Přihlásit

Zachovali pilu v Nýrsku, dává práci pětadvaceti lidem (Mladá fronta DNES)

NÝRSKO Pětitisícové Nýrsko, které před pěti lety odkoupilo za 35 milionů korun pilu u náměstí, ji nakonec bude dále provozovat. Původně chtělo čtyřhektarový výrobní areál zlikvidovat a na pozemcích postavit rodinné domky. Nakonec ho ale pronajalo soukromé firmě, která zaměstnává 25 místních lidí a dodává řezivo živnostníkům z okolí. Informoval o tom starosta Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko). Ze strany města jde o podporu podnikání. Pronájem je symbolický, základní roční nájemné je 50 tisíc korun. „Pokud překoná určité množství pořezu, tak by se zvýšil o 30 nebo 40 tisíc korun. Ale víc jak 100 tisíc korun z toho za rok nedostaneme," uvedl starosta.

Areál si pronajala místní firma, která tam podniká už pět let a město jí nyní bude prodlužovat smlouvu o dalších pět let. „Jde hlavně o to, že tam pracuje skupina 25 lidí, kteří by se těžko zaměstnávali," řekl Rubáš. Druhou důležitou věcí podle něj je, že dnes zajišťují prkna a trámy pro všechny drobné podnikatele v oblasti, tedy truhláře, tesaře, kteří ho nemají kde nakoupit. „Pokud by pila nebyla, tak by skončili," konstatoval. Řezivo odebírají také větší firmy.

Letos je podle starosty v lesích extrémní výskyt kůrovce, a tak je pila plná dříví. Problém je ale dřevo prodat, protože je kůrovcové a odběratelé tlačí cenu dolů. „A tím, jak je přetlak na trhu, tak jsme o 200 až 300 korun levnější než v běžných sezonách," připomněl.
Na areál, který navazuje na panelové domy a školu a školku, má město zpracovanou zastavovací studii. „Ale neřešíme to, jestli to musí být vyklizené za pět let," uvedl Rubáš. Město koupilo areál v dubnu 2012 jen kvůli pozemku. Nýrsko si na koupi půjčilo 30 milionů korun. Pila 50 metrů od náměstí už je ve městě téměř 100 let. Prodej areálu včetně zařízení nabídla městu Lesní společnost Železná Ruda.

Bytovou zónu nyní připravuje Nýrsko s jihočeským developerem v osmihektarovém areálu bývalých kasáren nad městem. „Smlouva by měla být podepsána do konce září," řekl Rubáš. Investor tam chce postavit jeden dům se zhruba 30 byty a zasíťuje třetinu pozemků na stavbu rodinných domků, jichž by mělo být v první etapě asi 15.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vítr u Vojenských lesů poškodil sto tisíc metrů krychlových dříví

Vítr u Vojenských lesů poškodil sto tisíc metrů krychlových dříví

Lesnictví

Silný vítr a bouřky způsobil od 10. do 19. srpna v lesních lokalitách ve správě Vojenských lesů a statků ČR (VLS) škody pohybující se okolo...

Čti dál
Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Lesnictví

Lesní školkaři na začátku jara upozornili na vážný stav v jejich oboru. Přes uskutečněná jednání na úrovni Ministerstva zemědělství se podle nich zatím nepodařilo najít...

Čti dál
SVOL k petici Zelených: České lesy zadržují vodu v krajině i bez další certifikace

SVOL k petici Zelených: České lesy zadržují vodu v krajině i bez…

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR odsuzuje petici „Na sucho se musí od lesa", kterou spustila Strana zelených 10. srpna. Petice obsahující řadu...

Čti dál
Více než sto tisíc metrů krychlových dříví poškodil silný vítr

Více než sto tisíc metrů krychlových dříví poškodil silný vítr

Lesnictví

Přes sto tisíc metrů krychlových dříví poškodil vítr od 9. do 11. srpna ve státních lesích, které spravuje podnik Lesy ČR. Škoda na zpeněžení dříví...

Čti dál

18°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 52%

Vítr: 22.53 km/h

  • 22 Srp 2017 18°C 8°C
  • 23 Srp 2017 20°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC