logo Silvarium tisk

Tržby v německém pilařském průmyslu prudce klesají, ceny kulatiny zůstávají stabilní

Ceny jehličnaté kulatiny v Německu se v květnu téměř nezměnily, a to navzdory obtížným podmínkám prodeje stavebního dřeva i exportu. Tržby v německém pilařském průmyslu se výrazně snížily. Od tohoto scénáře se bude odvíjet i budoucí vývoj cen dřeva.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Originál článku najdete na Global Wood Market Info

Německý pilařský průmysl je i nadále dobře zásoben kulatinou z jehličnatého dřeva. Relativně vysoké zásoby byly hlášeny i v květnu. Současně je poptávka jak na domácím trhu, tak exportu relativně utlumená.

Pokles tržeb v pilařském průmyslu, ceny kulatiny stabilní

V prvním čtvrtletí roku 2024 poklesly tržby v německém pilařském průmyslu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 17 % na 1,3 miliardy eur. Tržby na domácím trhu se snížily o 20 % na 723 milionů EUR.

Nicméně ceny jehličnatého dřeva zůstaly ve většině regionů relativně stabilní. To potvrzují i zprávy Spolkového statistického úřadu pro smrkové a borové dřevo. V závislosti na regionu se v květnu za smrk A/C 2b+ platilo 90 až 105 eur za metr krychlový. V průměru se cena pravděpodobně pohybuje na úrovni 100 eur/m3 netto.

Současně jsou ceny smrku podle údajů Spolkového statistického úřadu přibližně o 10 % nižší než před rokem. Podle sdružení vlastníků lesů se však často snižují ceny dřeva napadeného broukem a dřeva třídy jakosti D. V závislosti na odběrateli jsou uváděny slevy ve výši 30 až 35 eur/m3.

Podle údajů Spolkového statistického úřadu jsou v současné době ceny smrku přibližně o 10 % nižší než před rokem. Zdroj: Global Wood Markets Info

Uvádí se, že v důsledku vytrvalých srážek na mnoha místech a špatné dostupnosti jsou zásoby lesů v některých regionech velmi vysoké. Kromě toho byly v důsledku četných květnových svátků částečně omezeny dodací lhůty na pily, což znamená, že dřevo nebylo možné přepravit a uvést na trh podle plánu.

Sezóna tvrdého dřeva je nyní u konce. Podle údajů Spolkového statistického úřadu byly ceny bukového dřeva v poslední době přibližně o 13 % nižší než v loňském roce. Také za dubové dřevo dostali vlastníci lesů o 13 % méně než před rokem.


Podle údajů Spolkového statistického úřadu byly ceny bukového dřeva v poslední době přibližně o 13 % nižší než v loňském roce. Zdroj: Global Wood Markets Info

Prodej dřeva na domácím trhu a v rámci vývozu se propadl

Vývoz jehličnatého řeziva (surového dříví) byl v prvních třech měsících roku 2024 přibližně o 9 % nižší než před rokem a činil 1,4 mil. m³.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se vývoz jehličnaté kulatiny snížil dokonce o 36 % na 1,1 milionu metrů krychlových. Německý vývoz jehličnatého užitkového dříví se oproti stejnému období loňského roku snížil o 23 % na 470 000 metrů krychlových.

Jedním z největších problémů na trhu se dřevem však pravděpodobně bude slabý odbyt stavebního dřeva na domácím trhu: V prvním čtvrtletí roku 2024 byla v Německu schválena výstavba přibližně 53 500 bytů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představuje pokles o 22 % a ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2022 je to pokles téměř o 40 %.

Podle https://www.globalwoodmarketsinfo.com/

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(3 hlasů)

Komentáře  

+2 # schutzmeister@iex.cz 2024-06-04 11:52
" Nicméně ceny jehličnatého dřeva zůstaly ve většině regionů relativně stabilní. "

Jo jsou to paradoxy. A to ještě není jehličí, jako jehličí. Smrk prostě není a nebude - ty ceny, nebýt krize letí vzhůru jak balon.
Takže zatím stojí a krvácí pilaři.
S borovicí je to jiná - tu v Evropě nikdo nechce, tam ceny zůstanou do doby, něž se vzpamatujou bolševici. Pak půjdou dolů. Ale je pořád možný ji dobře udat v Indii a Africe. Čili pilař nevydělá, ale prodá, zvláště z Baltu.
A protože je amen s kůrovcem, bude i poptávka po paletařině dost stoupat.
Dokonce jsem už viděl i odvážet borový souše v pilařských výřezech. Cena nebude valná, ale loni by to nekoupil nikdo.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 3120

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2725

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2481

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 2157

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2122

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1745

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě