Přihlásit

Nakažená prasata sledují termokamery, do ohniska zamoření míří odchytové klece (novinky.cz)

Osm odchytových klecí umístí začátkem příštího týdne myslivci v ohnisku zamoření africkým morem prasat. S jejich instalací začnou v okolí Zlína hned v pondělí. Právo o tom informovala mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková.

Krajský úřad zároveň sčítá přibližné stavy divokých prasat v červené zóně ohniska zamoření, která je ohraničena Zlínem, Fryštákem, Velíkovou, Březovou, Slušovicemi a Lípou. Koncem července hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) tvrdil, že se v ohnisku zamoření může pohybovat kolem 250 až čtyř set divočáků.

Podle odborníků je pravděpodobné, že většina zvířat je nakažena. Proto se jejich populace nechá vyhubit přirozenou cestou, kdy pojdou na nákazu africkým morem v samotném ohnisku, které je ohraničeno pachovými a elektrickými ohradníky. "Počty prasat v ohnisku zamoření by mohly razantně klesnout do konce srpna," sdělil v závěru července Čunek.

Snažíme se udělat všechno pro to, aby nakažená prasata zůstala v červené zóně a myslivci je mohli pochytat. Podle posledních propočtů z tohoto týdne k přirozenému úhynu z důvodu nákazy v lokalitě, kde je vydaný zákaz odstřelu i vstupu, již dochází. "Z nočních záběrů policejních termokamer naši pracovníci napočítali asi dvě stě kusů černé zvěře," sdělila Právu Janečková.

Hejtman Zlínského kraje ve čtvrtek mírně zmenšil oblast ohniska nákazy. Nově její hranice kopíruje pachové a elektrické ohradníky umístěné v minulých týdnech v části okresu Zlín. První muž Zlínského kraje reaguje na to, že území přesně nekopíruje správní obvody ani katastry obcí.

Červená zóna se tak nově zmenšila o zhruba šest až deset kilometrů čtverečních. Ohnisko nákazy má nyní podle Čunka ucelenější geometrický tvar. Z jeho okrajů zmizely některé výběžky do lesů a polí, jak tomu dosud bylo například u Březové.

Zmenšení červené zóny rovněž souvisí s náporem milovníků automobilového sportu. "V regionu očekáváme velký počet návštěvníků Barum Czech Rally, která se pojede na konci srpna," poznamenala mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

Barum Rally ohrožená není

Do červené zóny platí nadále zákaz vstupu. "Snažíme se udělat všechno pro to, aby nakažená prasata zůstala v červené zóně a myslivci je mohli pochytat. Zvýšený počet lidí v území by mohl prasata vyplašit a to nechceme," sdělil hejtman.

Dodržování zákazu kontrolují policejní hlídky. "V oblasti dochází ke zvýšení kontrol dodržování zákazu vstupu do území. Pokud lidé nebudou opakovaně zákaz dodržovat, bude jim podle krizového zákona udělena pokuta až do výše dvaceti tisíc korun," upřesnil hejtman Čunek, který v ohnisku zamoření vyhlásil koncem července stav nebezpečí.

Návštěvníci Barum Czech Rally, která se pojede již za týden, budou v průběhu závodu informováni ze strany pořadatelů o omezeních spojených s africkým morem prasat. Zároveň budou mít k dispozici leták s jasně vyznačeným územím zákazu vstupu. "Vstup diváků do červené zóny ale nebude nutný, protože se jí trasa Barumky nedotýká," vysvětlil hejtman.

Čunek vyhlásil stav nebezpečí k 31. červenci. Potrvá nejméně do 29. srpna. Krizový stav může v regionu hejtman ze zákona vyhlásit maximálně na dobu třiceti dnů. Učinil tak bez souhlasu vlády, která zasedne nejdříve 21. srpna. K případnému prodloužení stavu nebezpečí již musí vláda vydat souhlas.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdila nákaza africkým morem prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína v blízkosti místní nemocnice. Nákazu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby