽELA, redaktor 
Účinky postřiku jsou nejlépe vidět pod těmi nejvíc napadenými stromy. Místy je tu více seschlého jmelí než trávy. A takhle to na stejném místě vypadalo na konci února. Rozdíl je viditelný na první pohled. Jak můžete vidět, některé stromy jsou skutečně obsypané jmelím a bez pomoci by brzy zahynuly. Odborníci jmelí postříkali speciálním roztokem. Paradoxně je to postřik, který nutí jmelí růst. Podmínkou je, aby byl strom ve vegetačním klidu. 

Jiří ROZSYPÁLEK, Mendelova univerzita v Brně 
To jmelí ve velkém začne ztrácet vodu a od toho stromu, který se době jakoby ve spánku, tak nemá příjem té vody. 

Tomáš PETRŽELA, redaktor 
Dnes po více než šesti týdnech už je jasné, že byl experiment úspěšný. Samotným stromůmpřitom postřik nijak neublížil, a jak sami vidíte, pupeny už krásně raší. 

Lenka CHALUPOVÁ, mluvčí Přerova 
Javory, které byly napadeny parazitujícím jmelím, se po zásahu postupně zotavují. Kdyby jmelí nebylo odstraněno, tak by větve postupně zasychaly. 

místní obyvatelka 
Mně osobně to nevadí, že se to stříká. Jako, myslím si, že je to pořád lepší, než když je to obalené jmelím. 

místní obyvatelka 
Já osobně, když vidím jmelí dolů, tak jsem ráda, protože ty stromy ničí. 

Tomáš PETRŽELA, redaktor 
Experty teď čeká důležitý úkol. Zjistit, proč na asi 20 % stromů postřik nezabral. 

Jiří ROZSYPÁLEK, Mendelova univerzita v Brně 
Budeme hodnotit faktory, které zapříčinily to, že na našich výzkumných plochách byly stoprocentní a v tom Přerově přeci jenom o těch 20 % to bylo horší. 

Tomáš PETRŽELA, redaktor 
Vědce ale trápí ještě 1 zatím nezodpovězená otázka. Proč se jmelí, které je v našich zeměpisných šířkách odedávna, začalo najednou tak prudce přemnožovat. Tomáš Petržela, televize Prima.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby