Přihlásit

Odhalí památník upytlačeným rysům. Od českého sochaře (tyden.cz)

Český umělecký sochař a kovář Karel Bureš je autorem zřejmě světově unikátní sochy rysa, která bude umístěna v centru rakouského národního parku Kalkalpen (Vápencové Alpy). Ochranáři přírody totiž chtějí sochou uctít památku rysů zabitých novodobými pytláky..

Podle ochranářů je celý nápad se stavbou "rysího" památníku mimo jiné reakcí na nedávný případ manželské dvojice pytláků, usvědčené ze zabití dvou rysů právě v parku Kalkalpen (o případu jsme psali v TÝDNU č. 42/2016). Podle zatím nepravomocného rozsudku mají manželé-pytláci a dva jejich přátelé, kteří je kryli, zaplatit za dva zastřelené rysy pokutu celkem 18 120 eur (necelého půl milionu korun). Zároveň nesmějí 30 měsíců lovit. Ochranáři považují takové tresty za směšně nízké a doufají, že nejvyšší soud potrestá pytláky přísněji.

Vedení parku Kalkalpen se však rozhodlo bojovat proti pytlákům i jiným, neotřelým způsobem. Ochranáři oslovili českého uměleckého kováře Karla Bureše, aby vytvořil sochu rysa, koncipovanou oficiálně jako památník zastřeleným rysům "Juro" a "Freia", stejně jako dalším upytlačeným kusům stejného druhu. Právě pytláci totiž v první řadě komplikují snahu o návrat rysů do Vápencových Alp. "Tato socha by měla být připomínkou smutných událostí, které náš projekt mohou přivést na pokraj kolapsu," uvedl Franz Sieghartsleitner z vedení národního parku.

Rys se určitě stane jedním z mála chráněných zvířat, která mají ve střední Evropě svůj vlastní památník. "Rakušané si mě jako autora vybrali na základě doporučení vydavatele jednoho uměleckého časopisu v Německu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Karel Bureš. Sám se považuje stále spíše za kováře než umělce. "Snažil jsem se rysa zachytit maximálně realisticky," uvedl Bureš. Socha je z vytvořena z třímilimetrového plechu a bude slavnostně odhalena zhruba v polovině října. Lidé si ji ale mohli s předstihem prohlédnout už v srpnu na sochařském sympoziu na hradě Helfštýn.

Pytláci komplikují návrat rysů do volné přírody jak v Rakousku, tak v České republice. Podle Josefy Volfové, která je koordinátorkou takzvaných rysích hlídek Hnutí Duha na Šumavě, se Česku v posledních letech našlo v Beskydech a na Šumavě deset zastřelených rysů, které střelci nestačili z lesa odnést. Ochránci přírody však předpokládají, že celkový počet "velkých koček" usmrcených pytláky může být i řádově vyšší. Podobně pytláci loví rysy i v Rakousku.

K odhalení pachatelů dochází jen zcela výjimečně, což je největší problém. Je to údajně také kvůli tomu, že pytláci kryjí jeden druhého a případným svědkům vyhrožují. K odhalení pytláků v Česku proto zatím nepomohla ani stotisícová prémie, kterou vypsalo Hnutí Duha společně s Českomoravskou mysliveckou jednotou za informace vedoucí k usvědčení pachatele. "Ano, dostáváme různá anonymní oznámení, lidé nám píší nebo telefonují, že vědí o někom, kdo zastřelil rysa," řekla už dříve on-line deníku TÝDEN.CZ Volfová. Jakmile jsou ale podle ní lidé vyzváni k tomu, aby mluvili konkrétně nebo šli svědčit na policii, okamžitě odmítnou. "Říkají, že jim ani sto tisíc nestojí za to, aby skončili někde zmlácení nebo jim někdo vypálil barák," uvedla Volfová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 69%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Úno 2018 -2°C -8°C
  • 25 Úno 2018 -5°C -10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby