Přihlásit

Prezident ratifikoval tři novely (Zemědělec)

Tři zákonné normy, které se týkají zemědělství, podepsal minulý týden prezident Miloš Zeman. Jde o novelu veterinárního zákona, novelu zákona o oběhu osiva a sadby a novelu zákona upravujícího pravidla používání přípravků na ochranu rostlin.
První novela počítá mimo jiné s tím, že od roku 2020 bude u nás zavedeno povinné čipování psů, a to v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Norma také zpřísňuje podmínky pro chov psů s cílem omezit jejich množírny a rovněž zdvojnásobuje pokuty jednotlivcům za porušení veterinárních pravidel. Současně počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru.
Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit jen tri kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety. Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tri dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele. Norma upravuje možnost výslužky ze zabijačky, kterou si odnášejí osoby blízké chovateli, i prodej produktů z prvovýroby, přičemž jej doplňuje o prodej nutrií.
Novela zákona o oběhu osiva a sadby má kromě jiného bránit klamání spotřebitelů při prodeji sadbového česneku. Reaguje na to, že prodejci někdy místo sadby prodávají konzumní česnek, který může obsahovat choroby a škůdce, což se pak projeví ve špatné úrodě. Norma ukládá, že je možné uvádět do oběhu česnekovou sadbu pouze jakožto uznané nebo standardní osivo. Její dodavatelé budou muset být registrování a mají povinnost informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o případném výskytu škůdců.
Třetí podepsaná novela má za cíl omezit nepovolené nebo falšované přípravky a počítá s razantním zvýšením některých sankcí. Například nejvyšší možná pokuta ve správním řízení za nepovolené přebalování přípravků na ochranu rostlin se zvýší z jednoho na tri miliony korun a až na čtyři miliony korun vzrostla pokuta za uvádění na trh či použití nepovoleného přípravku. Distributoři přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou muset nyní povinně registrovat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl o tom soudní dvůr...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

7°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 17.70 km/h

  • 22 Lis 2017 8°C 2°C
  • 23 Lis 2017 10°C 2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC