Přihlásit

Za vracení stromků do lesa hrozí pokuta (Lidové noviny)

Někteří Češi sázejí po Vánocích odzdobený jehličnan do lesa. Mohou tak poškodit celý ekosystém

PRAHA Lesy hlavního města Prahy se už potřetí pustily do akce Jedlička s budoucností. Lidé si pořídí vánoční stromeček v květináči a místo toho, aby v lednu skončil u popelnice, mohou ho na jaře vysadit.
Metropole ovšem doporučuje konkrétní stromky, u kterých to nevadí, navíc s návodem, jak na to. Je i možnost pozdějšího sázení pod dohledem odborníků. Jinak končí znovuvysazené jehličnaté symboly svátků většinou podobně jako kapr vypuštěný zpátky do rybníka. Nepřežijí.
Anebo ještě hůř. Vánoční stromky jsou vesměs geograficky nepůvodní druhy. Pokud je někdo vysadí, mohou se chovat invazně a narušit ekosystém.

Na trhu s vánočními stromečky jsou přitom nepůvodní druhy k mání často. Je to například jedle kavkazská, obrovská nebo korejská, borovice černá nebo smrk pichlavý, přezdívaný stříbrný.
Pokud se o takový druh jedná, měli by lidé ještě před výsadbou požádat příslušný orgán ochrany přírody o její povolení," řekl LN předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera. Cizokrajné keře i stromy se poměrně snadno šíří, protože nemají v nepůvodním prostředí přirozeného nepřítele. Exotické druhy také poskytují výrazně méně potravy pro zdejší ptáky.

S bohulibým záměrem, jakým vrácení stromku do lesa může být, jsou navíc spojena další rizika. Je potřeba dát si pozor, kam se sází. „Kromě vlastní zahrady nebo louky nemůžete stromek vysadit kdekoliv. Každý les někomu patří, je tedy potřeba předem zjistit komu a vlastníka kontaktovat," dodává Kučera s tím, že vysazení dřeviny bez povolení může člověku přinést pokutu až patnáct tisíc korun.

Celý článek naleznete v deníku.

Komentáře   

+5 # BIRKE 2019-12-26 12:37
Tak tohle je ukázka byrokracie a šikany jako veliká . Trestat někoho za vysazení nepůvodní dřeviny . Co dělal ORGÁN ochrany přírody když smrk byl díky byrokraci a mafii zlikvidován . Místo aby řekli , díky za to že nám tady vysadíte třeba PALMU , tak bude Stát dávat pokuty . Ať žije mafie co vládne nad lesy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Přibývá požárů lesů, na Jablonecku hořel les na 28 hektarech

Přibývá požárů lesů, na Jablonecku hořel les na 28 hektarech

Lesnictví

V posledních dnech výrazně přibývá požárů luk, trávy či lesa. Spojené jsou často s vypalováním trávy nebo klestí, jejich šíření napomáhá suché počasí a dnes...

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Proč je nutné veřejnosti vysvětlovat, co se děje s lesem?

Proč je nutné veřejnosti vysvětlovat, co se děje s lesem?

Komerční zpráva

Současná kalamita citelně zasahuje nejen majitele lesů a lesníky, ale i veřejnost, která je zvyklá užívat les k rekreačním účelům. A co když se z...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby