Přihlásit

Vlci do přírody patří, tvrdí ochranáři (Právo)

Patří vlci do české přírody? Ano, tvrdí ochranáři. Jde o přirozeného regulátora přemnožené srnčí a jelení zvěře páchající miliónové škody na lesních porostech. Jinak to ale vidí farmáři na Broumovsku, kde nedávno zdomácněla vlčí smečka.

Odhady, kolik vlků okupuje po třech stech letech oblast Broumovského výběžku, se různí. "Výzkumy potvrzují čtyři kusy. Dva dospělé a dvojici štěňat," sčítá Miroslav Kutal z ekologického Hnutí Duha.
"Jde možná o dvacetihlavou smečku. Nedávno jeden člověk zahlédl čtyři dospělé a sedm mladých. Jiný viděl osm dospělých. Další zvedl hlavu od nalezené houby a asi z dvaceti metrů na něho civěl vlk. Ochranáři sedí v Olomouci u počítače a sledují signál z fotopastí," oponuje jeden z nejvíce rozezlených farmářů Jan Šefc, který prý každou noc sedá do auta a preventivně objíždí pastviny.
Jezdit členitým terénem bude tak dlouho, dokud vlci hluku motoru, výstřelům z poplašňáku a světlicím nepřivyknou. "Oplocení vlky nezastaví. To je jako léčit rakovinu acylpyrinem. Tady se musí začít střílet," požaduje.

Stovky ovcí, telata i krávy
Vlci na Broumovsku pozabíjeli stovky ovcí, několik telat a dvousetkilovou jalovici. Civilizaci se přizpůsobili natolik , že po vesnicích chodí údajně jako na promenádě. Zabijí nebo zraní, na co přijdou. Na rozdíl od srnek a jelenů, jejichž počty mají regulovat, představují domácí zvířata snadnou kořist.
"Nedávno seděl jeden u autobusové zastávky v Javoru. Lidé si ho fotili," popisuje Šefc. "Zvláštní, že žádná z fotek se nedostala k nám. Šlo by o skutečný unikát. Vlk je velmi plaché zvíře a člověka se úzkostlivě straní," kroutí hlavou Kutal.
"Ochráncům se to vymklo z rukou. Vidíte běžet vlka po asfaltce s jehnětem v tlamě a oni vám řeknou, že tohle se může stát. Vlk je plaché zvíře a má být v lese," říká zcela vážně Šefc.

Časovaná bomba
Broumovsko představuje časovanou bombu. Těžko odhadnout, kdy farmáři začnou kopat archaické vlčí jámy a přísně chráněné šelmy střílet kulovnicemi. Předzvěst možného excesu se udála v polovině letošního září. Okolo sto padesáti rozhorlených mužů vtrhlo do sídla Chráněné krajinné oblasti Broumovsko v Polici nad Metují, kde probíhala schůzka vlčích hlídek. Dílem náhody nedošlo po slovních útocích prošpikovaných vulgarismy k fyzickému násilí.
"Tím to neskončilo. My se nedáme, dokud se problém vlci na Broumovsku nevyřeší. Brzy nás bude tisíc. Objednám autobusy a pojedeme po volbách lobbovat do parlamentu," hrozí Šefc.
Chovatel několika tisícovek ovcí hájí léta šlechtěné stádo. Vlk si nevybírá.
Šelma roztrhá jatečnou ovci v hodnotě osmi set korun, jehně za patnáct stovek, stejně jako chovný kus za několik desítek tisíc. Mnohaletá šlechtitelská práce od plemenných jehňat za 300 eur za kus přijde během jediné noci vniveč.

Týrání zvířat
"Jediný vlk, jak dokládá případ z Bílých Karpat, dokáže za jednu noc zlikvidovat čtyřicítku ovcí," potvrzuje ekolog Kutal. "Stát sice škody nahradí, zabitou chovnou ovcí ale ztrácím pětiletý zisk na jehňatech a penězi těžko vyčíslitelnou šanci zušlechtit stádo," počítá Šefc. Drobní chovatelé leckdy s chovem končí a škody ani nehlásí. Vlci okupují hlavně oblast Teplic nad Metují. "Zvykli si, že jim nikdo neublíží," popisuje Šefc, jemuž na druhé straně vlci v zásadě nepřekážejí. "Nám vlci nevadí. Pokud občas sežerou nějakou ovci, nic se neděje. Pobereme náhrady a dobrý. Ale tři stovky, to už je opravdu moc, a zdaleka to nekončí," dodává Šefc, jenž státní náhrady za vlky stržené ovce demonstrativně odmítl. "Nejde o peníze. Dochází k týrání hospodářských zvířat. Za tohle brát peníze nebudu," prohlašuje. Nouzí dotacemi podporovaní chovatelé netrpí. Hektary obhospodařované půdy na Broumovsku jim ročně přinášejí milióny korun. Stát z 80 procent přispívá na ochranu proti vlkům. Peníze ale nehrají ve vlčí válce s ochranáři roli.
"Proč bychom měli stavět oplocení proti vlkům. My vlky nechováme. Ploty stavíme pro dobytek. Vlky ať zaopatří ochranáři, když je tady chtějí mít. Ne že my budeme shánět dotace, firmy. Daňoví poplatníci mi za patnáct miliónů postaví nový plot, protože ochranáři chovají na Broumovsku vlka. Nemám na to čas, peníze ani chuť," argumentuje Šefc.
Farmářům nepomohou ani smečky psů schopných se vlkům rovnocenně postavit. "Chrání pastviny na Kavkaze nebo v Pyrenejích daleko od lidských obydlí, kam se ani jejich majitelé neopováží vstoupit bez pušky a hole v ruce. Tady by to dopadlo tak, že spolu s vlky by roztrhali i neopatrného turistu," říká Vladimír Menšík z ovčí farmy Šonov.

Komentáře   

-9 # lesmistr 2017-10-06 14:04
Pokud budou vlci strhávat ovce, tak jim podstatné nebezpečí od farmářů nehrozí. Ovšem to všechno do doby, než se vlci dají do strhávání oné "přemnožené" srnčí a jelení zvěře. Drahé nájmy honiteb LČR s.p. ( a zatím není soudně rozhodnuté, kdo bude pronajímat i další honitby, zda církev nebo LČR s.p.) budou jenom jedním z důvodů, proč budou vlci mít o jednoho ( a dobře vyzbrojeného nepřítele navíc. Nejspíš se žádný uživatel honitby nebude chtít "dělit" s vlky o "kořist".
+2 # Tomassk 2017-10-08 18:59
Kdyby ty šelmy vybili, vysloužili by si uznání i u zemědělců, i když pochybuji, že přemůžou lenost.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti – dárek, který potěší

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti – dárek, který potěší

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Čti dál
Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o reakce FSC ČR a společnosti IKEA - 15. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál

-1°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 11.27 km/h

  • 17 Pro 2017 2°C -1°C
  • 18 Pro 2017 -2°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC