Přihlásit

Divočáci si mor nepřenesli. Stojí za ním člověk (Zlínský deník)

Region
Dva měsíce trvá na Zlínsku epidemie afrického prasečího moru (AMP). Stále hrozí, že se rozšíří do dalších oblastí, nebo hůř, zlikviduje chov prasat u nás. Jak se k nám AMP dostal, zda šlo o úmyslný čin, nedbalost nebo náhodu, zatím policie nezjistila.
Na základě trestního oznámení pátrá po viníkovi, zatím však bezvýsledně.
Státní veterinární správa (SVS) a další zainteresované strany tak mohou jen z odborných poznatků soudit, co mohlo stát za smrtící epidemií prasat u nás. "Je celá řada způsobů, jak se sem mohla dostat. Můžeme však vyloučit přirozený přenos divočáky," uvedl mluvčí Petr Majer. Africký mor se objevil před rokem v Polsku, Pobaltí a na Ukrajině. Podle Petra Majera však divočáci nemigrují na velké vzdálenosti, což tento přenos vylučuje. Je za tím lidský faktor. "Buď k nám někdo dovezl živočišný produkt z divočáka, který nebyl

Ke včerejšímu dni bylo ve Zlínském kraji nalezeno 177 uhynulých prasat. 95 z nich mělo africký mor. Odstřeleno bylo zatím 2422 divokých prasat.

dobře tepelně zpracovaný, nebo trofej z divočáka, kterou nechal preparovat a zbytky nebyly řádně zlikvidovány," soudí pracovník. Co myslivci? Jakou mají oni teorii? "Z nebe ta nákaza nespadla," konstatoval předseda Okresního mysliveckého spolku Zlín Václav Obadal. I podle něj je za přenosem smrtícího viru prasat člověk. Nepředpokládá, že by se k nám nákaza dostala při zpracování trofeje.
 
Státní veterinární správa (SVS) a další zainteresované strany mohou jen z odborných poznatků soudit, co mohlo za smrtící epidemií stát. "Zdroj nákazy moru lze jen těžko najít, jde o celou řadu způsobů, jak se sem mohla dostat.
Můžeme však vyloučit přirozený přenos divočáky," řekl mluvčí SVS Petr Majer.
Africký mor se objevil před rokem v Polsku, Pobaltí a na Ukrajině. Podle Majera však divočáci nemigrují na velké vzdálenosti, což tento přenos vylučuje. "Buď k nám někdo dovezl živočišný produkt z divočáka, který nebyl dobře tepelně zpracovaný, nebo trofej z divočáka, kterou nechal preparovat a zbytky nebyly řádně zlikvidovány," soudí pracovník.
I podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Zlín Václava Obadala je za přenosem člověk. Nepředpokládá ale, že by se k nám nákaza dostala kvůli odpadům při zpracování dovezené trofeje. "Nevím o tom, že by někdo v okolí zpracovával trofeje dovezené ze zahraničí," odmítl Obadal.
Africký mor prasat komplikoval i obchod s živými prasaty. Vyváží se od nás zejména na Slovensko a do Maďarska. Situace už je ale stabilizovaná. "Problémy s prodejem nemáme, jen naši odběratelé musí dodržovat přísná hygienická opatření," připomíná Aleš Mikoška, jednatel podniku Zemet Tečovice, jenž patří k velkým producentům a chovatelům prasat u nás.
I on si myslí, že za nákazou AMP na Zlínsku jsou lidé. "Nákaza je určitě z dovezených potravin. Například v Zádveřicích, kam jezdí kamiony, jsem před časem viděl kamioňáky, jak krmili potravinami ondatry a nutrie. Úmysl v tom ale nebyl," myslí si jednatel tečovického zemědělského družstva.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR od loňského jara dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesy ČR od loňského jara dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme…

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby