Přihlásit

Prezident ratifikoval tři novely (Zemědělec)

Tři zákonné normy, které se týkají zemědělství, podepsal minulý týden prezident Miloš Zeman. Jde o novelu veterinárního zákona, novelu zákona o oběhu osiva a sadby a novelu zákona upravujícího pravidla používání přípravků na ochranu rostlin.
První novela počítá mimo jiné s tím, že od roku 2020 bude u nás zavedeno povinné čipování psů, a to v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Norma také zpřísňuje podmínky pro chov psů s cílem omezit jejich množírny a rovněž zdvojnásobuje pokuty jednotlivcům za porušení veterinárních pravidel. Současně počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru.
Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit jen tri kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety. Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tri dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele. Norma upravuje možnost výslužky ze zabijačky, kterou si odnášejí osoby blízké chovateli, i prodej produktů z prvovýroby, přičemž jej doplňuje o prodej nutrií.
Novela zákona o oběhu osiva a sadby má kromě jiného bránit klamání spotřebitelů při prodeji sadbového česneku. Reaguje na to, že prodejci někdy místo sadby prodávají konzumní česnek, který může obsahovat choroby a škůdce, což se pak projeví ve špatné úrodě. Norma ukládá, že je možné uvádět do oběhu česnekovou sadbu pouze jakožto uznané nebo standardní osivo. Její dodavatelé budou muset být registrování a mají povinnost informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o případném výskytu škůdců.
Třetí podepsaná novela má za cíl omezit nepovolené nebo falšované přípravky a počítá s razantním zvýšením některých sankcí. Například nejvyšší možná pokuta ve správním řízení za nepovolené přebalování přípravků na ochranu rostlin se zvýší z jednoho na tri miliony korun a až na čtyři miliony korun vzrostla pokuta za uvádění na trh či použití nepovoleného přípravku. Distributoři přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou muset nyní povinně registrovat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministerstvo zemědělství připravilo návrh na zastavení úmyslné těžby lesních porostů

Ministerstvo zemědělství připravilo návrh na zastavení úmyslné těžby lesních porostů

Lesnictví

Aktualizováno 18.9. Účinnost opatření se předpokládá na přelomu října a listopadu tohoto roku. Zákaz těžby je navržen do konce roku. Dřevo z kalamit a dřevo napadené...

Čti dál
Anketa Lesnické práce: srpnové vichřice

Anketa Lesnické práce: srpnové vichřice

Lesnictví

V srpnu se přes Českou republiku přehnalo několik vichřic, které lokálně způsobily značné škody. Nejčastěji zmiňovaným majetkem se v této souvislosti staly Městské lesy Jaroměř...

Čti dál
Lesnické firmy žádají změny smluv s Lesy ČR

Lesnické firmy žádají změny smluv s Lesy ČR

Lesnictví

Lesnické firmy se obávají dopadů kůrovcové kalamity na severovýchodě Moravy a následků vichřic v okolních zemích. Kvůli nižším cenám dříví na trhu se jejich smlouvy...

Čti dál
Největší kalamita v historii státních lesů Polska

Největší kalamita v historii státních lesů Polska

Lesnictví

Na 9,8 mil. m3 vývratů a zlomů, 79,7 tis. ha poškozených lesů, z toho 39,2 tis. ha k úplné obnově. To je výsledek vichřic, které...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 89%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Zář 2017 15°C 7°C
  • 21 Zář 2017 17°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC