Přihlásit

Brusel odzbrojuje střelce. Prošel nechtěný zákon (Mladá fronta DNES)

PRAHA
Vláda včera přijala zákon, který ztíží život všem majitelům zbrojních průkazů a zbraní.
Někomu víc, někomu méně.
Musela, protože přejímá povinnou evropskou směrnici. Přitom se změnami z českých politiků nesouhlasí snad nikdo.
Jde o známou protiteroristickou směrnici, proti které chtěl exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dokonce bojovat ústavním zákonem, ale neprosadil ho v prosinci v Senátu.
Zákon omezující zbraně včera předložilo do vlády ministerstvo vnitra Lubomíra Metnara za ANO, ale i z jeho vyjádření je vidět, že se od směrnice spíš distancuje. "Schválená novela přebírá směrnici v co nejmenší možné míře. Vlastně se omezuje jen na administrativní opatření," uvedl včera Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra. Ve skutečnosti to budou dost citelné změny.

Neškodná bambitka na povolení
Takže co čeká ozbrojené Čechy? Zaprvé každý majitel zbrojního pasu si ho bude muset prodlužovat, ne jednou za 10 let, ale každých pět let.
"Zkrácení platnosti průkazu Evropská komise nijak nezdůvodnila. Je to zbytečné," zlobí se člen představenstva sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX David Karásek. Nový zákon zároveň zakáže některé poloautomatické zbraně (nová zakázaná kategorie A-I).
Vypadají jako samopal, ale nestřílejí dávky a Češi je dnes mohou mít běžně doma. Podobnou zbraň policie zabavila před šesti lety třeba u Petra Kotta, který byl souzen spolu s exhejtmanem Davidem Rathem. Celkem jich Češi přechovávají desítky tisíc. Ti, kteří je mají, si je budou moci ponechat, ale už nebudou moci kupovat nové.
Ani odborníci zatím nevědí, co všechno se přesně zakazuje, protože Unie to nejdřív bude muset vymezit vyhláškami.
Zakázané budou určitě velkokapacitní zásobníky a skládací zbraně, které se dají snadno ukrýt. Ale ty už má málokdo.
Majitelé historických a znehodnocených zbraní je nově budou muset registrovat na policii. Jak bude taková registrace vypadat a jestli se za ni bude třeba platit, ještě není jasné. Stanoví to až vyhláška. Takových zbraní, kterých by se registrace týkala, jsou už statisíce.
Odpůrce zákona Karásek argumentuje, že jestli má evropská směrnice odvrátit další teroristické útoky, tak moc nepomůže. "Slyšel jste o nějakém teroristickém útoku, který by byl spáchaný historickou zbraní?" ptá se řečnicky Karásek.

Česko žaluje Evropu
Dá se čekat i vzrušená debata o zákoně v Poslanecké sněmovně.
Ostře proti němu vystupuje opoziční ODS. "Jsme proto připraveni v nadcházejícím legislativním procesu učinit vše pro to, aby tato novela byla zamítnuta," slibuje předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová z ODS. Evropská směrnice podle Karáska pomůže jen proti špatně znehodnoceným zbraním, které šly znovu nelegálně "opravit" a dalo se z nich střílet.
Jenže to není problém České republiky, ale sousedního Slovenska. S opravenými slovenskými samopaly spáchali teroristé například útok v redakci listu Charlie Hebdo v Paříži v lednu 2015.
Když směrnici schvaloval Evropský parlament v březnu 2017, Češi byli jako jediní proti. Jenom europoslankyně Dita Charanzová (ANO) si připravila 40 pozměňovacích návrhů. Češi však byli velkou většinou přehlasováni. Česká republika zároveň kvůli zbraňové směrnici žaluje Evropskou komisi u Soudního dvora EU, verdikt ještě nepadl.

***

Co mění zákon
850 000 zbraní je mezi držiteli
303 000 je počet držitelů zbraní
Platnost zbrojního průkazu se zkracuje z 10 na 5 let
Nově se evidují i repliky historických zbraní a znehodnocené zbraně
Platí zákaz skládacích (teleskopických) zbraní
Zakazují se zbraně s velkokapacitními zásobníky (u pušek zásobník nad 10 nábojů)
Zakazují se poloautomatické zbraně upravené z původně automatických zbraní

Komentáře   

+13 # Hroch 2018-02-11 21:39
...a muslimové se v klidu, nikým nerušeni, vyzbrojují.
Vše je cíleno k tomu, abychom se nemohli bránit.
Je nejvyšší čas vystoupit z EU!
-11 # Pavel Boucký 2018-02-12 07:40
Není to trochu přehnaná hysterie? Zbroják na pět let není nic neobvyklého a nového, zásobník na víc než deset ran na kulovnici nepotřebuju. Mít doma SA vz.58 nebo škorpiona přestavěného na jednotlivé rány nepotřebuji, stejně to vzniklo jen jako marketingový tah, jak rozprodat zásoby starých armádních zbraní. Registrace historických zbraní - otázkou je forma, ale tyto zbraně zabíjejí stejně spolehlivě jako ty dnešní, když se použijí k nějaké lumpárně, Tak proč je nemít podchycené a sledovat jejich pohyb, když je třeba někdo ukradne? Nevadilo by mi ani mít na policii ke každé kulové zbrani založený balistický vzorek vystřeleného projektilu pro identifikaci zbraní.
+10 # duha 2018-02-12 12:04
Pane Boucký, opravdu to není přehnaná hysterie. Ono zde to teprve začíná a ne končí. Ta za---á EU totiž neustále nadřazuje své hnusné výplody regulace lidského žití nad národní normy a skopčáci se snaží ovládnout Evropu znovu, tak jako v roce 1939. Celá EU dovede Evropu pouze a jen do s---ek. A to mu věřte. I s vaší balistikou a euro připosráním. Pro mne je každý, kdo podporuje hnusné eurounijní ničení národů vlastizrádce a s.r.á.č.
+9 # Hroch 2018-02-12 20:19
Hysterie???
V tom konkrétním, o čem píšete Vy, máte pravdu.
Já se ale snažím postihnout skutečné úmysly ultralevičáků, kteří v posledních letech realizují šílený plán těch, proti nimž tvrdili, že bojují.A protože jsou to bezcharakterní šmejdi, tak je jim jedno, do jakých hrůz uvrhnou naše děti...a koneckonců i sami sebe...
-7 # Pavel Boucký 2018-02-13 11:06
Jsem realista. Zatím jsme z EU víc brali než dávali. A že se snaží EU zavádět všude jednotná pravidla je logické. Nemusí se nám to vždycky líbit, jako členové můžeme oponovat, můžeme se snažit o změny a modifikaci. Co se zbraní týče, je logické, že civilizovaná společnost chce jejich držení usměrňovat a mít pod kontrolou. Nejsme v Afgánistánu, aby byl Kalašnikov součástí vybavení každé domácnosti.
A co se EU týče, je to jednoduché- buď chceme být její součástí a mít z toho výhody, nebo nechceme a obnovíme hranice, cla a nevím co ještě. Já zatím vidím EU jako přínos. I díky penězům z EU se dnes máme tak dobře, jak se máme.
+8 # duha 2018-02-13 12:29
Pane Boucký, chcete říci, že z EU my bereme více než dáváme? Opticky ano. My dáme 100 Kč a dostaneme 110 Kč. Ovšem všechny tyto dotace zcela pokřivují trh a v konečném důsledku nás okrádají. Polovina dotací totiž padne ne na produktivní využití, ale na nemakačenka, která vše schvalují a odsouhlasují. Když budu zateplovat barák bez dotace, tak dám 200 000,- Kč. S dotací 400 000,- Kč. A tak je to se vším s tou po..nou EU. Ano, púvodní myšlenka volného pohybu a volného trhu byla dobrá. Ovšem z té zbylo jen minimum. Dnes je EU jen RVHP v několikanásobně obludném zvětšení. EU je zkáza Evropy, evropských států a původních evropských obyvatel. Tímto končím debatu na toto téma.
A ještě vsuvka. Pokud mi stát dovolí držet Kalašnikova, tak ukazuje, že se mne nebojí. Pokud mne EU odzbrojuje, tak dává najevo, že má strach ze svých řádných občanů. A to je velmi smutné.
-6 # Pavel Boucký 2018-02-13 14:34
To, že v civilizované společnosti není normální držet doma de facto vojenské zbraně, je podle mne zcela normální a legitimní. Takové zbraně patří do vlastnictví armády, policie či jiných ozbrojených sborů. A kvůli snadné zneužitelnosti těchto zbraní je logické, že se státy i unie brání jejich rozšiřování. Nikdo nám nebere přece právo držet dle potřeby zbraně lovecké, sportovní, krátké zbraně pro sebeobranu. Ale kulomet k příslušenství RD fakt nepatří. S unií se nežije lehko. Ale bez ní by to bylo ještě horší. Na to už po vystřízlivění z referenda začínají přicházet i Britové. A 500 mil. Evropanů je politicky i obchodně ve světovém měřítku podstatně jiná síla, než 10 mil. Ćechů. To je prostě fakt.
+7 # Rensa 2018-02-14 10:10
Je snad Švýcarsko necivilizovaná nenormální země, když se nebojí svěřit svým občanům vojenské kvéry či těžkou veklokaliberní techniku a není navíc součástí EU?
-5 # Pavel Boucký 2018-02-14 19:17
To je jejich specifická forma vojenských záloh. Ty kvéry nemají na hraní, ale v zapecetenem obalu jako součást mobilizační výzbroje. Naši profesionální vojáci mají výbavu jinde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby