logo Silvarium tisk

Podtitulek: Vyšší teploty a nedostatek sněhu nutí změnit způsob práce lesníků i sadařů. Hrozí nebezpečí, že ovocné stromy budou trpět nedostatkem ovoce
Autor: Milan Zámečník
Rubrika: Titulní strana

Slovácko/Teplé počasí mate přírodu, a proto v lednu začínají kvést kočičky. Po zimě bez sněhu a mrazů však nejvíc krajinu ohrožuje nedostatek vody. Informoval o tom bělokarpatský biolog Lubomír Pospěch.

Některé druhy přezimují hůře
"Dvě teplé zimy pro přírodu ještě nic neznamenají. Některé druhy přezimují hůře, některé lépe. Rostliny navyklé na promrzání půdy a sněhovou pokrývku ale na jaře vodu postrádají," vysvětlil Pospěch a dodal, že situace je o to prekérnější, o co víc se nám padesát let dařilo ničit schopnost krajiny si vodu udržet. Na oteplování nejdříve zareagovali zástupci hmyzí říše. Teplomilné druhy se proto začaly přesouvat do vyšších míst. "Příkladem je kudlanka nábožná, která se začala objevovat i na 911 metrů vysokém Velkém Lopeníku," upozornil biolog. Vysoké teploty v zimním období ovlivňují také dřeviny v Chřibech i v Bílých Karpatech. "Sucho a teplo hůře snáší buky a smrk. Proto zkoušíme také například vysazovat duby s borovicemi," poznamenal buchlovický lesní správce Zdeněk Zálešák.

Právě borovice patří k původní dřevinám a na rozdíl od smrků nelákají kůrovce. Na exponovaných místech Chřibů nesvědčí podle Zálešáka suchý leden ani bukům. Mírná zima neprospívá ani ovocným stromům na zahrádkách. "Stromy se dříve probouzejí a jejich květy pak snáze zmrznou. Teplá zima bez sněhu nedovolí stromům si patřičně odpočinout. Takové počasí má pak špatný vliv také na dozrávání ovoce," konstatovala profesionální zahradnice ze Slovácka Marie Surovocová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě