Přihlásit

Prezident ratifikoval tři novely (Zemědělec)

Tři zákonné normy, které se týkají zemědělství, podepsal minulý týden prezident Miloš Zeman. Jde o novelu veterinárního zákona, novelu zákona o oběhu osiva a sadby a novelu zákona upravujícího pravidla používání přípravků na ochranu rostlin.
První novela počítá mimo jiné s tím, že od roku 2020 bude u nás zavedeno povinné čipování psů, a to v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Norma také zpřísňuje podmínky pro chov psů s cílem omezit jejich množírny a rovněž zdvojnásobuje pokuty jednotlivcům za porušení veterinárních pravidel. Současně počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru.
Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit jen tri kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety. Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tri dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele. Norma upravuje možnost výslužky ze zabijačky, kterou si odnášejí osoby blízké chovateli, i prodej produktů z prvovýroby, přičemž jej doplňuje o prodej nutrií.
Novela zákona o oběhu osiva a sadby má kromě jiného bránit klamání spotřebitelů při prodeji sadbového česneku. Reaguje na to, že prodejci někdy místo sadby prodávají konzumní česnek, který může obsahovat choroby a škůdce, což se pak projeví ve špatné úrodě. Norma ukládá, že je možné uvádět do oběhu česnekovou sadbu pouze jakožto uznané nebo standardní osivo. Její dodavatelé budou muset být registrování a mají povinnost informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o případném výskytu škůdců.
Třetí podepsaná novela má za cíl omezit nepovolené nebo falšované přípravky a počítá s razantním zvýšením některých sankcí. Například nejvyšší možná pokuta ve správním řízení za nepovolené přebalování přípravků na ochranu rostlin se zvýší z jednoho na tri miliony korun a až na čtyři miliony korun vzrostla pokuta za uvádění na trh či použití nepovoleného přípravku. Distributoři přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou muset nyní povinně registrovat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 69%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Úno 2018 -2°C -8°C
  • 25 Úno 2018 -5°C -10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby