Přihlásit

Zločin v lese? Hloupost, říká Szórád i Jurečka (Deník N)

Tohle jde všechno do Číny, ukazuje náš průvodce na hromadu smrkových kmenů na okraji lesa uprostřed Vysočiny. Musí křičet, opodál řvou motorové pily v rukou lesních dělníků.

Náš průvodce je taky lesák – představíme ho za chvíli –, ale s tímhle pracovištěm nemá nic společného. Narazili jsme na něj náhodou. To, že zrovna tohle dřevo čeká pouť přes půl planety, pozná zkušeným okem podle délky, na kterou ho motorové pily krájejí.

Necelých dvanáct metrů. Aby se kmeny vešly do prázdných kontejnerů, v nichž k nám z Číny doputovala třeba elektronika.
Jeho odhad potvrzuje jeden z dělníků, který zastaví pilu a přijde na kus řeči. „Jo, tohle je pro Číňany," přikyvuje. Když slyší, že jsme novináři, hned ví, proč jsme tu. „Chytáte kůrovce?" směje se. „Toho nechytíte. Nikdo ho nechytí," říká a odlupuje plát kůry z kmene, který právě přestal porcovat. Je plný chodeb a tmavých brouků.

Z komodity, o kterou se pily a dřevozpracující podniky v Česku ještě před pár lety praly a která lákala investiční žraloky typu exšéfa Chemapolu Václava Junka (v 90. letech vstoupil do firmy LST) nebo Andreje Babiše (v roce 2011 koupil firmy Uniles a Wotan Forest), se stala laciná, žravými brouky znehodnocená vycpávka kontejnerů, kterou jsou čínští dopravci ochotni brát jen proto, že do nich nemají nic lepšího. Kolaps trhu rezonuje nejen v dřevařském byznyse. Jeho okolnosti teď zaměstnávají i policii a státní zástupce.

Pětadvacátého dubna zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu na několika místech. Důkazy o možné trestné činnosti, která podle jejich podezření mohla stát připravit o miliardy korun, hledali na ministerstvu zemědělství, v centrále Lesů ČR a také ve zlínském domě exředitele státních lesů Daniela Szóráda.

Policie ani státní zastupitelství oficiálně neoznámili, oč přesně se zajímají, a nikoho ani neobvinili. Szórád je podle dostupných informací jediným člověkem, kterého policisté dlouze vyslechli, a to hned v den razií. „Průběh policejního vyšetřování nemůžeme komentovat," reagovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová na dotaz Deníku N, zda policie v podniku vyslechla někoho dalšího.
Bývalý ředitel od té doby s médii komunikoval jen stručně, podle jeho slov ho policisté vyzvali, aby o detailech vyšetřování veřejně nemluvil. Pro Deník N se poprvé vyjádřil obšírněji – i když také s ohledem na podmínku vyšetřovatelů.

„Ke konkrétním bodům vyšetřování se žel v tuto chvíli vyjádřit nemohu," napsal Szórád. Policejní zájem o svou osobu si vysvětluje něčí snahou jej zdiskreditovat.

„Osobně to považuji za akt jakési osobní pomsty někoho zneuctěného, kdo není schopen sebereflexe, ale naopak se snaží namíchat koktejl nesmyslných obvinění, která mohou z určitého úhlu pohledu pro nezasvěcené působit věrohodně. Pevně věřím, že se vyšetřující orgány budou schopny v dané tématice racionálně zorientovat a pochopí souvislosti i hloupost celé kauzy," dodává bývalý šéf státních lesů.

Celý článek najdete v Deníku N.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby