Přihlásit

Planeta Česko představuje krásy tuzemské přírody (tyden.cz)

Film režiséra Mariána Poláka Planeta Česko ukazuje divokou přírodu, kterou mají obyvatelé České republiky doslova na dosah ruky. První celovečerní film o tuzemské přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících často na nečekaných místech.

Do kin snímek s komentářem namluveným hercem Kryštofem Hádkem uvede distribuční společnost Aerofilms od 22. března a objeví se také na festivalu Febiofest. "Filmy o přírodě sleduji rád, konkrétně mám oblíbenou edici dokumentů BBC Earth. Planeta Česko je v podstatě dost podobný formát, ale takzvaně z naší kotliny a to se mi moc líbí," uvedl Hádek.

Diváci ve snímku uvidí například užovky v okolí pražské zoologické zahrady, sysly na sídlišti v Mladé Boleslavi, vzácné tesaříky v okolí hradu Bezděz, vlaštovky sídlící v nádražní hale v Suchdole, zubry na místě bývalé vojenské střelnice v Milovicích nebo muflony a další zvířata v již nepoužívaných povrchových dolech. Seznámí se s tetřevem tokajícím za úsvitu, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí.

"Točil jsem už celou řadu filmů o přírodě na spoustě nádherných a vzdálených míst naší planety a právě tehdy mi došlo, že vše je jen úhel pohledu. Po týdnech strávených v tropickém pralese jsem se zkrátka začal těšit na ty naše české kopečky," sdělil režisér Polák.

Film s rozpočtem deset milionů korun zachycuje i proměny krajiny a soužití lidí s přírodou. Ve snímku "účinkuje" přibližně čtyřicet často veřejnosti neznámých živočichů. Štáb v čele s režisérem najezdil desítky tisíc kilometrů autem, vlakem i na kole. Na Planetě Česko spolupracovaly desítky odborníků - zoologů, biologů, ochránců přírody a dalších poradců.

Režisér, kameraman a producent Marián Polák se specializuje zejména na přírodopisné a vědecko-populární filmy. Za dokument Živý obraz lepšího světa obdržel výroční cenu FITES Trilobit nebo ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 11.27 km/h

  • 25 Čer 2018 20°C 10°C
  • 26 Čer 2018 21°C 11°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby