Přihlásit

Zvěř škodí stromkům vysázeným po kůrovcové kalamitě, ministerstvo prodlouží dobu odstřelu (ceskatelevize.cz)

Obnovu lesů postižených kůrovcovou kalamitou komplikuje nejen sucho, ale také přemnožená zvěř, která ničí sazenice a mladé stromky. Podle sdružení nestátních vlastníků lesů je nutné její stavy snížit. Ministerstvo zemědělství prodlouží dobu, kdy ji myslivci mohou střílet. Lesníci ale žádají větší změny.

Majitelé soukromých a obecních lesů chtějí, aby stát změnil mysliveckou legislativu, jinak podle nich bude těžké obnovit porosty. „Je to jedna ze zásadních podmínek – snížit tlak a vliv zvěře na stromy,“ uvedl člen předsednictva Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Miroslav Pacovský.
Třeba u Kostelce nad Černými lesy měla vyrůst spousta buků, jedlí, lip i třešní. Jenže ani pět tisíc sazenic na pestrý les zatím nestačilo. Mladé stromky lákají hlavně srnčí zvěř, ale škodí i divoká prasata.
„Atraktivnější jsou pro zvěř vždycky listnaté dřeviny, pupen je v přírodě to nejvýživnější, co se dá sehnat,“ přiblížil lesník Radek Kajfosz ze Školního lesního podniku ČZU.

Více času na odstřel
Ministerstvo zemědělství zatím připravuje novelu vyhlášky o tom, kdy se zvěř smí lovit. Platit by mohla ještě letos.
„Umožní především delší dobu odlovu vybraných druhů. Jejím cílem je efektivně snížit počty zvěře tak, aby nedocházelo ke škodám jak na zemědělských plodinách, tak především v lesích,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Stát také přidal další lokality na jihu a západě Čech na seznam nejpostiženějších míst, kde se lesníci mají soustředit na porosty, které jde zachránit, a uvolnil pravidla výsadby ve zničených lesích.

Komentáře   

+6 # Starý 2019-09-02 12:40
Proti kůrovci také pomáhají už skoro tři roky a co z toho má malý vlastník...nic.
Po výsadbách až se zvěř nažere a otrká co se dá, nás to zlomí úplně.
Pak nám v březnu, jestli bude nějaká podpora v prosinci a v případě daně z nemovitosti květnu vše poctivě a po právu zdaní a pak už budeme sami rádi, že se přidáme k té spárkaté a budeme se s pokorou pást.

Člověče proč se nepřizpůsobit....ber si příklad z kůrovců.

Tak vám páni z ministerstev přeji "spokojenost a plná korýtka" ještě si chvilku pomlaskejte ....za neschopnost se dnes povyšuje a odměňuje.

Ale věřím, že i doba se může někdy změnit !!!!
+8 # lesmistr 2019-09-02 11:27
Z článku výše:

"MZe PŘIPRAVUJE ( k úpravě doby lovu spárkaté zvěře) vyhlášku, která by MOHLA PLATIT JEŠTĚ LETOS."

Náměstek Patrik Mlynář v červnu 2019 na Vysočině slíbil před premiérem a dalšími znalci, že URYCHLENĚ připraví vyhlášku o úpravě doby lovu zvěře dančí a zvěře jelena siky. Tehdy dokonce prohlásil a slíbil verzi o neomezené době lovu této zvěře. Ale toto už podle posledního návrhu ( Svět myslivosti 7/2019) stejně neplatí. Žádný strach, milí lesníci. Prý se chystá, ale taky MOŽNÁ bude platná už do konce roku. MOŽNÁ!

Tak se MOŽNÁ dočkáme toho, že první budou dotace, budou vysázeny listnáče a pravděpodobně, pokud nebudou už sežrané, bude možná následně upravena vyhláška o úpravě doby lovu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby