Přihlásit

Zachraňte Soutok, vyzývají lidé (Břeclavský deník)

Břeclavsko – Otevřeným dopisem reagovala Anežka Bartošová z Lanžhota na způsoby ochrany území Soutoku Moravy a Dyje. Adresovala jej Lesům České republiky, Agentuře ochrany přírody a krajiny, inspekci životního prostředí či hejtmanovi.

Dopis, ve kterém Bartošová upozorňuje na nedostatečnou ochranu takzvané Moravské Amazonie, podepsalo 189 Lanžhotských a dalších 60 lidí z okolí. „Jsme čím dál víc znepokojení, jak jsou lesní porosty obhospodařované. Před našimi zraky se někdejší pastevní lesy mění ve vytěžené, byť uměle znovu zalesňované, holiny bez většiny cenných rostlin i živočichů, kteří je obývali před necitlivou těžbou," napsala Bartošová z iniciativy Zachraňme Soutok.

Poukázala na nenávratné poškozování území i na to, že na něj podle ní žádná z institucí nereaguje. „Vymírají zde přitom vzácné a přísně chráněné druhy," uvedla žena.

Celý článek najdete v Deníku.

Komentáře   

+5 # Vladimír Pelíšek 2019-10-11 12:32
Opravdu je tak těžké pochopit, že LČR nikdy o žádnou ochranu přírody nešlo a nejde?
Že organizace, která až donedávna bojovala za co nejvyšší podíl smrku na chlumních a dokonce nížinných stanovištích, a to jen proto, aby dosáhla co nejnižších momentálních zalesňovacích nákladů a po nás potopa, těžko bude brát ohled na "nějaké brouky" nebo vyfrézované pařezy?
Tito "odborníci", z nichž řada měla být nejen propuštěna, ale rovnou postavena před soud, neměli ještě před nynějším velkým třeskem problémy ani se zakládáním smrkových plantáží ve 190 m.n.m., tak proč by řešili nějaký lužní les?
Vždyť koho to zajímá? Za dvacet, třicet let bude většina z nich dávno v důchodu, tak ať si to řeší ti, co přijdou po nich, to už jejich starost přece nebude!
Teď se samozřejmě situace mění, pod nejvyšším managementem se zhouply židle a strach se přelévá do nižších a nižších stupňů vedení, inu jako při každém zemětřesení v každé firmě.
O les vůbec nejde a nikdy nešlo, to jde tak akorát těm zaměstnancům LČR, kteří byli "upozaděni", takže se z důvodu ztráty místa už raději ani neukazují. jde jenom o prachy, takže pokud je slušný zisk, prožere se a poutrácí, a pokud je prodělek, tak si najednou vzpomenou, že "chrání les pro příští generace", natáhnou pazouru pro dotace a vy to plaťte, holoto, ze svých daní.
+6 # schutzmeister@iex.cz 2019-10-13 11:54
Jo, byla by parádní nějaká osobní odpovědnost.
Aspoň do toho trojnásobku platu.
Jenže - je říjen. Takže duby třeste se.
Když pan Krchov mluví o letošní černé nule - tak čím pak asi vylepší casch ? Tedy krom odsunutí plateb za těžbu a sazenice na únor ?
Jediný, kde je slušný poměr Euro/kubík a kde teď přichází lovná sezona - jsou dubové lesy.
Takže teď už pomalu přisouvají techniku do Soutoku, aby se toho do konce roku stihlo co nejvíc "umístit na trh".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby