Přihlásit

Myslivci nestřílí dost prasat, i když hrozí mor. Mají zdravý rozum (Brněnský deník)

Glosář uplynulých sedmi dnů Michala Sklenáře

Dnes a denně čteme v novinách nebo na internetových serverech deprimující zprávy o ničení volně žijících druhů zvířat.
Existují ale i opačné příklady. Prase divoké bylo ještě v polovině minulého století vzácné zvíře. Dnes si s ním nevědí rady na předměstích Prahy.
O přemnožení divokých prasat jako mimořádně závažném problému čteme už tak desetiletí. Ale v čem je vlastně tak velký problém?
Kolik divočáci zabili a vážně zranili lidí? Nula. Kolik škod napáchají v lese? Nula, porostům prospívají, to ví už každý začínající lesník.
A dostáváme se k jádru pudla. Toto zvíře škodí jen úzké skupině lidí: bohatým zemědělcům, kteří profitují z obrovských monokultur navázaných na dotace, které představují pro stáda černé zvěře jeden obrovský bufet a pro naši krajinu pohromu.
Jakmile se rozhodne příroda dávat věci za hloupé lidi do normálu - sešle na přemnožený druh smrtelnou chorobu - začnou byrokraté okamžitě vydávat protichůdná rozhodnutí. Africký mor prasat, který se nedávno objevil na Zlínsku, by zdarma vyhladil všechny slabé populace divočáků. Jenže stát se snaží všemi prostředky zabránit jeho šíření.
Připomínám, že nemoc je pro ostatní savce včetně člověka zcela neškodná. S jedinou výjimkou. Domácí prase živořící v obřích velkochovech.
A opět se dostáváme ke skupině lidí, kteří mají na podobných nesmyslných opatřeních zájem. Nejsou to ale samozřejmě oni, kdo má nést tíhu těchto podivných kroků. Úřady nejprve vyrukovaly s takzvaným zástřelným, směšnou sumou vesměs ve výši tisícikoruny, která nepokryje ani omylem náklady na odstřel. Tu samozřejmě vyberou z peněženek daňových poplatníků.
A zbytek hodily na myslivce, to oni platí nehorázné nájmy státu za honitby, střelivo, odvozy nezužitkovatelných částí kořisti do kafilerií, oni mají obětovat veškerý volný čas. Na oplátku si smí vybít zakázanými způsoby lovu, které jsou najednou účelově legální, výstavní březí bachyně a chovné kňoury. Není divu, že čísla odlovených kusů zveřejněná tento týden veterináři nejsou nijak ohromující.
Aspoň lovci si uchovali zdravý rozum a střílí vesměs tolik černé zvěře jako v běžné sezony. Podle zkušených myslivců jenom prase takzvaně vysedět zabere zhruba osmdesát hodin. A vyhnat stádo divočáků z kukuřice, na to si netroufne kolikrát ani odvážný jagdteriér.
Zkrátka reálné okolnosti leckdy na přání byrokratů neberou ohledy. Uvidíme, kam celý tento humbuk bude směřovat v dalších měsících.
Potíže nejsou jen s přemnoženými divočáky. Podle policejních statistik roste na jižní Moravě také počet srnčí a další zvěře usmrcené auty. V nejlesnatějších oblastech kraje - na Blanensku a Vyškovsku - to je už docela vážný problém. V nynějších časech úmorných veder a strašného sucha migrují tisíce zvířat za vodou, případně ustupují ze sklizených polí.
Řidiči, kteří jsou na cestě večer a v noci, by si měli dávat obzvlášť velký pozor a vypínat dálková světla. Z takové srážky s dvousetkilovým jelenem ve stokilometrové rychlosti nevyjde vítězně nikdo. A zcela zničené auto je v takovém případě ten nejmenší problém.
Prostě se přes všechny civilizační vymoženosti vracíme do stavů, kdy lidé žili pohromadě se spoustou divokých živočichů. Jen je to všechno trochu složitější než před tisíci lety.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Komentáře   

-32 # Tomassk 2017-08-21 20:15
Tesat do kamene: nehorázné nájmy z honitby, dokonce 2 Kč z ha
+34 # duha 2017-08-22 09:36
Tomassk, najdi mi takovou a já dám klidně 20 Kč a spokojeni budeme všichni. Ježíši to jsou blitky.
-27 # Tomassk 2017-08-25 07:32
Pochybuji, že se tyto MS přihlásí a také přiznají, že nájem začne platit, až uhradí náklady spojené se sepsáním smluv, což vychází na několik let.
+25 # duha 2017-08-25 17:49
Tomassk, já nechtěl aby se přihlásila MS. Ty zde fundovaně píšeš, že jsou nájmy 2 Kč za ha. Tak napiš kde a já už se domluvím. Jinak jsi obyčejný tlachal. Tak směle do toho, hrdino.
-25 # Tomassk 2017-08-25 20:13
To by bylo zajímavé, když honební společenstvo vedou členové MS, ale takový zbabělec nejsem, abych někoho jmenoval. Když se nejedná o můj problém.
+22 # duha 2017-08-26 09:03
Tomassk, takže pouze kecy v kleci. Pravdivý výstup žádný. Ovšem nejsem překvapen, takovýchto chytrých blábolilů je zde mnoho. Jsi pouze jeden z mnoha, žádná elita.
-22 # Tomassk 2017-08-26 19:35
Blábol to není, ale důležité je, že zelení mužíci se pozlobí, o tom, že by se zastyděli, pochybuji.
+17 # duha 2017-08-27 10:55
Tomassk, proč by se měli zelení mužíci rozlobit? Když seženu nájem za 2 kč/ha, tak se nezlobím já, zelený mužíček, ale vlastník pozemku. Zlobit se, že mám něco levně? Proč? A proč se stydět? Když vlastníci pozemků na valné hromadě tento nájem schválí a akceptují, tak je to problém těch vlastníků a ne zelených mužíčků. Každý dělá jen to, co mu druhý dovolí. a pokud ty jsi takový jalový tlachal i na té valné hromadě, pak nadávej sobě a ne zeleným mužíčkům. Tímto končím diskusi na toto téma, jelikož s člověkem, který si neumí dát 1+1 dohromady je to zbytečné.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

MZe vyjednalo miliardu navíc do rozpočtu, půjde hlavně na obnovu lesů

MZe vyjednalo miliardu navíc do rozpočtu, půjde hlavně na obnovu lesů

Lesnictví

Rozpočet Ministerstva zemědělství (MZe) z národních zdrojů bude v příštím roce 24 miliard korun. Oproti původnímu návrhu rozpočtu získá resort zemědělství navíc 1 miliardu korun...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby