Přihlásit

Europoslanci schválili zbraňovou směrnici. Omezí držení některých zbraní (zpravy.iDNES.cz)

Držení zbraní v Česku se bude muset zpřísnit. Europarlament schválil novou zbraňovou směrnici, která reaguje na teroristické útoky v Paříži. Na pozměňovací návrhy dvacítky českých europoslanců, kteří proti směrnici protestovali, vůbec nedošlo.

Byla to jedna z mála chvil, kdy se téměř všichni čeští europoslanci bez ohledu na politické strany sjednotili. Přesvědčit dostatek z více než sedmi stovek svých kolegů však nezvládli. Plán na zpřísnění držení zbraní nakonec bez větších potíží Evropským parlamentem prošel.
Kvůli nové proceduře platné od letoška se vůbec nehlasovalo o několika desítkách pozměňovacích návrhů, které chtěli prosadit i čeští europoslanci. Čtyřicet jich měla připravených Dita Charanzová, která je zpravodajkou textu za frakci ALDE.
"Text směrnice v této podobě je promarněnou šancí v boji s terorismem a vinu na tom nese zejména Evropská komise jako autor návrhu. Očekávání na posílení bezpečnosti v Evropě byla velká, hlavně s ohledem na teroristické útoky. A zůstala nenaplněna. Komise dokázala jediné. Poštvat proti sobě celou řadu bezúhonných lidí, ať už jsou to sportovní a rekreační střelci, myslivci, ale také bývalí i současní příslušníci bezpečnostních složek, legální vlastníci zbraní," uvedla Charanzová.
Jednání, které schválení předcházelo, bylo plné ostrých výroků. I proto, že neexistuje žádná dopadová studie toho, co bude směrnice v členských státech znamenat. Jen v Česku vlastní nyní zbrojní průkaz asi 300 tisíc lidí. Úřady loni registrovaly více než 800 tisíc zbraní všech kategorií
"Terorista si těžko půjde koupit zbraň do obchodu," argumentoval Jiří Maštálka. "Víte, že předělat správně znehodnocenou zbraň je úplně stejně náročné jako vyrobit novou zbraň?" ptal se Tomáš Zdechovský. Jiří Pospíšil prohlásil, že pro "nepovedený kompromis" ruku nezdvihne, podobně jako lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.
"Teroristé se směrnici vysmějí, protože budou mít černý trh. Stane se nástrojem byrokratické buzerace slušných lidí," řekl Jan Zahradil.
Zaznívaly také dotazy, zda se EU chystá zakázat i kamiony či mačety, protože i těmi teroristé útočí.
Směrnice je přitom prvním zásadním opatřením, které EU byla schopná schválit od teroristických útoků v Paříži na podzim 2015. Má proto silný politický význam a podporu dvou nejsilnějších frakcí lidovců a socialistů.
"Musíme posílit naši společnou bezpečnost. Potřebujeme jasnější pravidla. Toto je směrnice, která pomůže zatlačit teroristy a zločince do kouta," hájil úpravu eurokomisař pro bezpečnost Julian King z Británie.
"Legitimní vlastníci zbraní se nemusí bát. Ti, kdo legálně drží zbraně dnes, si je podrží i nadále," ujišťovala předkladatelka návrhu Vicky Fordová.

Mimo zákon větší zásobníky i část poloautomatických zbraní
I v Česku tak bude nově zakázané držet krátké poloautomatické střelné zbraně se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhé poloautomatické se zásobníkem na více než deset nábojů. Nelegální se stanou také dlouhé střelné zbraně, které mají skládací či teleskopickou pažbu, a lze je proto snadno ukrýt. Zakázané budou také poloautomatické zbraně předělané z automatických.
Registrace se bude týkat i zbraní upravených jen pro slepé náboje, například pro divadlo či film, které se dosud mohly v některých zemích kupovat volně.
Repliky historických zbraní, které dosud mohli lidé bez nutnosti zbrojního průkazu a bez registrace mít lidé třeba zavěšené na zdi, budou muset být uloženy v trezoru, zaregistrovány na policii a majitelé si k nim budou muset také pořizovat zbrojní průkaz.

Čeští politici vymýšlejí, jak restrikce obejít
Česko, stejně jako ostatní státy EU, teď bude mít 15 měsíců na zapracování pravidel do svých vlastních zákonů. Členové české vlády, kteří podle části českých europoslanců diplomatické vyjednání ohledně směrnice značně podcenili, se ale nyní začali předhánět v nápadech, jak novou regulaci obejít. A ze záležitosti se stalo předvolební téma.
Ministr vnitra Milan Chovanec inicioval poslanecký návrh včlenit právo držet zbraň rovnou do ústavy a přiřknou právo na obranu země všem majitelům legálně držených zbraní. Chovanec chce rovněž napadnout směrnici u Soudního dvora EU.
A ministr obrany Martin Stropnický podle zjištění MF DNES nyní přišel s nápadem na zákon pracovně nazvaný "o branných spolcích". Zemi by tak kromě armády mohli bránit i členové nejrůznějších spolků - ať už jde o myslivce, počítačové nadšence nebo kynology.
"Do konce tohoto volebního období bychom mohli mít věcný záměr, který bychom poté mohli přijmout. Je to nutná reakce na pomatenou směrnici z Bruselu," řekl MF DNES ministr.

Držitelé zbraní budou ve středu protestovat
Myslivci, ale i spolky držitelů zbraní nebo sportovní střelci ve středu chystají proti směrnici protest v Praze na Václavském náměstí.
"Očekáváme tisíce účastníků v reflexních vestách, s transparenty či lesnicemi. Pokojný pochod se z Václavského náměstí vydá k sídlu zastoupení Evropské komise v Jungmannově ulici," konstatoval jeden z pořadatelů Bohumil Straka (TOP 09) z Českomoravské myslivecké jednoty.
Už předtím odpůrci regulace zbraní sepsali protestní petici, která má nyní zhruba 50 tisíc podpisů.

Komentáře   

+4 # lesmistr 2017-03-15 13:14
Pokud si troufnu za myslivce ( výkon práva myslivosti), tak ti se jistě obejdou bez poloautomatický ch zbraní.
Měli by. Jinak je hromadní střílení ( kdo se trefí do živého "terče", tak postřelování nebo zabíjení) zvěře. Není potřeba pálit 3-10 raným "automatem", vlastně poloautomatem. To je můj názor. Proto protesty těch, kteří chtějí vykonávat právo myslivosti ( nyní myslím lov) nemusí být tak hlasité!!
Moc hluku a čert ví, kdo se všechno za aktivitami skrývá. Důvod, že se sníží počet teroristických činů, je ze strany EK. zhovadilost! Většina europoslanců za ČR nejednala, dokonce to někteří z nich přiznali veřejně. Vinu házejí na Milana Chovance, že prý měl malou účast na jednání EK a prý jenom agituje doma a v Bruselu se sotva otočí.
A zrovna ministra Chovance, i když se jedná o lži-bakaláře, reorganizátora policie, větrnou korouhvičku atd. bych si nedovolil ( nejenom) ohledně vyjádření o zbraních odsuzovat.
Snad jenom to ústavní právo na zbraň ne, tomu bych se. Ale v poslední době je to převážně přímý člověk. A taky se moc nebojí. Přinejmenším se dokáže ubránit různým zákeřnostem. A bez pomoci premiéra. Určitě neberu kritiku našich europoslanců na jeho adresu jako vhodnou, a to je slušně vyjádřeno. Toho člověka si, i přes jeho chyby, vážím!
Pokud se jedná o střelce ( střelecké zájmové kluby...), tam bych důvod k protestům viděl. Tam se unijně-evropská zhovadilost projevuje také.

Přál bych si, aby zůstal v platnosti současný zákon.
Je kvalitní a asi lepší ve světě není.

Vyjádření o různých spolcích ( viz vyjádření ministra Stropnického výše, pokud vůbec jsou z jeho hlavy) beru spíš jako výkřik herce, který se vžil do role
policejního komisaře v jednom krimi-seriálu.
Jako prezident republiky by mohl být, jako nejvyšší velitel, docela nebezpečný.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července 2018 v Mnichově. 

Čti dál
Daniel Szórád byl hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu

Daniel Szórád byl hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu

Lesnictví

Odvolaný generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád byl 16. 5. 2018 hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu. Hlavním tématem byly důvody jeho odvolání, opatření, které Lesy...

Čti dál
ALDP: není pravda, že se kalamita vyhýbá některým vlastníkům

ALDP: není pravda, že se kalamita vyhýbá některým vlastníkům

Lesnictví

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) v tiskovém prohlášení reaguje na prohlášení vládních představitelů ke kritické situaci v lese a na trhu s dřívím. Podle...

Čti dál
ČLS: ke zvládnutí kalamity jsou nutné systémové změny

ČLS: ke zvládnutí kalamity jsou nutné systémové změny

Lesnictví

Členové republikového výboru České lesnické společnosti vítají informaci o tom, že budou na úrovni vlády učiněna opatření, která mají napomoci řešení kalamitní situace spojené s...

Čti dál

19°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 43%

Vítr: 22.53 km/h

  • 21 Kvě 2018 21°C 8°C
  • 22 Kvě 2018 23°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby