Přihlásit

Zastánce divočiny znovu vyhrál volby v Prášilech (MF Dnes)

PRÁŠILY Dramatický předvolební souboj v Prášilech na Šumavě přinesl po čtyřech letech znovu vítězství uskupení, které do voleb vedl starosta Libor Pospíšil. Ten je známý tím, že na rozdíl od většiny šumavských starostů nebrojí proti existenci divočiny v národním parku. Nebojuje se správou parku a nevidí v existenci národního parku zlo a důvod ke stížnostem.

Vítězství kandidátky s Liborem Pospíšilem v čele bylo poměně těsné, ale získala přes 50 procent hlasů. Tím jí připadla většina pěti křesel v zastupitelstvu obce. Nebylo to ovšem snadné. Konkurenti spříznění s rodinou vlivného právníka Miroslava Zamišky, kterému v obci patří řada budov nebo pozemky, šli do voleb hned na dvou kandidátkách. Získali však dohromady jen čtyři křesla.

Předvolební atmosféra v Prášilech bývá krajně napjatá. Ačkoliv je výsledek dosavadního starosty i vzhledem k ekonomickému vlivu jeho rivalů značný úspěch, Libor Pospíšil neslaví. „To určitě ne," ujišťuje. Připouští, že předvolební situace v obci byla vyhrocená. „Ale ne z naší strany. Stále se snažíme jít cestou nekonfliktní a kultivovanou," tvrdí Pospíšil. Říká, že napětí v Prášilech je cítit dál.
I proto po výhře ve volbách nejásá. „Když vidím to množství lidí, kteří slušnost a zodpovědnost považují za slabošství, se kterým je třeba skoncovat, tak mě to deprimuje," uvedl Libor Pospíšil. Zároveň však uznává, že je povahou spíš pesimista, který si asi až příliš všímá negativních záležitostí.

Starosta Prášil se domnívá, že přístup k ochraně přírody v národním parku a k prostoru pro divočinu se v hlasování při komunálních volbách v Prášilech odráží. „Myslím, že pro ty, kteří mě volí, hraje můj postoj roli. A domnívám se, že většina se přitom zároveň rozhoduje i na základě mé práce," uvažuje.

Sladit zájmy místních a hostů

A co nyní pokládá za svůj cíl nebo hlavní téma pro další čtyři roky? „Jsem přesvědčený, že prosperita a rozvoj nemusí spočívat v kvantitě, penězích, stavebních pozemcích a nemovitostech. Pro mě je jednou z nedůležitějších věcí zachovat Prášily jako místo klidu. Hlavně je podle mě nutné dosáhnout souladu zájmů místních obyvatel se zájmy návštěvníků," konstatoval Pospíšil.

Je přesvědčený, že by rozvoj turistického ruchu neměl dospět do stádia, kdy budou mít obyvatelé Prášilska pocit, že se jim znepříjemňuje život a oni tu vadí. Domnívá se, že by mohla být návštěvnost některých oblastí regulovaná.
„Když o tom mluvíme s turisty, tak většina z nich chápe, že některá místa je třeba ochránit před větším množství lidí. A místní to vnímají podobně," konstatoval Libor Pospíšil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby