Vytisknout stránku

Středočeský kraj začal jednat s obcemi o vyhlášení Národního parku Křivoklátsko

Středočeský kraj začal jednat s obcemi, jichž se dotkne vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Cílem je poskytnout starostům maximum informací. V plánu mají zástupci kraje také setkání s veřejností. Zřízení národního parku podpořili letos v červnu středočeští zastupitelé. Má zabrat zhruba 100 kilometrů čtverečních z nynější Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, tedy zhruba 16 procent. Jeho vyhlášení musí předcházet dopracování odborných podkladů, konečné slovo bude mít Sněmovna.

Záměr vyhlásit dva nové národní parky oznámila budoucí vláda koalice Spolu a Pirátů se STAN v koaliční smlouvě jako součást plánů pro oblast životního prostředí: Zdvojnásobíme plochu nejpřísněji chráněného území. Vyhlásíme NP Křivoklátsko a NP Soutok („Moravská Amazonie“). (Koaliční smlouva, 8.11.)

Část lesů, které vlastní stát, chce SPOLU přeměnit na les zvláštního určení. „Les státu přestane být továrna na výrobu dřeva, ale začneme se k němu chovat tak, že na prvním místě jsou mimoprodukční vlastnosti - zadržování vody, druhová pestrost, pestrost života v lese,“ uvedl představování ekologických priorit koalice SPOLU člen předsednictva TOP 09 Tomáš Tesař.

Na základě informací serveru Aktuálně.cz by NP Křivoklátsko bylo možné podle politiků vyhlásit již za rok, NP Soutok do konce funkčního období.

Serveru Aktuálně.cz to potvrdil Petr Hladík, expert na životní prostředí z KDU-ČSL, které připadne ministerstvo životního prostředí. „Národní park Křivoklátsko je připravený včetně zonace a projednání. Stačí tedy jen politické rozhodnutí a zákonem tento národní park vyhlásit. Troufnu si říci, že zde není žádná překážka, aby se tomu tak do roka nestalo,“ uvedl.

O vyhlášení národního parku ministerstvo životního prostředí i hejtmanství uvažovala už před několika lety, část obcí ale tehdy považovala nynější ochranu přírody prostřednictvím CHKO za dostatečnou. Středočeští zastupitelé však podpořili vyhlášení Národního parku Křivoklátsko letos v červnu. Dali tak prostor k zahájení příprav podkladů pro vznik parku.

„Podpora Středočeského kraje je z pohledu ministerstva životního prostředí velmi vítaná. Podporu hejtmanů Středočeského kraje jsme zaznamenali již i v minulosti a znamená pro nás naději, že toto téma je pro region opět aktuální,“ uvedl v červnu ministr životního prostředí Richard Brabec. (ANO). „Co ale léta zdůrazňujeme a považujeme za naprosto klíčové, je podpora obcí, které jsou stěžejním partnerem na cestě k vyhlášení národního parku. Pokud bychom zaznamenali pozitivní zájem většiny obcí, dopředu ujišťujeme, že jsme připraveni odstartovat jednání k přípravám na vyhlášení,“ dodal ministr.

„Až se uvidíme se zástupci všech obcí na Křivoklátsku, návštěvy vyhodnotíme a získáme tak podklady pro další práci. Kromě toho připravíme besedy s občany,“ uvedla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti). Spolu s ní se návštěv obcí účastní předseda krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství Karel Bendl (ODS) a Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny. 



Ministerstvo životního prostředí na svých stránkách spustilo anketu s otázkou: ČR má čtyři národní parky. Jste pro vyhlášení pátého - národního parku Křivoklátsko? Zájemci mohou hlasovat zde (anketa je v levém spodním sloupci)

Zatímco příznivci národního parku dlouhodobě kritizují například způsob těžby dřeva či monokulturní porosty náchylné k poškození hmyzem a klimatickými vlivy, odpůrci se obávají například omezení pohybu, změny režimu lovu zvěře či přílišné ochrany stromů včetně neživotaschopných, čímž by se podle nich utlumila i životaschopnost celých lesů. Samostatnou kapitolou je možný nárůst turismu po vyhlášení národního parku, který může být přínosem pro místní podnikatele, ale v případě extrémního rozmachu může mít negativní dopad na přírodu.

V této souvislosti uvedla Iveta Kohoutová, starostka obce Karlova Ves, která by jediná měla být součástí parku, že je proti vyhlášení parku – obává se totiž, že by to přivedlo do oblasti masu turistů. Hrozilo by tak podle ní, že by obec po většinu roku čelila podobnému náporu jako letos na jaře, kdy se kvůli uzavření okresů do oblasti sjížděly tisíce lidí. V přírodě tehdy nechávali odpadky a zdaleka nestačila parkovací místa. „Přírodě by to spíš uškodilo. Musela by se vytvořit nová infrastruktura, obci také vzniknou velké náklady na úklid,“ říká. Navíc podle ní s obcí zatím o záměru nikdo nejednal.

O vyhlášení národního parku nemá zájem ani Libuše Vokounová, starostka městysu Křivoklát, který má s parkem těsně sousedit. Považuje to za zbytečnost, místo je podle ní chráněné už dost. I ona se obává toho, jaký zájem by mohl u lidí nový národní park vyvolat. „Křivoklát na to není stavěný. I teď bychom byli raději, kdyby jezdilo trochu méně lidí,“ uvedla.

Proti vyhlášení národního parku v červnu vystoupili také lesníci, například Miroslav Pecha z Lesnického parku Křivoklátsko. Odmítají mimo jiné to, že by v regionu klesala biodiverzita. Podle nich naopak lesnický park pomáhá zachovávat a zvyšovat přírodní hodnoty Křivoklátska, a tím i hodnoty lesních ekosystémů. Předseda krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství Karel Bendl (ODS) řekl, že lesnické hospodářství v CHKO je v pořádku, a právě proto je třeba tamější přírodní hodnoty chránit.

Podle různých zdrojů, redakce

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)