Přihlásit

Záměr plynařů kácet vzbudil odpor (Právo)

Velký odpor v Novém Jičíně vzbudil záměr plynárenské společnosti innogy, která oznámila úmysl vykácet 84 zdravých vzrostlých stromů na zdejších sídlištích.

Plynaři tvrdí, že kořenové systémy stromů ohrožují plynové vedení.
Pro místní obyvatele i pro radnici jde přitom často o stromy, které jsou nenahraditelné. Proti záměru innogy dokonce v Novém Jičíně vznikla petice, kterou lidé podepisují od minulého týdne.

Mnoho stromů roste v sídlištích, kde jsou těžko nahraditelné. Chceme vyzvat společnost innogy, aby svůj postoj přehodnotila a nechala pokácet pouze stromy, které skutečně ohrožují bezpečnost dodávek zemního plynu, a ne všechny stromy, které rostou v ochranném pásmu," tvrdí petice.
Radnice obdržela oznámení o kácení dřevin v půlce října. Stromy jsou přitom staré 40 až 50 let a řada z nich má velký význam, protože jednak zachycují prach z dopravy, jednak mají vysokou estetickou a ekologickou hodnotu.

„Víme o tom, že stromy rostou v ochranných pásmech sítí, a vážíme si toho, že správci sítí jsou k tomu tolerantní. Nicméně není nám známo, že by strom způsobil havárii plynového vedení," uvedla Olga Kubálková z odboru životního prostředí městského úřadu.

Na základě odporu veřejnosti i radnice došlo v minulých dnech k několika jednáním, ze kterých vzešel určitý kompromis.

Shodli jsme se na určitém časovém harmonogramu, během kterého dojde k postupnému kácení. Náš postoj je ale jasný – my jsme povinni udržovat úseky nad plynovody bez porostů dřevin, je to v zájmu bezpečné a spolehlivé dodávky plynu pro odběratele. Ale myslím, že jsme našli vzájemně přijatelný kompromis," řekl mluvčí innogy Pavel Zajíc.

Jak řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka (SZ), během posledních dnů skutečně došlo k určité dohodě, a to na základě prohlídky stromů přímo v terénu.

Stromy jsme rozdělili do čtyř kategorií. V lednu bude vykáceno jen asi 24 stromů, které jsou buď již poškozené, nebo je tam možné provést náhradní výsadbu. Další skupina stromů by se měla vykácet až za rok v příštím období vegetačního klidu," řekl místostarosta.

Třetí skupinu tvoří stromy, které budou zachovány ještě minimálně pět let. „Jde o stromy, které plní estetickou funkci a které jsou novou výsadbou těžko nahraditelné," dodal Syrovátka. Poslední skupinu stromů tvoří ty, které by měly být zachovány. „Jde o stromy, které jsou pro město velmi důležité," řekl místostarosta. Radnice bude u posledních dvou skupin stromů s innogy jednat o tom, že v rámci plánovaných rekonstrukcí části plynového vedení by se původní potrubí, které vede pod nejvýznamnějšími skupinami stromů, nahradilo novým plynovodem, který by kořenové systémy stromů míjel.
Hovořili jsme s projektantem, který nám sdělil, že i toto by mohla být cesta," dodal místostarosta.

Komentáře   

+7 # hirschmann 2017-12-18 13:30
A je to tady,najednou je všem těch "stromečků" líto,a až se při prvním větru nakloní,vytrhno u plyn tak budou všichni bít po plynařích..prot o je tam ochranné pásmo....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Komerční zpráva

Zavírací nože Mikov si odveze domů patnáctka oceněných účastníků týdenní mezinárodní soutěže v lesnických disciplínách, která probíhá od 16. do 21. dubna v Brně a...

Čti dál
Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 38%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Dub 2018 25°C 9°C
  • 21 Dub 2018 25°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby