Přihlásit

Zemanovy výroky o Šumavě pobouřily přírodovědce (TYDEN.CZ)

Spor o stromy v šumavském národní parku pokračuje. Biologové se rozhodli na výroky Miloše Zemana reagovat peticí.

Politizace dění v Národním parku Šumava dosáhla podle šéfa vědecké sekce rady parku Jakuba Hrušky nesnesitelného stupně, když se do ní zapojil expremiér Miloš Zeman. Pod prohlášení, jehož je Hruška spoluautorem, se za dva dny od Zemanova vystoupení podepsaly tři desítky přírodovědců.

"Národní park Šumava se bohužel stal v posledních letech nástrojem v rukou politiků, kteří se snaží zviditelnit takzvaným zachraňováním Šumavy a kteří systematicky ignorují odborné poznatky či si z nich vybírají účelově jen ty, které se jim hodí," stojí v prohlášení, které Hruška zaslal agentuře ČTK.

Zeman v úterý oznámil, že chce podat trestní oznámení na exministra životního prostředí Martina Bursíka a ředitele parku Františka Krejčího kvůli tomu, že podle něj v důsledku jejich počínání při boji s kůrovcem vznikly na šumavském lesním porostu miliardové škody. V nadsázce také řekl, že proti údajnému vysychání lesů na Šumavě by chtěl bojovat i zrušením šumavského národního parku.

Šumavská příroda podle přírodovědců nepotřebuje od politiků záchranu, ale čas a prostor, aby ukázala, že je mnohdy bez problémů schopna prosperovat bez lidského zásahu. Ukazuje to podle nich již dnes. "Miloš Zeman by se měl vyjadřovat k věcem, kterým rozumí," uvádí prohlášení.

Hruška řekl, že téma Šumavy je politizováno řadu let, zapojení Zemana do dění kolem parku ale podle něj překračuje všechny meze.

Zeman podle přírodovědců pouze opakuje mnohokrát vyvrácené mýty a omyly o samovolném fungování horských lesů, kvůli kterým, mimo jiné, byl národní park zřízen.

"Většina vědecké obce podporuje bezzásahový režim v části NP Šumava, protože mnoho vědeckých prací z posledních let potvrzuje, že les na Šumavě je schopen samovolné regenerace, přirozeně se obnovuje a je zárukou vytvoření alespoň malého ostrůvku přirozených lesů ve střední Evropě," míní signatáři prohlášení. Samovolně se vyvíjející lesy v Národním parku Šumava mají podle nich své místo v české přírodě stejně jako lesy hospodářské, jejichž význam nikdo nezpochybňuje. Přírodovědci také upozorňují na to, že lesy v parku nejsou hospodářské, tudíž je s nimi nelze srovnávat a nelze ani uplatňovat škody na produkci.


Zeman v úterý také zveřejnil své dopisy prezidentu republiky, premiérovi a předsedům parlamentních komor, ve kterých je jako bývalý premiér žádá, aby vahou svých osobností a státnických funkcí zabránili dalším údajným škodám na šumavských lesích. Ještě předtím předalo sdružení Zachraňme Šumavu předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi z ČSSD petici, kterou podpořilo svými podpisy 8830 lidí.

Petici Hnutí Duha na podporu současného způsobu hospodaření na Šumavě podepsalo dvakrát více signatářů.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnictví

V souvislosti s přestřelkou týkající se využití douglasky v našich lesích, která se v posledních dnech udála v českých médiích, zaslalo Sdružení vlastníků obecních a...

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

Lesnictví

Hlasujte v anketě! MZe připravilo vyhlášku, kterou prodlužuje doby lovu u vybraných druhů zvěře. Rozšíření doby lovu, které začne platit od 1. ledna 2020, by...

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby