Přihlásit

Zákaz vstupu do lesů po bouři Sabina platí (TV Nova)

Martin POUVA, moderátor
Republiku stále trápí vítr, který by měl navíc ještě v neděli zesílit. Na horách dnes dosáhl síly orkánu. Brněnsko hlásí pády stromů a několik poškozených střech. Dál platí i zákazy vstupu do lesů poškozených vichřicí v minulém týdnu. A na mnoha místech se pořád ještě odstraňují škody.

Vladimír HOŤ, redaktor
Lesníci začali s těžbou popadaných stromů po vichřici Sabina. Největší škody napáchala v Jihočeském a Plzeňském kraji a také na Vysočině. Jen státní lesy musejí zpracovat okolo milionu stromů.

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR
Dřevo zpracujeme a připravíme k prodeji. Část dřevní hmoty využijeme i na lapáky při jarním kůrovcovém rojení.

Vladimír HOŤ, redaktor
Nejvíce stromů popadalo v okolí Českého Krumlova, hlavně v jihozápadní části hory Kleť. Lesníci ke vstupům do lesa rozmístili tyto zákazové značky. Platné jsou až do poloviny května. Stále hrozí pády vyvrácených nebo nalomených stromů. Jak jsme se ale přesvědčili, lidé si se zákazem příliš hlavu nelámou.

mluvčí
Dávám si pozor, abych tam, kde to je fakt nebezpečné, tak jako bych, nešel.

mluvčí
Já jsem si nikde nevšimla žádného zákazu vstupu. To bych sem asi nešla.

Petra NESTÁVALOVÁ, mluvčí města Český Krumlov
Zákaz vstupu platí také do lesů města Český Krumlov. Ten zákaz je platný do konce března, než se zlikvidují škody po bouři Sabine.

Vladimír HOŤ, redaktor
Uzavřená je také červená turistická cesta ze Slezského dolu na vrchol Sněžky. Zákaz vstupu platí z polské strany. Větrem poničená je totiž polská meteorologická stanice. Z vichřice se stále vzpamatovává i obec Rohozná na Jihlavsku. Dobrovolníci už druhý týden pracují na opravě poničených domů. Většina z nich zadarmo.

Dominik BLAŠKO, řemeslník
Opravujeme tady baráku, aby to fungovalo. Dobrovolně jsme tady.

Libuše BEZDĚKOVSKÁ, majitelka větrem poničeného domu
Řemeslníci jsou bezvadní, šikovní. Kvůli nám zrušili zakázku.

Vladimír HOŤ, redaktor
Lidé mohou obyvatelům Rohozné pomoct i finančně. Obec zřídila transparentní účet. Zatím se vybralo necelých 200 000 Kč. Peníze přislíbil i Kraj Vysočina. Vladimír Hoť, televize Nova.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby