logo Silvarium tisk
Podtitulek: Přestože jsou bobři chránění, většina lesníků z nich radost nemá. Okusují totiž stromy i mladou výsadbu. Pomoci změnit by to mohl nový vědecký výzkum.
Autor: Martina Muziková
Rubrika: Zajímavosti/Kultura

Břeclavsko/Podle výzkumů, které na jižní Moravě prováděli vědci z českých a moravských univerzit, žije na tomto území šest set bobrů. Z toho jen na Břeclavsku přibližně sto bobřích rodin. Na řece Dyji se vyskytují od Novomlýnských nádrží až po soutok s Moravou.
"Tento výzkum by nám měl přinést nové poznatky o velikosti a rozmístění jednotlivých teritorií. A zároveň také přispět k získání lepší představy o tom, jak se bobři zrovna na jižní Moravě, kde již můžeme několik let zaznamenávat i jimi způsobené problémy, vlastně chovají," uvedl Aleš Vorel z České zemědělské univerzity v Praze.

Součástí výzkumu byl i odchyt několika bobrů. Ty vědci označili ušními značkami, aby je mohli lépe identifikovat. Některým připevnili i speciální vysílačky.
Podle zástupce vedoucího odboru životního prostředí břeclavské radnice Vlastimila Sajfrta přemnožení bobrů zatím nehrozí. "V současnosti by se na Břeclavsku měly pohybovat sto čtyři bobří rodiny. Podle monitoringu je území, na němž se bobři vyskytují, už plně nasyceno. Jejich populace by už neměla vzrůstat," popsal Sajfrt.
Bobři, kteří jsou ze zákona chránění, páchají na některých místech velké škody. "Problémy způsobují zemědělcům, kterým ničí kukuřici a slunečnice. Už několik let žádají náhradu škody za pokácené stromy také lesníci," vyjmenoval Sajfrt.

Podle správce lednického parku Oto Bernada už bobry nechtějí ani v zoologických zahradách. O škodách, které dokážou svými hlodáky napáchat, ví své. "V zámeckém parku jsou v současné době tři. Jeden z nich žije v okolí Růžového rybníka, kde okusuje stromy a dokonce i mladou výsadbu přes pletivo. Druhý bobr je v Zámeckém rybníku. V Dyji žije třetí z nich, který má podle zvýšených škod na stromech asi i rodinu," popsal.
Proti bobrům není jednoduché bojovat. "Od ochránců přírody máme povolené bobry chytat a odnášet za hranice katastru. Do druhého dne se ale vrátí. Navíc jsou bobři chytří a podruhé se do pasti nechytí. Vyřešil by to plot, který by stál miliony, a ty nám nikdo nedá," uzavřel Bernad.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě