Přihlásit

Na Zlínsku v pátek začne instalace ohradníků kvůli moru prasat (ČTK)

Zlínský kraj nakoupil elektrické ohradníky, které budou osazeny kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Ve čtvrtek by měli na místech pro ohradníky sekat trávu a upravovat terén. Samotné ohradníky by se měly podél ohniska nákazy začít instalovat v pátek ráno, sdělila dnes odpoledne ČTK Helena Mráčková z tiskového oddělení Zlínského kraje. O postavení ohradníků se podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) postará soukromá firma.

Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který Čunek na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí vyhlásil v pondělí. Mají zabránit šíření moru mimo ohnisko nákazy. První ohradníky se podle Čunka objeví v úseku mezi Zlínem-Vršavou a Fryštákem a také mezi Slušovicemi a Lípou. "Divoká prasata tam cítí vodu a chtěla by jít k ní," uvedl hejtman.

Instalaci ohradníků podle něj zajistí soukromá firma. Kraj původně chtěl, aby je postavili dobrovolní hasiči, sportovci a členové dalších neziskových organizací. "Kvůli dovoleným by to ale výstavbu ohradníků neúměrně prodloužilo. Chceme je mít hotové příští týden," vysvětlil ČTK Čunek.

V ohnisku nákazy se podle odhadů pohybuje 250 až 400 divokých prasat. Kraj je chce sledovat pomocí dronu, který divočáky nevyruší, ale zmapuje pohyb zvířat. Dron pomůže také s vyhledáváním uhynulých kusů.

Veterináři v úterý zakázali čtyřem firmám ve Zlínském kraji kvůli africkému moru sklízet do konce roku zemědělské plodiny na 115,5 hektaru půdy. Stát tak chce zamezit migraci divokých prasat z oblasti, kde se prokázala choroba. Zmíněné pozemky jsou na katastrálních územích Hvozdná, Štípa, Kostelec u Zlína, Veselá u Zlína, Klečůvka a Lužkovice. Hospodaří na nich podniky Agrofelta, Fytos CZ, Plemenářské služby a Družstvo Zádveřice-Raková.

Čunek již dříve řekl, že by zemědělcům měla být úroda proplacena. Dostatek potravy má podle hejtmana divoká prasata udržet v ohnisku nákazy a zabránit rozšiřování choroby do dalších regionů. Prasata, která neuhynou na mor, budou odchycena do klecí a utracena.

Dnes ráno bylo také dokončeno vyznačení zón, do nichž nesmějí vstupovat lidé s domácími zvířaty. Především psi by mohli divoká prasata vyplašit. "Místa, kam lidé se zvířaty nesmějí, jsou vyznačena jasně viditelnými cedulemi," uvedl Čunek.

Dodržování zákazu vstupu bude kontrolovat policie. Zákaz odstřelu divočáků v zasaženém území zůstává v platnosti. "Opatření související s vyhlášením stavu nebezpečí si vyžádají zhruba 12 milionů korun. Náhrada zemědělcům bude kolem šesti milionů, plot bude stát do dvou milionů, další náklady jsou spojené s nezbytnými pracemi," uvedl hejtman. Zaplatit by je ze zákona měl stát.

Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili od 17. července 1081 divočáků. ČTK to dnes řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Stát nařídil intenzivní odlov ve snaze zabránit rozšíření afrického moru prasat. U žádného kusu mimo zamořené území chorobu veterináři nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili u 75 divočáků ze 125 uhynulých. Na výsledky vyšetření čeká šest vzorků.

Nejvíc divočáků, 269, bylo podle Majera odstřeleno v okrese Kroměříž. Následuje okres Uherské Hradiště s 239 úlovky. "Žádný ze vzorků odebraných z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl na africký mor prasat dosud pozitivní," uvedl Majer. Dalších 11 divočáků odlovili myslivci v okrese Zlín mimo ohnisko nákazy. Výsledky vyšetření těchto zvířat na africký mor prasat zatím nejsou k dispozici.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenáší volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti – dárek, který potěší

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti – dárek, který potěší

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Čti dál
Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o reakce FSC ČR a společnosti IKEA - 15. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál

-1°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 71%

Vítr: 11.27 km/h

  • 17 Pro 2017 2°C 0°C
  • 18 Pro 2017 -2°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC