Logo
Vytisknout tuto stránku

Chalupa vyzval Stráského, aby jednal s aktivisty

Neústupnost ekologů a další protesty z řad odborníků přiměly vládní politiky i vedení národního parku k ústupu od nesmiřitelného postoje. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) vyzval ředitele parku Jana Stráského, aby začal s aktivisty, kteří kácení kůrovcem napadených stromů blokují, vyjednávat.

Tématu se ve shrnujícím článku věnuje server Novinky.cz. Jak uvádí, ještě předtím ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg apeloval na Chalupu i Stráského, aby se pokusili uklidnit situaci a zasedli s aktivisty i odborníky k jednacímu stolu. Stráský Právu řekl, že o jednání již uvažuje.

„Vyzývám ředitele Stráského, aby znovu svolal jednání všech zúčastněných stran ve sporu k lokalitě na Ztraceném a pokusil se nalézt řešení šetrné k přírodě a účinné v boji s kůrovcem,“ uvedl Chalupa.

Chalupa chystá zákon

Jak uvádí Novinky.cz, sám se snaží vyjednávat se všemi stranami. „Již před několika dny jsem se sešel jak se starosty obcí, zástupci krajů, poslanci, senátory, tak se zástupci obou největších iniciativ – tedy sdružením Zachraňme Šumavu a sdružením ŠumavaPro – a samozřejmě i zástupci části vědecké obce,“ poznamenal ministr.

O petici za záchranu Šumavy by měl ve čtvrtek jednat Senát. Chalupa navíc urychleně chystá klíčový zákon o šumavském parku, který podle něj musí být kompromisem všech zúčastněných. Tedy státu, přírodovědců, ochránců přírody i místních obcí.

Schwarzenberg: vedení parku se musí řídit pravidly

Schwarzenberg, který má k Šumavě blízko, nejen kvůli tomu, že je profesí lesník, ale že jeho rodina část šumavských hvozdů v minulosti vlastnila, kritizuje Stráského za to, že dosud odmítal diskutovat.

Zároveň nabádá aktivisty, aby upustili od blokády a začali jednat. „Otevřela se tu pseudonáboženská válka, kdy ani jedna ze stran nechce poslouchat argumenty té druhé,“ uvedl Schwarzenberg. Podle něj není možné, aby vedení parku nedodržovalo pravidla. „Dělají mrtvého brouka s nadějí, že kůrovec se bude chovat stejně jako oni,“ řekl Schwarzenberg. Podle něj by měl park přestat s kácením do té doby, než dojde k jednání.

Za Stráským stojí Klaus

Stráský uvedl, že o vyjednávání přemýšlí, ale odmítá přestat kácet: „Nyní musíme konat.“ Stráský nastoupil před půl rokem. O to, aby funkci vzal, ho tehdy čtyřikrát telefonicky žádal prezident Václav Klaus. Ten nedávno uvedl, že z aktivistů, kteří se přivazují na stromy, má větší strach než z al-Kajdá.

Prezident také osobně přijel na Šumavu, aby vyjádřil Stráskému podporu. Podle něj nelze čekat, až si příroda s kůrovcem poradí, ale musí se jí pomoci. Klaus už v minulosti usiloval o kácení šumavských lesů.

 

Spor o NP Šumava na Youtube

http://www.youtube.com/watch?v=qy8VGMrn0Vk
Tisková konference TOP 09

http://www.youtube.com/watch?v=t4f7drnb09Y

Rozhovor Jana Stráského s Milanem Šímou 

http://www.youtube.com/watch?v=UBbNQ2rAwLU
Bohuslav Sobotka (ČSSD) k Šumavě


http://www.youtube.com/watch?v=xjPJkGtkRvY
Video, které svým příznivcům doporučuje Hnutí Duha na Facebooku

 


Naposledy změněno: sobota, 13 srpen 2011 09:45

(0 hlasů)
Silvarium.cz | Provozovatel Lesnická práce s.r.o. | All Rights Reserved.