Přihlásit

Planeta Česko představuje krásy tuzemské přírody (tyden.cz)

Film režiséra Mariána Poláka Planeta Česko ukazuje divokou přírodu, kterou mají obyvatelé České republiky doslova na dosah ruky. První celovečerní film o tuzemské přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících často na nečekaných místech.

Do kin snímek s komentářem namluveným hercem Kryštofem Hádkem uvede distribuční společnost Aerofilms od 22. března a objeví se také na festivalu Febiofest. "Filmy o přírodě sleduji rád, konkrétně mám oblíbenou edici dokumentů BBC Earth. Planeta Česko je v podstatě dost podobný formát, ale takzvaně z naší kotliny a to se mi moc líbí," uvedl Hádek.

Diváci ve snímku uvidí například užovky v okolí pražské zoologické zahrady, sysly na sídlišti v Mladé Boleslavi, vzácné tesaříky v okolí hradu Bezděz, vlaštovky sídlící v nádražní hale v Suchdole, zubry na místě bývalé vojenské střelnice v Milovicích nebo muflony a další zvířata v již nepoužívaných povrchových dolech. Seznámí se s tetřevem tokajícím za úsvitu, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí.

"Točil jsem už celou řadu filmů o přírodě na spoustě nádherných a vzdálených míst naší planety a právě tehdy mi došlo, že vše je jen úhel pohledu. Po týdnech strávených v tropickém pralese jsem se zkrátka začal těšit na ty naše české kopečky," sdělil režisér Polák.

Film s rozpočtem deset milionů korun zachycuje i proměny krajiny a soužití lidí s přírodou. Ve snímku "účinkuje" přibližně čtyřicet často veřejnosti neznámých živočichů. Štáb v čele s režisérem najezdil desítky tisíc kilometrů autem, vlakem i na kole. Na Planetě Česko spolupracovaly desítky odborníků - zoologů, biologů, ochránců přírody a dalších poradců.

Režisér, kameraman a producent Marián Polák se specializuje zejména na přírodopisné a vědecko-populární filmy. Za dokument Živý obraz lepšího světa obdržel výroční cenu FITES Trilobit nebo ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál
Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Lesnictví

V aktuální fotoreportáži přináší redakce Silvaria fotografie z rekognoskačního letu nad lesními porosty vybraných krajů. Trasa letu z velké části kopírovala oblasti šíření kůrovcové kalamity...

Čti dál

15°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 92%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Zář 2018 27°C 13°C
  • 21 Zář 2018 29°C 14°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby