Přihlásit

Zemědělská krajina potřebuje 6 miliard stromů (Hanácké noviny)

Neumírají jen smrky, odcházejí jasany, jilmy, kaštany, nemocné jsou i ovocné dřeviny. „Problémy jsou obrovsky hlubší než kůrovcová kalamita," říká Josef Čermák ze spolku PagoPago, který sídlí v části Litovle Tři Dvory. Příčinou je podle něj přílišné hnojení půd, které stromy oslabuje. Spolek proto mimo jiné pěstuje semenáčky, které rozdává zájemcům.

LITOVEL

* Co podle vás nejvíce trápí českou krajinu?

Zemědělská a lesohospodářská politika a ztráta půdního pokryvu, mikrobiálního půdního života a úbytek biodiverzity, rozpad ekosystémů, fragmentace krajiny. Běžné věci, o kterých se všude mluví. Mizí voda. Příčinou je nezodpovědné hospodaření na orné půdě, protože ta je tím, co nejvíc ovlivňuje okolí. Sázení stromů ve městech je třeba z tohoto pohledu úplně bezvýznamné. Co se bude dít, když se odlesnily Jeseníky, nikdo nedokáže odhadnout.

* Jak moc nám chybějí stromy?

Za loňský rok nám v dřevní hmotě zmizelo 7,5 milionu kubíků vody. Jeden dospělý strom má zhruba kubík vody. Stromy jsou napojené na mikrobiální půdní život a zase váží vodu. Aplikace dusíkatých hnojiv, nyní je to o 78 procent více na hektar než v roce 1990. Dusík způsobuje, že rostliny lžou. Vidíme, že všechno je zelené a roste, ale půda je mrtvá. Na mnoha lokalitách je šestinásobná dávka dusíku. Protože rostlina dobře hnojená dusíkem roste hlavně v nadzemní části, kořen minimálně. Přestává pak do půdy investovat energii, vytvářet enzymy a nadbytečné cukry, kterými jinak krmí mikrobiální půdní život. Když dusík nedodáme, rostliny budou úplně mrtvé. Celé zemědělství je postavené na obrovských dávkách dusíku.

* Jak mohou stromy přispět ke zlepšení?

Stromy jsou na tom stejně jako rostliny na zemědělské půdě. Primární příčinou kůrovcové kalamity je nadměrný objem dusíku v ovzduší. Na základě výzkumů je popsané, že když se aplikuje dusík aerosolem, dochází k uvolňování do ovzduší a dusík, který se zde nastříká, se při teplých dnech dá naměřit ve zbytkových stopách až třeba na Ukrajině. Nedotýká se to jen polních lokalit, ale i lesní krajiny. Například v Podyjí, kde žádná pole nejsou, mizí vřes, rostlina specificky vázaná na chudou půdu. Když je v ní ale velké množství dusíku, vřes vymírá.

Celý článek naleznete v Hanáckých novinách.

Komentáře   

+6 # Bača 2020-01-08 09:28
Dnes jsem se ptal revirniku jaky mají názor na totalni utlum praci souvisejících s ochranou lesa,tak v podstate citovali krasnou vetu z vesnicko ma strediskova-kdyz to chtej,vyplnuj.Navrat o 40 let zpatky,ale to bych mozna i komunistu urazil.
+11 # Starý 2020-01-08 07:32
Vše souvisí se vším a tak malý příklad ...
Stačí sledovat obávaného nepřítele a všežravce "krtka"
Projeďte si Česko od Aše po Hrčavu a koukejte po polích a loukách, lesích, pastvinách.
Na dotovaných polích neuvidíte ani krtinku, na hojně dotovaných loukách, kde se hnojí už také nic a na pastvinách, našich zahradách a zahrádkách a ještě už i dokonce v lesích se nám krtci ještě drží !!!
A víte proč, protože jinde už je takový podíl hmyzu, žížal a pod., že by chcípnul hlady a nebo už to má za sebou !!!!
Tak jej beru za výborný ukazatel toho, jak to s důležitou složkou naší přírody jde do kopru.

Jen zajímavé je že nejhorší je to tam, kde se pravidelně a hojně léta dotuje, samozřejmě za účelem "zachování přírody a přírodních procesů !!!"

Tak "krtku", byť tě na své zahrádce nenávidím, jsi dobrý ukazatel toho co se v naší přírodě děje a kde to ještě je trochu zdravé a normální.
+5 # Vladimír Pelíšek 2020-01-09 10:34
Dotace jsou největší možné zlo, prostředek parazitismu, který brání nastartování přirozených procesů, vztahů, zákonitostí, udržuje neschopné a nevitální na úkor životaschopného, prodlužuje dobu dluhu, který tím jen dále narůstá a stejně bude muset být jednou splacen.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

Lesnictví

Další 1,3 miliardy korun na kompenzace poklesu cen dříví budou k dispozici, až je schválí vláda. 23. 3. to v reakci na požadavek Sdružení vlastníků...

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

Lesnictví

V sobotu 21. března prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová jmenuje novou Vládu Slovenské republiky. Ministrem zemědělství a rozvoje venkova se stane poprvé lesník, Ing. Ján...

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Lesnictví

Pro zajištění účinného boje lesníků s kůrovcem a zachování lesů pro další generace podle SVOL nelze přestat těžit, přibližovat a asanovat kůrovcem napadené dříví. Při...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby