logo Silvarium tisk

Zhruba 34 milionů korun.
Na tolik se odhadují loňské škody, které způsobila divoká a přemnožená zvěř na lesnickém majetku.
Meziročně to znamená nejen nárůst o zhruba čtvrtinu, ale i nejvyšší sumu za posledních třináct let. Čísla potvrzují alarmující hlasy zemědělců i obcí, které na rostoucí škody upozorňují.
„Škody zvěří se dlouhodobě lokálně zvyšují spolu se zvyšujícími se stavy spárkaté zvěře. Jedná se převážně o škody způsobené jelení, daňčí, sičí a mufloní zvěří," vysvětlila mluvčí Agrární komory Dana Večeřová.
„Deklarované škody a jejich nárůst jsou rovněž vázány na zvýšený zájem lesníků řádně pečovat o les a netolerovat škody na úkor mysliveckého vyžití," připomněla. Spory o výši škod mezi nájemci honiteb a majiteli pozemků mnohdy končí u soudu. Ministerstvo zemědělství kvůli snaze redukovat počty zvěře a usnadnit rozhodování o tom, kdo je za škody v lesích i na polích odpovědný, připravilo malou novelu mysliveckého zákona. Pole s jednou plodinou bude muset mít nanejvýš třicet hektarů, větší rozloha má být přeťata dvanáctimetrovým pásem s nízkou plodinou, která usnadní lov. Jinak se farmář nedočká úhrady škod způsobených zvěří.
Ministerstvo usuzuje, že zjevný růst vyčíslených škod má i jiné příčiny. „Meziroční nárůst si lze vysvětlit tak, že mezi uživateli honiteb a vlastníky lesa dochází k lepší komunikaci a uplatněné nároky na náhradu jsou finálně uhrazeny," uvedla mluvčí rezortu Markéta Ježková. Škody na lesním majetku jsou přitom podle ministerstva nízké.
„Na jeden hektar připadá částka zhruba 10,40 koruny, což je vzhledem k celkové produkci nevýznamné," podotkla mluvčí.
V minulosti se přitom škody na lesnické a polní produkci odhadovaly v řádu stamilionů korun, většina z nich se tak podle všeho týká škod na zemědělské produkci. Přesná čísla nemá ani ministerstvo, které sice v pětiletých cyklech zajišťuje inventarizaci škod na lesním hospodářství, nikoli však na polích. 

Komentáře  

-2 # Lynx 2016-06-03 08:51
Kecy o ničem. Novela zákona o myslivosti spíš nahrává uživatelům honiteb a škody se stanou těžce vymahatelnými. Alibisticky se vše schovalo za "opatření k zabránění škod ze strany uživatele" - typicky české řešení.
Protože pokud by se přitvrdilo, musely by LČR snížit nehorázné výpalné za lesní honitby, které zatím motivuje uživatele k udržování vysokých stavů zvěře, aby bylo z čeho zaplatit nájem. Problémy nemají pouze filantropové, kteří nepočítají každou korunu.
Vyčíslení škody na lesních porostech cca 10,40 /ha - za tuhle sumu by se nestyděl ani předlistopadový Dikobraz. :-)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě