Přihlásit

Cena kančího je poloviční, kvůli moru (Olomoucký deník)

Myslivecké spolky se obávají, že na ně dolehne finanční tíseň

Olomoucký kraj
Africký mor prasat a veterinární opatření kvůli nákazové situaci srážejí výkupní cenu divočáků. Myslivci dostávají jen třicet korun za kilogram a po začátku hlavní lovecké sezony může být hůře. Pro milovníky zvěřiny dobrá zpráva. Jenže myslivci se obávají, že kvůli nesmyslnému strachu z prasečí nákazy zájem o kančí maso opadne a s ním ještě více i cena. Peníze spolky potřebují. V zalesněných oblastech je výnos z divočáků hlavním zdrojem příjmů.

VELKÝ POKLES CENY
Výkupní cena černé zvěře klesla poměrně výrazně.
"Jestliže standardně byla kolem 50 korun, nyní se pohybuje na hranici 30 korun. A jsou lokality, v oblastech s vysokým odstřelem na Zlínsku, kde je nabídka 15 korun za kilogram divočáka," uvedl jednatel olomouckého okresního mysliveckého spolku Jiří Zbořil.
Jde o důsledek intenzivního lovu přemnožené černé zvěře nařízeného v souvislosti s výskytem afrického moru prasat v okrese Zlín. V takzvaném nárazníkovém pásmu bylo uloveno více než 4200 divokých prasat - v části území spadající pod Olomoucký kraj je to něco přes 300 divočáků.
Čísla půjdou celostátně nahoru. Začala hlavní lovecká sezona, během níž se od října do února nejen v Olomouckém kraji uloví 70 procent divokých prasat. "Lze tedy předpokládat, že v prosinci nebo lednu bude výkupní cena ještě nižší, a to skutečně může být problém. Kdo poveze divočáka do výkupu za patnáct korun?" řekl jednatel myslivců Zbořil.
Pád cen černé zvěře dolehne zejména na lesní honitby, kde je výnos z prodeje ulovených divočáků hlavním zdrojem příjmů spolku. "V polní honitbě, kde se uloví pět deset divočáků na bály a příděly členům, je to nepodstatné. V lesní je však ekonomika postavena na černé zvěři. Z prodeje myslivci platí krmivo a další výdaje," vysvětloval jednatel olomouckého okresního mysliveckého spolku.

ZBYTEČNÝ STRACH
Dalším problémem, který může ještě snížit ceny, je přetrvávající obava z kančího masa, i když nákaza není přenosná na člověka a je vyloučeno, aby se maso z nemocného zvířete dostalo na trh. "Bohužel i neznalost může ovlivnit poptávku. Lidé budou preferovat jinou zvěřinu a v důsledku toho bude cena dále padat," uvedl Zbořil.

ODSTŘELNÉ
Zhoršující se ekonomika lovu divočáků však může být překážkou požadovanému snižování stavu černé zvěře v České republice. Myslivci sice dostávají náhrady od státu, zástřelné se ale odvíjí podle toho, v jaké oblasti od Zlínska je zvíře uloveno.
Mimo ochranné pásmo lovci motivováni nejsou. Náhrady přitom mohou žádat i kafilerie. Myslivecká sdružení proto požadují, aby se zástřelné rozšířilo. Částka by podle nich nemusela dosahovat výše v ochranném pásmu moru. "Rozšíření zástřelného se bude projednávat ve čtvrtek na Státní veterinární správě," vzkázala včera Markéta Ježková, mluvčí ministerstva zemědělství.

Divočáka prodají přímo myslivci
Myslivecké organizace mohou prasata prodávat i konečnému spotřebiteli. Celý kus v kůži, který je vyšetřen, jak požadují veterinární předpisy. Kdo holduje zvěřině a rád si pochutná na kančím guláši či řízku, ten se může obrátit na okresní myslivecké spolky. Pracovníci poradí, kde je právě možné získat uloveného divočáka. Zájemce však musí počítat s tím, že myslivci dodají celé prase, které může mít i přes 50 kilogramů. Telefonický kontakt na OMS Olomouc je 585 427 644, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází novými nádobky na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s reálným...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací sucha by mohly jít na boj s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou v lesích

Zbylé prostředky z kompenzací sucha by mohly jít na boj s dopady…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál
Poslanci jednali  o kůrovcové kalamitě

Poslanci jednali o kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Kůrovcová kalamita, která zasáhla sedm krajů, je podle ministrů zemědělství a životního prostředí dosud největší v ČR. Zvládnout ji potrvá roky a bude nutné sázet druhově...

Čti dál
Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesnictví

Aktualizováno o průběžné výsledky hospodaření v letošním roce. Státnímu podniku Lesy České republiky loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 62%

Vítr: 17.70 km/h

  • 16 Čec 2018 27°C 14°C
  • 17 Čec 2018 25°C 14°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby