logo Silvarium tisk
Autor: Václav MÍKA
Rubrika: Z DOMOVA

ŠUMAVA/PLZEŇ - Vedení Plzeňského kraje chce, aby o zásadních věcech v Národním parku Šumava (NPŠ) nerozhodoval pouze jeho ředitel. Nařízení NPŠ by také měli mít mnohem větší vliv než dosud představitelé obcí a krajů, na jejichž území se park nachází. "Politika NPŠ není určována národním konsenzem. Park je řízen jednostranně. My chceme, aby byly slyšet názory lidí, kteří na území parku žijí," říká plzeňský hejtman Petr Zimmermann (ODS). Pro Haló noviny pak záměr vedení kraje vysvětlil takto: "Myslíme si, že NPŠ je skutečně národní a že patří všem lidem a ne jen těm, kteří o něm rozhodují, kteří v něm pracují a kteří jej řídí. Tudíž by měl mít správní radu, jako má správní radu Česká televize (členy Rady České televize volí sněmovna, Rada ČT pak volí ředitele ČT - pozn. red.). To znamená, že národní park by měl být řízen zástupci lidu, kteří budou delegováni podle nějakého klíče," řekl hejtman. Podle jeho představ by třetinu rady parku mohla navrhovat sněmovna, další třetinu ministerstvo životního prostředí a poslední třetinu obce a kraje, jichž se území národního parku týká. Takto zvolená rada parku by schvalovala základní dokumenty, jako jsou plány péče o národní park, ale také by volila a odvolávala ředitele parku a také by stanovovala jeho plat. Touto poměrně výraznou změnou - dosud totiž ředitele NPŠ dosazuje ministr životního prostředí - chce hejtman dosáhnout nárůstu počtu pracovních příležitostí, což by zabránilo dalšímu odchodu lidí ze Šumavy. Hejtmanovi se na současném NPŠ nelíbí také další věci:

"V národním parku je řada asfaltových cest, například na Roklanskou hájenku. To byla vojenská cesta, po které jezdila vojenská vozidla. Dnes tam jezdí ti, co mají z parku povolení. Normální lidé tam nesmí přijít ani pěšky. Ale každý rok tudy projede čtyři a půl tisíce aut. To je přece absurdní situace,"říká hejtman a připomíná další vleklý problém. Snahy šumavských (českých i bavorských) obcí o otevření přes hraniční stezky Modrý sloup, které ochranáři odmítají. Každou chvíli svůj postup ale zdůvodňují něčím jiný m. Jednou tím, že turisté by mohli zapálit zdejší suchý les, jindy tím, že padající mrtvé stromy ohrozí bezpečnost návštěvníků. Nyní argumentují nutností chránit tetřeva před hlukem, který m by turisté mohli způsobit jeho vymírání. Závěrem hejtman odmítá, že by mu šlo o "mekdonaldizaci" Šumavy, jak je mu prý některými ekology podsouváno. "Zdůrazňuji, že jsme pro to, aby Šumava zůstala hezká, taková, jakou jsme ji znali. Zelená, příjemná pro lidi, se zachovalý m životním prostředím," dodává Zimmermann.

Ekolog hejtmanovy názory nesdílí

Ekologický aktivista z Hnutí Duha Jaromír Bláha upozorňuje, že správa parku, pokud by byla volena podle představ hejtmana, by si rozhodně nemohla dělat, co by chtěla: "To, co se považuje za národní park, je dáno mezinárodními pravidly. A hejtman na tom může těžko nějaký m zákonem něco změnit. I kdyby hejtman po linii ODS prosadil změnu zákona, tak tím nezmění mezinárodní klasifikaci Národního parku Šumava. Maximálně může říct, že u nás budeme nazývat národním parkem něco, co ve skutečnosti národním parkem nebude," reagoval ekolog na plány Zimmermanna. Zároveň ale připustil, že současný systém řízení parku se změnit může: "Dokážu si představit řadu možností, jak by mohla být rada parku provázána s rozhodováním. Dokonce si dovedu představit fungování i obecně prospěšné společnosti, která bude mít do jisté míry vliv na hospodaření v národním parku a v níž by měly obce nějaký podíl."

Šidlo: Důležitější než způsob volby je osoba ředitele

Poslanec a zároveň člen Zastupitelstva Plzeňského kraje Karel Šidlo (KSČM) proti hejtmanově iniciativě nic nemá. Zároveň ale nemá nic ani proti současnému vedení šumavského parku: "Nedávno jsme v Dešenicích jednali se správou parku. Jednání bylo korektní a dohodli jsme se i na úrovni obce." Šidlo uznává, že zmíněný návrh, zejména pokud by kraj s obcemi měl většinu v rozhodování, by měl svůj význam zejména pro oblasti přímo sousedící s parkem. Problém ale Šidlo vidí v tom, že pokud Plzeňský kraj skutečně v tomto směru předloží parlamentu svou zákonodárnou iniciativu, bude se muset změnit zákon, upravující postavení všech národních parků, nejen toho šumavského. "Nemohu teď předvídat, jaká bude na to reakce v ostatních krajích, na jejichž území leží také národní park,"říká poslanec a dodává, že důležité není to, kým je ředitel NPŠ dosazován. "Ale co je to za člověka. Když je to člověk, který má určité morální zásady a je to kvalitní osobnost, je to něco jiného, než když nebude chtít komunikovat. To, co navrhuje hejtman, by umožnilo, aby rozhodnutí nekomunikativního ředitele mohla správní rada parku vetovat."

- - -

Kdy by o tomto návrhu, který bude mít pravděpodobně formu zákonodárné iniciativy, měli zastupitelé Plzeňského kraje rozhodovat, není v tuto chvíli ještě jasné. Hejtman zatím počítá s tím, že krajský m zastupitelům by měl být předložen v prvním, nejpozději ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě