Přihlásit

Nucené vybíjení domácích prasat skončilo. Nebezpečnou nemoc mělo 219 divočáků (Pražský deník)

Praha
Úderem půlnoci dnes skončila lhůta, do níž měli z rozhodnutí veterinářů domácí chovatelé na Zlínsku v oblasti zamořené africkým morem prasat porazit všechna prasata ze svých chovů. Nařízené porážky se týkaly 103 zvířat v 54 chovech. Kdyby se majitelé zvířat mimořádným veterinárním opatřením nepřizpůsobili, hrozila by jim pokuta až 100 tisíc korun, v případě právnických osob a podnikatelů dokonce dva miliony korun.

BILLBOARDY U SILNIC
Nebezpečná nákaza se v Česku nečekaně objevila loni v červnu. Dosud byl virus afrického moru prasat potvrzen u 219 uhynulých či odlovených divočáků na Zlínsku. Převážná většina zvířat byla nalezena v oblasti ohraničené ohradníky, mimo ni zemřelo deset nakažených prasat. V zamořené zóně bylo uloveno nebo odchyceno do pasti 648 prasat, vyšetření potvrdilo africký mor u 17 z nich.
Větší nebezpečí rozšíření nákazy mimo oblast ohraničenou pachovými a elektrickými ohradníky než samotní divočáci ovšem představují lidé. Veterináři proto v uplynulém týdnu začali podél hlavních silničních tahů rozmisťovat stovky plakátů. V šesti jazycích v nich informují o riziku, které pro šíření afrického moru mohou představovat řidiči, zejména při dálkových jízdách.
"Rozhodli jsme se informovat o možnosti přenosu nákazy tepelně nezpracovanými masnými výrobky," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Chtěl by prostřednictvím plakátů přesvědčit řidiče, aby nevyhazovali odpadky u silnic. Nákaza se může třeba kvůli jejich svačinám přenést do vzdálených oblastí Česka nebo dokonce do zahraničí.
Právě takto se podle názoru veterinářů dostala na Zlínsko, když se jí podařilo překonat přinejmenším 400 kilometrů z nejbližšího zasaženého místa na východě Polska. "Je nemyslitelné, že by takovou vzdálenost překonala divoká prasata přirozenou migrací, a provedená vyšetření divokých prasat v sousedních zemích tento přenos vylučují," konstatoval Semerád.

AŽ OSM TISÍC KORUN
Podle myslivců veterináři zatím zvolili správnou cestu, jak šíření nákazy bránit.
"Stěžejní bylo omezení lovu a poskytnutí klidu divočákům," řekl Deníku odborník Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Ježek, který rovněž působí na České zemědělské univerzitě v Praze. Nakažení divočáci, kteří měli dostatek potravy, tak v prvním období po objevení choroby neměli důvod zasaženou oblast opouštět.
Účinnost opatření přesto podle Ježka půjde zhodnotit, až se oteplí. Myslivec si pochvaluje také masivní odstřel divočáků v posledních dvou měsících loňského roku. Střelce tehdy motivovalo vyplácení zástřelného ve výši 1000 korun až 8000 korun za větší prasata ve vysoce zamořené oblasti.
Nyní se výkupní cena pohybuje mezi 10 a 15 korunami za kilogram uloveného divočáka. "Takže pro myslivce už není výhodné je lovit v nějakém velkém množství," dodal Ježek.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

10°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 100%

Vítr: 17.70 km/h

  • 25 Čer 2018 20°C 10°C
  • 26 Čer 2018 21°C 11°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby