Přihlásit

Divočáků na Černém Mostě ubylo. Ze stovky na desítku (Pražský deník)

Počty černé zvěře v oblasti Černého Mostu lovci podstatně snížili. Myslivci jsou také připraveni na opatření, která by pohyb divočáků měla omezit. Zdá se ale, že nebudou zapotřebí.

Pokud by si Praha nevěděla s divočáky rady, mohla by se poučit u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tuhle větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl reportér Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku. Prahu tahle choroba naštěstí netrápí - přesto může být zajímavé na dálku sledovat účinnost tamějších opatření majících bránit volnému pohybu divokých prasat v přírodě. Třeba uplatnění elektrického plotu. Pokud se osvědčí, nemohl by podobný ohradník najít využití i na okraji Prahy - například jako ochrana území v okolí Parku U Čeňku a lesoparku Čihadla?

SMUTNÉ VZPOMÍNKY
Před rokem byl prasečí problém palčivě aktuální i v metropoli. Loni na sklonku léta a počátkem podzimu si na hrozbu ze strany údajně přemnožené černé zvěře stěžovali především obyvatelé Černého Mostu a Kyjí. Obavy měli zvláště chovatelé psů zvyklí venčit své miláčky právě u Černého Mostu či v oblastech Počernic a Běchovic. A šokovaly je informace o roztrhání jezevčíka, vážném zranění stafordšírského teriéra i zabití francouzského buldočka. Ještě v únoru pak vzbudila pozornost událost z chatové oblasti u dolnopočernického rybníku Martiňák, kde během naháňky na divočáky (třicítce střelců se tehdy podařilo zastřelit dva kusy a čtyři další vyplašit) prase zranilo na noze chataře. Ten se zvíře, jež vběhlo na jeho pozemek, snažil vyhnat.

MASIVNÍ ODSTŘEL SNÍŽIL STAVY ČERNÉ ZVĚŘE
Co můžeme očekávat letos? Sklizeň obilí je v plném proudu - a až dojde i na pole s kukuřicí, divočáci přijdou o svá útočiště s dostatkem potravy. Nezačnou opět budit hrůzu v oblastech na dohled od paneláků? Aktuální zprávy naznačují, že by to hrozit nemělo. Od událostí, které vzbudily značnou mediální pozornost, neobdržela radnice Prahy 14 od obyvatel žádný podnět ani stížnost na toto téma. Deníku to řekla Veronika Berná z úřadu městské části. Připomněla, že po masivních odstřelech černé zvěře během minulého mysliveckého roku (ten nezačíná v lednu, ale v dubnu), kdy v místní honitbě padlo 111 kusů, aktuální stav divokých prasat v oblasti Černého Mostu myslivci odhadují zhruba na desítku.

PROBLÉMY SE NEČEKAJÍ
Myslivecký spolek Horní Počernice, který má honitbu pronajatou, vzhledem k úspěšnému odstřelu výrazné problémy letos na podzim neočekává. "Nicméně, pokud by se situace zhoršila, je připraven ji řešit - například naháňkami přímo na černou zvěř," konstatovala Berná. S dodatkem, že tradiční hony začnou v listopadu - a jakmile budou známy termíny, radnice o nich bude informovat.
To, že se problémy nečekají, řekl Deníku i nový předseda mysliveckého spolu Pavel Listoň, který také potvrdil úzkou spolupráci s magistrátem i městskými částmi. Připomněl, že se zvažují různá možná opatření. Očekává ale, že nebudou potřebná. Že se projeví výsledek snahy lovců, kteří ve chvíli, kdy se nenaplnily předpoklady o přesunu divočáků do Klánovického lesa, přistoupili k výrazné redukci jejich stavů. "Kdyby ale nastal problém, až budou sklizena kukuřičná pole, jsme připraveni ho řešit," ujistil Listoň.
Za radnici Prahy 14 pak Veronika Berná připomíná výzvy, s nimiž se na veřejnost již několikrát obracela: "Prosím občany, aby své psy měli na vodítku a nechodili s nimi do nepřehledných porostů."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR od loňského jara dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesy ČR od loňského jara dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme…

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby