Vytisknout stránku

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Česká inspekce životního prostředí uložila obci Hodonín u Nasavrk pokutu ve výši 550 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesního porostu proti kalamitním hmyzím škůdcům. Při kontrole lesního majetku obce, jehož celková rozloha je 93,36 ha, inspektoři v červenci 2022 zaznamenali velké množství nevytěžených kůrovcových souší, v nichž kůrovec již ukončil svůj vývoj a rozšířil se do okolních smrkových porostů. Pokuta je pravomocná od 5. listopadu 2022. Zeptali jsme se na detaily uvedeného případu i kontrolní činnost v oblasti ochrany lesa obecně.

Fotodokumentace, kterou inspektoři pořídili během kontroly lesů obce Hodonín. Foto: ČIŽP Fotodokumentace, kterou inspektoři pořídili během kontroly lesů obce Hodonín. Foto: ČIŽP

Rozhovor s Mgr. Jiřím Ovečkou, tiskovým mluvčím ČIŽP

– Česká inspekce životního prostředí udělila obci Hodonín u Nasavrk pokutu 550 tisíc korun za zanedbání ochrany lesního porostu proti kalamitním hmyzím škůdcům. Dle vyjádření ČIŽP obec sice v letech 2021 a 2022 prováděla asanace, ale v nedostatečném rozsahu. Můžete tento konkrétní případ zevrubněji popsat?

V období od července 2021 do července 2022 obec významně zanedbala ochranu lesa proti kalamitním hmyzím škůdcům neprovedením včasné asanace 536 m3 kůrovcového dříví. Obec jakožto vlastník lesa nezajistila včasné asanování stromů napadených kalamitními škůdci, takže na výše uvedeném majetku obce Hodonín došlo k ukončení vývoje kalamitních škůdců – lýkožrouta smrkového (Ips typographus), lýkožrouta severského (Ips duplicatus) a lýkožrouta lesklého (Pythiogenes chalcographus) – a jejich vyrojení do okolních lesních porostů, tvořených především smrkovými porosty.

– Od novelizace vyhlášky č. 101/1996 z 11. 5. 2018 se za včasnou a účinnou asanaci nepovažuje pouhý odvoz kůrovcového dříví. Dle vyjádření ČIŽP obec Hodonín nechala napadené stromy jen pokácet a odvézt, aniž by provedla mechanickou nebo chemickou asanaci. Jak často z pohledu ČIŽP řešíte takové případy (tedy odvezení dříví při absenci mechanického či chemického ošetření)?

Při kontrolní činnosti se občas s podobnou situací (tedy odvozem dřevní hmoty, která není asanována insekticidy) inspektoři oddělení ochrany lesa setkávají. Jedná se především o drobné vlastníky lesních porostů, kteří provádějí asanaci sami ve vlastní režii. U velkých vlastníků lesních majetků se inspektoři s nerespektováním uvedené vyhlášky nesetkávají. Z inspektorské praxe lze potvrdit, že ve velkém množství se používají insekticidní sítě Storanet nebo klasické insekticidní postřiky.

Fotodokumentace, kterou inspektoři pořídili během kontroly lesů obce Hodonín. Foto: ČIŽP

– Jednalo se ze strany ČIŽP o náhodnou kontrolu, nebo byla provedena na podnět třetí strany?


Jednalo se o náhodnou kontrolu ČIŽP, oddělení ochrany lesa OI Hradec Králové, s ohledem na potenciální riziko gradace kalamitních škůdců v dané oblasti. Zanedbání povinností vlastníka lesa si všiml inspektor při náhodné kontrole jiného subjektu v okolí. Následně byla na majetku obecních lesů Hodonín zahájena kontrola.

Děkuji za odpovědi (13. 1. 202), Petra Kulhanová
Celý rozhovor najdete v únorovém čísle Lesnické práce

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)