Přihlásit

Záměr plynařů kácet vzbudil odpor (Právo)

Velký odpor v Novém Jičíně vzbudil záměr plynárenské společnosti innogy, která oznámila úmysl vykácet 84 zdravých vzrostlých stromů na zdejších sídlištích.

Plynaři tvrdí, že kořenové systémy stromů ohrožují plynové vedení.
Pro místní obyvatele i pro radnici jde přitom často o stromy, které jsou nenahraditelné. Proti záměru innogy dokonce v Novém Jičíně vznikla petice, kterou lidé podepisují od minulého týdne.

Mnoho stromů roste v sídlištích, kde jsou těžko nahraditelné. Chceme vyzvat společnost innogy, aby svůj postoj přehodnotila a nechala pokácet pouze stromy, které skutečně ohrožují bezpečnost dodávek zemního plynu, a ne všechny stromy, které rostou v ochranném pásmu," tvrdí petice.
Radnice obdržela oznámení o kácení dřevin v půlce října. Stromy jsou přitom staré 40 až 50 let a řada z nich má velký význam, protože jednak zachycují prach z dopravy, jednak mají vysokou estetickou a ekologickou hodnotu.

„Víme o tom, že stromy rostou v ochranných pásmech sítí, a vážíme si toho, že správci sítí jsou k tomu tolerantní. Nicméně není nám známo, že by strom způsobil havárii plynového vedení," uvedla Olga Kubálková z odboru životního prostředí městského úřadu.

Na základě odporu veřejnosti i radnice došlo v minulých dnech k několika jednáním, ze kterých vzešel určitý kompromis.

Shodli jsme se na určitém časovém harmonogramu, během kterého dojde k postupnému kácení. Náš postoj je ale jasný – my jsme povinni udržovat úseky nad plynovody bez porostů dřevin, je to v zájmu bezpečné a spolehlivé dodávky plynu pro odběratele. Ale myslím, že jsme našli vzájemně přijatelný kompromis," řekl mluvčí innogy Pavel Zajíc.

Jak řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka (SZ), během posledních dnů skutečně došlo k určité dohodě, a to na základě prohlídky stromů přímo v terénu.

Stromy jsme rozdělili do čtyř kategorií. V lednu bude vykáceno jen asi 24 stromů, které jsou buď již poškozené, nebo je tam možné provést náhradní výsadbu. Další skupina stromů by se měla vykácet až za rok v příštím období vegetačního klidu," řekl místostarosta.

Třetí skupinu tvoří stromy, které budou zachovány ještě minimálně pět let. „Jde o stromy, které plní estetickou funkci a které jsou novou výsadbou těžko nahraditelné," dodal Syrovátka. Poslední skupinu stromů tvoří ty, které by měly být zachovány. „Jde o stromy, které jsou pro město velmi důležité," řekl místostarosta. Radnice bude u posledních dvou skupin stromů s innogy jednat o tom, že v rámci plánovaných rekonstrukcí části plynového vedení by se původní potrubí, které vede pod nejvýznamnějšími skupinami stromů, nahradilo novým plynovodem, který by kořenové systémy stromů míjel.
Hovořili jsme s projektantem, který nám sdělil, že i toto by mohla být cesta," dodal místostarosta.

Komentáře   

+7 # hirschmann 2017-12-18 13:30
A je to tady,najednou je všem těch "stromečků" líto,a až se při prvním větru nakloní,vytrhno u plyn tak budou všichni bít po plynařích..prot o je tam ochranné pásmo....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Lesnictví

Královéhradecký kraj chce malé vlastníky lesů finančně motivovat k rychlé likvidaci dříví napadeného kůrovcem. Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podpoří dotací 150...

Čti dál
SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 89%

Vítr: 6.44 km/h

  • 18 Říj 2018 19°C 6°C
  • 19 Říj 2018 17°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby