logo Silvarium tisk

Praha 30. října (ČTK) - Zemědělci včetně vinařů asi budou moci dál využívat takzvanou zelenou naftu, tedy vratku spotřební daně z pohonných hmot. Její vykazování by navíc mohlo být jednodušší. Sněmovna to zřejmě schválí v rámci poslanecké novely o spotřebních daních, kterou dnes posunula do závěrečného kola schvalování. Sejde se k němu nejspíš v půli listopadu.

Sněmovní zemědělský výbor doporučil novelu schválit v podobě úprav poslanců ANO Josefa Kotta a Jana Volného, kteří chtějí zjednodušit prokazování, že pohonné hmoty byly skutečně využité v zemědělství. Mělo by stačit prokázat evidenci využití půdy na zemědělství nebo to, že je zemědělec evidovaný mezi chovateli.

Návrh exministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pak má zajistit větší podporu zemědělcům, kteří pěstují tzv. citlivé komodity. Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek k nim doporučil zařadit i pěstitele vinné révy. Jana Černochová (ODS) nad rámec novely doporučila od spotřební daně osvobodit pivo, které je vyrobeno ve školách v rámci výuky pivovarnictví a není určeno k prodeji.

Nyní je vratka odstupňovaná podle úrovně živočišné výroby, od příštího roku se má podle platného zákona sjednotit na 4,38 Kč na litr spotřebované nafty. Původní novela poslanců KSČM, ANO, KDU-ČSL, ČSSD a SPD měla zachovat nynější způsob.

Volného a Kottův návrh počítá s tím, že by zemědělci s rostlinnou výrobou bez chovu hospodářských zvířat měli vratku na úrovni 4,38 korun na litr, stejně jako rybníkáři a lesníci. Pokud by však měli pouze chov hospodářských zvířat bez rostlinné výroby, měli by nárok na vratku v hodnotě 9,5 koruny na litr minerálních olejů. Pokud by měli jak rostlinnou, tak živočišnou výrobu, posoudí se intenzita chovu. Pokud bude nad 0,3 velké dobytčí jednotky na hektar zemědělské půdy, měli by nárok také na 9,5 koruny na litr.

S takto vysokou podporou počítá Jurečkův návrh nejen pro hospodáře s živočišnou výrobou, ale také pro pěstitele citlivých komodit, jako je ovoce, zelenina nebo například brambory, chmel, cukrová řepa nebo bílkovinné plodiny. U smíšených producentů s rostlinnou i živočišnou výrobou by pak znovu rozhodovala intenzita chovu.

V ČR se snaží stát dlouhodobě podporovat živočišnou výrobu, mimo jiné kvůli produkci statkových hnojiv, která mají vliv na kvalitu půdy. Snižováním kvality půdy hrozí kromě menší produkce také horší zadržování vody v krajině.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě