Přihlásit

Myslivec: prasata už měla být uhynulá (Zlínský deník)

Zlínsko
Se zbraní v ruce zřejmě možná už dnes vyrazí do oblasti zamořené africkým morem prasat myslivec z Lukova Leo Mackovík. Státní veterinární správa vydala mimořádná veterinární opatření, která od včerejška umožňují omezenému počtu lovců intenzivní odlov divokých prasat právě uvnitř takzvané červené zóny, která je vytyčena ohradníky.
Lovit mohou pouze proškolení lovci, jejichž počet je limitován. Na jedno myslivecké sdružení mají být maximálně tři. A Leo Mackovík je pro oblast Lukova jedním z nich, zná totiž v podstatě svou honitbu společně s dalšími vybranými nejlíp. "Bohužel se taková situace nikdy u nás neřešila, v literatuře se o nejlepších postupech zatím nedočteme," komentoval Leo Mackovík.

SMĚJÍ STŘÍLET JEN DOSPĚLÉ KUSY
Proškolení prý nebylo nic náročného a rozhodně se nejednalo o několikahodinové sezení. Vybraní nimrodi byli pouze seznámeni s nynější situací a informováni například o tom, že v rámci odlovu smějí střílet jen dospělé kusy. Zároveň v každé honitbě zůstává i odchytová klec.
"Podle všeho už prasata v zamořené zóně měla být dávno uhynulá, ale nestalo se tak. Nikdo neví proč.
Intenzivní odlov proto umožní ulovit více kusů, abychom mohli zjistit, jaký je vůbec nyní zdravotní stav divočáků," vysvětlil Mackovík.
Vystřílení divočáků ho netěší, nic jiného ale myslivcům nezbývá, pokud chtějí nákazu zdolat. Zamořená oblast musí být bez prasat.
"Já jsem vůči tomu docela skeptický. Nejdříve se divoká prasata chovají a teď je musíme všechny postřílet. Ale co se dá dělat. Nyní mají asi 140 hektarů neposečených prostor, kde by tak černá zvěř měla mít klid a dostatek zajištěné potravy. Neměla by tudíž ani migrovat," myslí si myslivec.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

14°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 51%

Vítr: 28.97 km/h

  • 22 Čer 2018 16°C 8°C
  • 23 Čer 2018 18°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby