Přihlásit

Myslivec: prasata už měla být uhynulá (Zlínský deník)

Zlínsko
Se zbraní v ruce zřejmě možná už dnes vyrazí do oblasti zamořené africkým morem prasat myslivec z Lukova Leo Mackovík. Státní veterinární správa vydala mimořádná veterinární opatření, která od včerejška umožňují omezenému počtu lovců intenzivní odlov divokých prasat právě uvnitř takzvané červené zóny, která je vytyčena ohradníky.
Lovit mohou pouze proškolení lovci, jejichž počet je limitován. Na jedno myslivecké sdružení mají být maximálně tři. A Leo Mackovík je pro oblast Lukova jedním z nich, zná totiž v podstatě svou honitbu společně s dalšími vybranými nejlíp. "Bohužel se taková situace nikdy u nás neřešila, v literatuře se o nejlepších postupech zatím nedočteme," komentoval Leo Mackovík.

SMĚJÍ STŘÍLET JEN DOSPĚLÉ KUSY
Proškolení prý nebylo nic náročného a rozhodně se nejednalo o několikahodinové sezení. Vybraní nimrodi byli pouze seznámeni s nynější situací a informováni například o tom, že v rámci odlovu smějí střílet jen dospělé kusy. Zároveň v každé honitbě zůstává i odchytová klec.
"Podle všeho už prasata v zamořené zóně měla být dávno uhynulá, ale nestalo se tak. Nikdo neví proč.
Intenzivní odlov proto umožní ulovit více kusů, abychom mohli zjistit, jaký je vůbec nyní zdravotní stav divočáků," vysvětlil Mackovík.
Vystřílení divočáků ho netěší, nic jiného ale myslivcům nezbývá, pokud chtějí nákazu zdolat. Zamořená oblast musí být bez prasat.
"Já jsem vůči tomu docela skeptický. Nejdříve se divoká prasata chovají a teď je musíme všechny postřílet. Ale co se dá dělat. Nyní mají asi 140 hektarů neposečených prostor, kde by tak černá zvěř měla mít klid a dostatek zajištěné potravy. Neměla by tudíž ani migrovat," myslí si myslivec.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl o tom soudní dvůr...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

7°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 17.70 km/h

  • 22 Lis 2017 8°C 2°C
  • 23 Lis 2017 10°C 2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC