Vytisknout stránku

LČR začaly jednat s kritiky jejich hospodaření v "Moravské Amazonii"

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) začal jednat s představiteli odborných společností, které kritizují hospodaření podniku v lužních lesích podél dolních toků řek Moravy a Dyje. Podle generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka by obě strany mohly v některých věcech nalézt kompromis. Odmítl kritiku odborných společností, že podnik lužní lesy, kterým se říká Moravská Amazonie, drancuje jako zdroj dřeva.

"Z naší strany je zde natažená ruka k jednání. Budeme se na všechny návrhy, které organizace budou předkládat, snažit reagovat a zdůvodňovat naše stanovisko," řekl po jednání 24. 6. Vojáček. Podnik podle něj bude také vysvětlovat to, proč některé návrhy jsou z pohledu Lesů ČR neproveditelné. "Organizace jsme vyzvali, aby konkretizovaly své návrhy, abychom se k nim mohli vyjádřit, řekl.

Lukáš Čížek z České společnosti entomologické míní, že Lesy ČR úplně nataženou ruku k jednání nenabízejí. "Je to ale skulinka, kterou se snad podaří proniknout, a doufáme, že se se státními lesy podaří spolupracovat na tom, aby ve svěřených lesích začaly hospodařit s ohledem na přírodní hodnoty," řekl Čížek po dnešním jednání.

Odborné společnosti chtějí lužní lesy podél dolních toků řek Moravy a Dyje důsledněji chránit. Společné prohlášení k tomu na konci května přijali ornitologové, botanici, entomologové, limnologové, ekologové, arachnologové i ochránci netopýrů a motýlů. Lokalitu stát podle nich spravuje především jako zdroj dřeva.

Čtěte také: Spory o ochranu tzv. Moravské Amazonie (ČT 1)

V lokalitě podle Čížka především ubyly starší mohutné stromy, které k životu potřebují unikátní druhy hmyzu, lišejníků a ptáků. Spor se vede i o míru prosvětlování porostů další těžbou, kdy prosvětlování je důležité pro zachování přírodní rozmanitosti v lesích.

Lesy ČR odmítly, že by v lužních lesích hospodařily pro zisk. "Pro zachování lesa tam Lesy ČR v 90. letech investicemi několika set milionů korun vybudovaly síť zavlažovacích kanálů, aby lesy dál vůbec existovaly. Za několik desítek milionů korun připravujeme stavbu vodního díla, které umožní zaplavování ještě zintenzivnit," řekl Vojáček.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)