Přihlásit

Cena kančího je poloviční, kvůli moru (Olomoucký deník)

Myslivecké spolky se obávají, že na ně dolehne finanční tíseň

Olomoucký kraj
Africký mor prasat a veterinární opatření kvůli nákazové situaci srážejí výkupní cenu divočáků. Myslivci dostávají jen třicet korun za kilogram a po začátku hlavní lovecké sezony může být hůře. Pro milovníky zvěřiny dobrá zpráva. Jenže myslivci se obávají, že kvůli nesmyslnému strachu z prasečí nákazy zájem o kančí maso opadne a s ním ještě více i cena. Peníze spolky potřebují. V zalesněných oblastech je výnos z divočáků hlavním zdrojem příjmů.

VELKÝ POKLES CENY
Výkupní cena černé zvěře klesla poměrně výrazně.
"Jestliže standardně byla kolem 50 korun, nyní se pohybuje na hranici 30 korun. A jsou lokality, v oblastech s vysokým odstřelem na Zlínsku, kde je nabídka 15 korun za kilogram divočáka," uvedl jednatel olomouckého okresního mysliveckého spolku Jiří Zbořil.
Jde o důsledek intenzivního lovu přemnožené černé zvěře nařízeného v souvislosti s výskytem afrického moru prasat v okrese Zlín. V takzvaném nárazníkovém pásmu bylo uloveno více než 4200 divokých prasat - v části území spadající pod Olomoucký kraj je to něco přes 300 divočáků.
Čísla půjdou celostátně nahoru. Začala hlavní lovecká sezona, během níž se od října do února nejen v Olomouckém kraji uloví 70 procent divokých prasat. "Lze tedy předpokládat, že v prosinci nebo lednu bude výkupní cena ještě nižší, a to skutečně může být problém. Kdo poveze divočáka do výkupu za patnáct korun?" řekl jednatel myslivců Zbořil.
Pád cen černé zvěře dolehne zejména na lesní honitby, kde je výnos z prodeje ulovených divočáků hlavním zdrojem příjmů spolku. "V polní honitbě, kde se uloví pět deset divočáků na bály a příděly členům, je to nepodstatné. V lesní je však ekonomika postavena na černé zvěři. Z prodeje myslivci platí krmivo a další výdaje," vysvětloval jednatel olomouckého okresního mysliveckého spolku.

ZBYTEČNÝ STRACH
Dalším problémem, který může ještě snížit ceny, je přetrvávající obava z kančího masa, i když nákaza není přenosná na člověka a je vyloučeno, aby se maso z nemocného zvířete dostalo na trh. "Bohužel i neznalost může ovlivnit poptávku. Lidé budou preferovat jinou zvěřinu a v důsledku toho bude cena dále padat," uvedl Zbořil.

ODSTŘELNÉ
Zhoršující se ekonomika lovu divočáků však může být překážkou požadovanému snižování stavu černé zvěře v České republice. Myslivci sice dostávají náhrady od státu, zástřelné se ale odvíjí podle toho, v jaké oblasti od Zlínska je zvíře uloveno.
Mimo ochranné pásmo lovci motivováni nejsou. Náhrady přitom mohou žádat i kafilerie. Myslivecká sdružení proto požadují, aby se zástřelné rozšířilo. Částka by podle nich nemusela dosahovat výše v ochranném pásmu moru. "Rozšíření zástřelného se bude projednávat ve čtvrtek na Státní veterinární správě," vzkázala včera Markéta Ježková, mluvčí ministerstva zemědělství.

Divočáka prodají přímo myslivci
Myslivecké organizace mohou prasata prodávat i konečnému spotřebiteli. Celý kus v kůži, který je vyšetřen, jak požadují veterinární předpisy. Kdo holduje zvěřině a rád si pochutná na kančím guláši či řízku, ten se může obrátit na okresní myslivecké spolky. Pracovníci poradí, kde je právě možné získat uloveného divočáka. Zájemce však musí počítat s tím, že myslivci dodají celé prase, které může mít i přes 50 kilogramů. Telefonický kontakt na OMS Olomouc je 585 427 644, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál
LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

Lesnictví

Podpisem posledních dvou smluv uzavřel v úterý 9. 1. státní podnik Lesy České republiky (LČR) třímiliardový lesnický tendr 2018+. Z 52 územních jednotek bylo podepsáno...

Čti dál

-3°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 92%

Vítr: 6.44 km/h

  • 22 Led 2018 0°C -3°C
  • 23 Led 2018 3°C -2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC

Naše další weby