Přihlásit

Zemědělská krajina potřebuje 6 miliard stromů (Hanácké noviny)

Neumírají jen smrky, odcházejí jasany, jilmy, kaštany, nemocné jsou i ovocné dřeviny. „Problémy jsou obrovsky hlubší než kůrovcová kalamita," říká Josef Čermák ze spolku PagoPago, který sídlí v části Litovle Tři Dvory. Příčinou je podle něj přílišné hnojení půd, které stromy oslabuje. Spolek proto mimo jiné pěstuje semenáčky, které rozdává zájemcům.

LITOVEL

* Co podle vás nejvíce trápí českou krajinu?

Zemědělská a lesohospodářská politika a ztráta půdního pokryvu, mikrobiálního půdního života a úbytek biodiverzity, rozpad ekosystémů, fragmentace krajiny. Běžné věci, o kterých se všude mluví. Mizí voda. Příčinou je nezodpovědné hospodaření na orné půdě, protože ta je tím, co nejvíc ovlivňuje okolí. Sázení stromů ve městech je třeba z tohoto pohledu úplně bezvýznamné. Co se bude dít, když se odlesnily Jeseníky, nikdo nedokáže odhadnout.

* Jak moc nám chybějí stromy?

Za loňský rok nám v dřevní hmotě zmizelo 7,5 milionu kubíků vody. Jeden dospělý strom má zhruba kubík vody. Stromy jsou napojené na mikrobiální půdní život a zase váží vodu. Aplikace dusíkatých hnojiv, nyní je to o 78 procent více na hektar než v roce 1990. Dusík způsobuje, že rostliny lžou. Vidíme, že všechno je zelené a roste, ale půda je mrtvá. Na mnoha lokalitách je šestinásobná dávka dusíku. Protože rostlina dobře hnojená dusíkem roste hlavně v nadzemní části, kořen minimálně. Přestává pak do půdy investovat energii, vytvářet enzymy a nadbytečné cukry, kterými jinak krmí mikrobiální půdní život. Když dusík nedodáme, rostliny budou úplně mrtvé. Celé zemědělství je postavené na obrovských dávkách dusíku.

* Jak mohou stromy přispět ke zlepšení?

Stromy jsou na tom stejně jako rostliny na zemědělské půdě. Primární příčinou kůrovcové kalamity je nadměrný objem dusíku v ovzduší. Na základě výzkumů je popsané, že když se aplikuje dusík aerosolem, dochází k uvolňování do ovzduší a dusík, který se zde nastříká, se při teplých dnech dá naměřit ve zbytkových stopách až třeba na Ukrajině. Nedotýká se to jen polních lokalit, ale i lesní krajiny. Například v Podyjí, kde žádná pole nejsou, mizí vřes, rostlina specificky vázaná na chudou půdu. Když je v ní ale velké množství dusíku, vřes vymírá.

Celý článek naleznete v Hanáckých novinách.

Komentáře   

+6 # Bača 2020-01-08 09:28
Dnes jsem se ptal revirniku jaky mají názor na totalni utlum praci souvisejících s ochranou lesa,tak v podstate citovali krasnou vetu z vesnicko ma strediskova-kdyz to chtej,vyplnuj.Navrat o 40 let zpatky,ale to bych mozna i komunistu urazil.
+11 # Starý 2020-01-08 07:32
Vše souvisí se vším a tak malý příklad ...
Stačí sledovat obávaného nepřítele a všežravce "krtka"
Projeďte si Česko od Aše po Hrčavu a koukejte po polích a loukách, lesích, pastvinách.
Na dotovaných polích neuvidíte ani krtinku, na hojně dotovaných loukách, kde se hnojí už také nic a na pastvinách, našich zahradách a zahrádkách a ještě už i dokonce v lesích se nám krtci ještě drží !!!
A víte proč, protože jinde už je takový podíl hmyzu, žížal a pod., že by chcípnul hlady a nebo už to má za sebou !!!!
Tak jej beru za výborný ukazatel toho, jak to s důležitou složkou naší přírody jde do kopru.

Jen zajímavé je že nejhorší je to tam, kde se pravidelně a hojně léta dotuje, samozřejmě za účelem "zachování přírody a přírodních procesů !!!"

Tak "krtku", byť tě na své zahrádce nenávidím, jsi dobrý ukazatel toho co se v naší přírodě děje a kde to ještě je trochu zdravé a normální.
+5 # Vladimír Pelíšek 2020-01-09 10:34
Dotace jsou největší možné zlo, prostředek parazitismu, který brání nastartování přirozených procesů, vztahů, zákonitostí, udržuje neschopné a nevitální na úkor životaschopného, prodlužuje dobu dluhu, který tím jen dále narůstá a stejně bude muset být jednou splacen.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby